YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu sorulara cevap yok mu?
Skandal Heron görüntülerinin üzerinden yaklaşık 20 gün geçmesine rağmen ne Genelkurmay'dan ne de Savunma Bakanı Vecdi Gönül'den kamuoyunu tatmin edici bir açıklama gelmedi.
Bu sorulara cevap yok mu?
18 Ağustos 2010 / 08:13 Güncelleme: 18 Ağustos 2010 / 08:22

Heron görüntüleri ve istihbarat raporlarından sonra askerlerin açıklamaları da Hantepe baskınında ihmalleri gözler önüne serdi.

Kamuoyu, baskından bu yana 1 aydır sessiz kalanGenelkurmayve Milli Savunma Bakanlığı'ndan tatmin edici bir açıklama bekliyor.

Hakkari'nin Çukurca İlçesi Hantepe mevkiindeki askeri birliğe gerçekleştirilen hain saldırıyla ilgili her geçen gün ortaya çıkan yeni bilgiler ihmaller zincirini gözler önüne seriyor. Heronlar tarafından saniye saniye görüntülenen saldırıda yaralanan Mehmetçiklerin anlattıkları da yaşananların sıradan birterörbaskını olmadığını gösteriyor. Taraf'ın görüştüğü Hantepe'de görevli yaralı erlerden Yusuf Kılıç, baskından birkaç gün önce alt ve üst noktalarda bulunan ve içlerinde 50 askerin görev yaptığı iki ayrı mevziinin 'saldırı ihtimali yok, gereksiz' diyerek boşaltıldığını açıkladı.

AĞIR SİLAHLAR ÇALIŞMADI

"Saldırı sırasında mevzideki ağır silahlar çalışmadı, tutukluk yaptı. Eğer onlar çalışsaydı bu kadar zayiat vermezdik" diyen Kılıç, baskını yapanların birliğin içine kadar sızdığını kaydederek, "Hatta bir ara ben teröristle resmen burun buruna geldim. Adamı komutanım sandım. Kim o diye bağırdım. Terörist de el bombası attı. Kendimi mevziden zor attım" diyerek konuştu. Saldırı sırasında kendilerine hiçbir yardımın gelmediğinin altını çizen Kılıç, baskında şehit düşen komutanlarının baskının ilk anından itibaren sürekli telsizle komutanlığı bilgilendirip yardım istediğini anlattı. Kılıç, "Üsteğmen'imin 'Askerlerim ölüyor' diye bağırması hala kulaklarımda. O kadar çok bağırıyordu ki o silah seslerinin içinde bile duyuyorduk. Bizi kurtarmak için çabaladı son nefesine kadar" dedi.

İSTİHBARAT 10 GÜN ÖNCE GELDİ

Emniyet ve Askeri istihbarat 20 Temmuz'daki saldırıdan 12 gün önce tüm makamları uyararak 60 kişilik bir terörist grubun Çukurca'daki askeri birliklere saldırı yapılacağı bilgisini tüm makamlara iletti. Zaman'ın ulaştığı bilgilere göre bölgenin hâkim tepelerinden Hantepe'de konuşlanan birlikler, yüksek teknolojik imkânlara sahip olmasına rağmen bunlar kullanılmadı. Termal kameralar çalışmadığı için hareketlilik gözlenemedi. Birliğe yaklaşan şahısları tespit eden sensörler faaliyette olmadığı gibi aydınlatma mayınları da devreye girmedi. Bu mayınlar yaklaşık 600 metre çapındaki bir alanı aydınlatıyor. Hantepe'de saldırıya uğrayan birliğin aydınlatma fişeği de atmadığı belirtiliyor.

HERONLAR HERŞEYİ GÖRÜNTÜLERİ

Hain saldırıyla ilgili tartışılacak bir başka konuda heronların çektiği görüntüler oldu. Saldırıdan 20 dakika önce görüntü geçmeye başlayan heronlar çatışmayı baştan sona 30 merkeze iletti. Görüntülerde 7 teröristin mevzilere sızdığı, çatışma anları ve patlama anları net bir şekilde görülüyor. Görüntüler 30 birim tarafından çatışma bitene kadar naklen izlendi. Çukurca'dan kalkan bir taarruz helikopteri 7 ile 15 dakika arasında Hantepe'ye ulaşabildiği halde Heron'un baskın anını saniye saniye komutanlıklara iletmesine rağmen bölgeye helikopter gönderilmedi. Ayrıca saldırıyla ilgili terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan da "Saldırı olacağını herkes biliyordu" şeklinde dikkat çeken bir açıklama yapmıştı.

30 ADRESE SIZDIRMA BASKINI

Hantepe ile ilgili 30 merkezden izlenen heron görüntüleri ortaya çıkınca yeni bir tartışma başladı. Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın ihmali olanlarla ilgili soruşturma açması beklenirken tam tersine skandalı görüntüleri sızdıranlarla ilgili soruşturması açıldı. Heron görüntülerinin izlendiği üslerde görevli askeri personele ait 30 adrese baskın yapıldı. Sadece askerler değil çocukları ve eşleri dahi çapraz sorguya alınarak görüntüleri sızdıranın kim olduğunun tespitine çalışıldı. Tartışmalar sürerken ilginç bir iddia ortaya atıldı. Üst düzey bir askeri yetkili heron görüntülerinin silineceğini hatta gerekirse hard disklerin dahi değiştirilebileceğini ileri sürdü.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Heron görüntüleri, istihbarat raporları ve askerlerin şok açıklamaları Hantepe'deki ihmali gün yüzüne çıkarırken saldırıdan bu yana yaklaşık 1 ay gibi bir süre geçmesine rağmen Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'ndan hiçbir açıklama yapılmadı. Şimdi kamuoyu şu soruların cevabını bekliyor:

** Emniyet ve askeri istihbarat raporları ortadayken üstelik Hantepe'deki birliğe faksla çekilmiş olmasına rağmen neden önlem alınmadı?

**İstihbarat raporlarına rağmen "saldırı ihtimali yok, gereksiz' denilerek kritik mevzilerdeki 50 asker saldırı öncesi neden çekildi?

** Heronlar baskından 20 dakika önce görüntüleri aktarmaya başladığı halde 7 dakika uzaklıktaki üsten baskını önlemek için taarruz helikopterleri neden gönderilmedi?

** 30 merkezde görüntüleri izleyen komutanlar yardım için ne yaptı?

** 400'den fazla askerin görev yaptığı birliğe 7 kişi nasıl oluyor da bu kadar büyük zayiat verdiriyor? Söz konusu 7 kişi nasıl oluyor da elini kolunu sallayarak olay yerinden gidiyor?

** İstihbarat raporları ortadayken mevzideki ağır silahlar neden çalışmıyordu? Ağır silahlar saldırı öncesi mi bozuldu?

** Heron görüntülerini ortaya çıkarana soruşturma açan ve 30 adrese baskın düzenleyen Genelkurmay Askeri Savcılığı, hain baskını canlı canlı izleyen ancak bir şey yapmayan askeri yetkililerle ilgili neden bir soruşturma açmadı?

** Gediktepe'de teröristleri 'çoban sandık' diyen ve Hantepe de sorumluluk bölgesinde bulunan Balyoz sanığı Tümgeneral Gürbüz Kaya, böylesine ihmal iddiaları ortadayken nasıl terfi gibi atamayla ödüllendirildi?

** Korgenerallik terfisi için 16'ncı sırada bulunan ve terfi ihtimali bulunmayan Tümgeneral Kaya, nasıl oldu da Korgenerallerin görev yaptığı Harita Genel Komutanlığı'na atanabildi?

Resmi bir açıklama olmayacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'takipçiyiz', Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Hiçbir şeyin üstü kapatılamaz" dediği Heron skandalıyla ilgili Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ilginç bir değerlendirmede bulundu. Gönül, konu hakkında hiçbir açıklama yapmayacağını söyledi.

Gönül, bazı açılışlara katılmak için geldiği İzmir'de gazetecilerin soruları üzerine "Resmi bir açıklamam olmadı, olmayacak. Daha önce de olmadı" dedi

Hantepe'nin gereği yapılsın

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Hantepe'de 7 askerin şehit olduğu Heron skandalına siyasi iktidarın el koymasını istedi. Bu konuda muhatapların açıklama yapmaması nedeniyle skandalın beraberinde endişeler meydana geldiğini vurgulayan Vural, ''Ne varsa gereği yapılsın. Pirincin taşlarının ayıklanması lazım" dedi. Vural, konunun bir an önce aydınlatılarak kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılması gerektiğini kaydetti.
Bugün

** 30 merkezde görüntüleri izleyen komutanlar yardım için ne yaptı?
 // yavuz
Birşey yapamazlardı çünki bazıları başka şeyleri yapmakataydı belki..Yada bu yıl YAŞ ta Hangi subay yada astsubayı atalım onun peşindeydiler.Bunlar insan hayatından ve savaştan daha önemli değil mi.....
18 Ağustos 2010 10:13
İŞİN İÇİNDE İŞ VAR !
 // ÇİLELİ VATANDAŞ
Sn.Başbakanımız, Cumhur başkanımız nedir bu rezalet diyemiyor ancak takipçisiyiz, üstü örtülemez diyorsa demekki malum kurumun tamamı "gemi azıya almış". Özellikle tutuklama emri çıkarılmış suçlu sayılan bir komutan resmi toplantılarda başbakanın karşısına elini kolunu sallayarak hiç tınmadan, takmadan gelip oturabiliyorsa fazla söze ne gerek var işinize geliyorsa böyle yoksa tankları yürütürüz demektir onun için gık yok ! Şehit vermeye devam !....
18 Ağustos 2010 10:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler