YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu silahlar terör örgütünde ne arıyor?
Cerablus'ta 1 Mehmetçiğin şehit düştüğü saldırılarda kullanılan füzelerin NATO ve dost ülkelere ait olması tartışma çıkardı. G20 ve BM zirvelerinde, terörle mücadelede sergilenen ikiyüzlülük en üst tonda dile getirilecek.
Bu silahlar terör örgütünde ne arıyor?
29 Ağustos 2016 / 10:11 Güncelleme: 29 Ağustos 2016 / 10:33

Suriye’nin Cerablus bölgesinde Türk tanklarını hedef alan ve 1 Mehmetçiğin şehit düştüğü saldırılarda kullanılan füzelerin NATO ve dost ülkelere ait olması tartışma çıkardı.

Türkiye, bu silahların terör örgütlerinin eline verilmesinden duyduğu rahatsızlığı, en üst tonda muhataplara anlatacak.

Ankara, hassasiyetlerini uluslar arası toplantılara taşımaya hazırlanıyor. Ankara’nın, altını çizeceği hassasiyetler ise şöyle sıralanıyor: 

BU TUTUM KABUL EDİLEMEZ 

Son olarak, terör örgütü PYD-YPG’nin, Suriye’nin Cerablus bölgesinde iki Türk tankını hedef alan ve 1 Mehmetçiğin şehit düştüğü saldırılarda kullandığı silahlar müttefik ve dost ülkelerin çıkmıştı.

“Cornet” tipi lazer güdümlü tanksavar füzesinin Rus yapımı, “Milan” tipi güdümlü füzenin ise Fransız-Alman ortak yapımı olduğu biliniyor. Bu füzelerin, terör örgütüne nasıl ve neden verildiği gündemde olacak.

Ankara, muhataplarına, hedefin Suriye’de bir işgal girişimi veya sorunların büyümesi olmadığını, meşru müdafaa kapsamında, ortak düşman olarak ilan edilen DAEŞ’le mücadele olduğunu net bir dille anlatıyor. 

İŞGAL DEĞİL, MEŞRU MÜDAFAA 

Sınır boyundaki yerleşim birimlerine füzelerin düşmesi de kanıt olarak gösterilecek. Yürütülen diplomasi trafiğinde, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasının altı çizilecek.

Tüm bu hassasiyetler, ilgili ülkelerle bire bir temasların yanı sıra, Eylül ayında Çin’de yapılacak G-20 ve ABD’de gerçekleştirilecek BM Zirvelerinde de, Cumhurbaşkanı  Erdoğan tarafından bizzat dile getirilecek.

PATLAYICI ALARMI

Terör örgütlerinin patlayıcı maddelerle gerçekleştirdiği saldırılar, hükümeti yeni önlemler almaya yöneltti.

Alınan tedbirler kapsamında, İçişleri  Bakanlığı’ndan, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Çalışma, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma Bakanlıkları başta olmak üzere MİT, Jandarma ve ilgili kurumlara yazı gönderildi. 

ÖZEL GÜVENLİK ŞART

Nitratlı gübre ve tüplerle ilgili yasakların ve yeni uygulamaların ardından, sivil kullanım amaçlı patlayıcı maddeler için de ekstra tedbirler devreye sokuldu.

Yakıt olarak kullanılan kompozit barutlardan dinamitlere, sıvı patlayıcılardan tahrip kalıplarına kadar maddelerin üretildiği yerler ve nakillerde silahlı özel güvenlik görevlileri bulunacak. 

VALİLİKLER TAKİP EDECEK

Görevliler tek tek valiliklerce araştırılacak. Nakil müracaatlarında silahlı özel güvenlik görevlisi görevlendirdiğini bildirmeyenlere, “Patlayıcı Madde Taşıma İzin Belgesi” düzenlenmeyecek. Görevlendirmeyenler ve önlem almayanlar hakkında işlem yapılacak. 

GÜVENLİ BÖLGENİN KURULMASI ŞART

Türkiye’nin hedeflerinden birinin de Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması. Mare-Cerablus arasındaki bölgenin mülteci akınlarını durdurmak ve sorunun çözümüne katkı sağlamak için hayati olduğu belirtiliyor. G20 ve BM zirvelerinde bu hususlar masada olacak. 

MÜTTEFiKSENiZ, FETÖ’YÜ BARINDIRMAZSINIZ 

Ankara, diplomasi atağında, darbe girişimi önlenen FETÖ’yle mücadeledeki beklentileri de en üst tonda dile getirilecek. FETÖ’nün barındırılmasına izin verilmemesi, ekonomik kaynaklarının kesilmesi beklentisi vurgulanıyor.

Hassasiyetler, ilgili ülkelerle bire bir temasların yanı sıra,  G-20 ve ABD’de gerçekleştirilecek BM zirvelerinde de anlatılacak.

 

AKŞAM

haini bol memleketiz vesselam.çok bol hem de..
 // hursit dilaver
bu hain batı 92lerde bize DOĞUDA KULLANACAKSINIZ diye silah vermemişti.geçenlerde de 15 temmuzdan önce mi,sonra mı gene silah siparişlerimiz bedeli ödendiği halde verilmedi.TAYYİP BEY SİLAH SANAYİ DEDİKÇE HOPLAYAN,TAKLA ATAN KÖPEKLERİ GÖRÜYORUM DA,ALLAH BU ADAMI KORUSUN DİYORUM.dıştan değil,içimizde de çok.tayyip bey, uçak gemisi,füze, falan dedikçe bunlar çıldırıyor. ne gerek var moduna geçiyorlar.bunu diyen,zaten hain tabi.İTLAF LİSTESİ HALA HAZIR DEĞİL Dİ Mİ..sonra pişman olmayasııız.....
29 Ağustos 2016 Pazartesi 16:56
 // Rasim DUMAN
Surasi gayet acik ve net : Bati Kampi'nda bizim dostumuz da muttefikimiz de yok ! Sadece suslu ve yaldizli sozlerle, bizi yatistirmaya, oyalamaya ve zaman kazanmaya calisiyorlar. Mamaafih, artik bicak kemige dayanmis, ok yaydan cikmis ve TURKİYE sahadaki yerini almistir. Simdi millet olarak Devletimize ve Hukumetimize sahip cikma zamani. İnsallah zafer bizim olacaktir, duamizi eksik etmeyelim....
29 Ağustos 2016 13:08
 // vatan sever
Bunlar dost yüzlü düşmanlar....
29 Ağustos 2016 12:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler