YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu saat de yılları gösteriyor
Bu saat de yılları gösteriyor
10 Ağustos 2013 10:56
Türkiye'nin Atatürk'ün hutbe okuduğu cami olarak tanıdığı Balıkesir Zağnos Paşa Cami'nin çatısında asılı saat merak uyandırıyor.

2:30'da durmuş olarak görülen saatle ilgili resmi olarak bir bilgiye rastlanmazken, Tarihçi Aydın Ayhan saatin dakikaları değil yılları gösterdiğini söyledi. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in veziri olan Zağnos Paşa tarafından yaptırılan Zağnos Paşa Camisi'nin türbe tarafında bulunan duvarının üst kısmında bulunan saat merak uyandırıyor. Mermer görünümünde ve saat 2:30'da durmuş şekilde asılı duran saatin yapılan araştırma sonucu dakikaları değil yılları simgelediği ortaya çıktı. Saat ile ilgili olarak devlet kurumlarında herhangi bir resmi bilgiye rastlanmazken, Balıkesirli Tarihçi Aydın Ayhan, saatin hikayesini İHA'ya özel anlattı.

Tarihçi Aydın Ayhan, Zağnos Paşa Cami'nin depremde yıkılma dönemine dikkat çekti. Ayhan, "Balıkesir'de büyük bir deprem oluyor ve cami yıkılıyor. Kubbe tamamen çöküyor ve duvarlar ayrılıyor. Tabi ki caminin tekrar yapılması gerekiyor. O zaman Balıkesir'in şansı olan Ömer Ali Bey diye bir mutasarrıf var. Kendisi ilk etapta cebinden yardımlarda bulunuyor ardından da Balıkesirlileri topluyor. Paranın bulunması, inşaat için malzemenin temin edilmesi gerekiyor. Ömer Ali Bey bu konuda çalışma yapıyor. Bu bina tekrar inşa ediliyor ve oraya bir saat konuyor. Caminin tekrar yapılması 2 buçuk yılı alıyor. Ömer Ali Bey'de ben bu camiyi 2 buçuk yılda bitirdim diyerek o saati astırıyor. Yani inşaat 1901 yılı ortalarında başlamış ve 1904 yılında da bitmiş, saatte bunu simgeliyor" dedi.

Saatin üzerindeki Osmanlıca yazı ve rakamların dikkat çektiğini kaydeden Aydın Ayhan, o tarihte Osmanlıcanın hakim olduğunu söyledi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler