YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu pankarata 8.5 yıl hapis
Bu çocuklara beraat isteyen savcı kısa süre sonra kararnameyle kendini Büyükçekmece’de buldu
Bu pankarata 8.5 yıl hapis
08 Haziran 2012 / 07:15 Güncelleme: 08 Haziran 2012 / 08:35

Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Roman Açılımı Ankara Üniversitesi öğrencisi Ferhat Tuzer ve Trakya Üniversitesi öğrencisi Berna Yılmaz “parasız eğitim istiyoruz, alacağız” yazılı bir pankart açmıştı. Pankartı açar açmaz gözaltına alınan Tüzer ve Yılmaz 19 ay tutuklu yargılandıktan sonra serbest bırakılmışlardı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü duruşmasınasına Yılmaz, Tüzer ve diğer tutuksuz sanık Utku Aykar katılmadı.

Duruşmada söz alan sanıkların avukatı Taylan Tanay davanın başından beri adil yargılama hakkının ihlal edildiğini belirtirek, “mütalaasında bu çocuklara beraat isteyen savcı kısa süre sonra kararnameyle kendini Büyükçekmece’de buldu. Özel yetkileri alındı” dedi.

‘Biz canavar mıyız?’

Gündemde olan Özel Yetkili Mahkemeler’in kaldırılması konusuna da değinen avukat Tanay, “Başbakan bu mahkemeler canavara dönüştü dedi. Gerçi MİT’in üzerine gidilince böyle dedi ama olsun. Bu gençler burada yıllardır yargılanıyor burada onlar ne yapsınlar. Gerçekten de canavara dönüştü bu mahkemeler” dedi. Avukatın bu sözünün ardından mahkemenin üye hakimlerinden Aytekin Ozanlı “Biz canavar mıyız?” diye sordu. Avukat Tanay ise üye hakime, “Ben size canavar demedim. Başbakan’ın bir tespitini aktardım sadece” dedi.

8 yıl 5 ay ceza

Savunmaların ardından davayı karar bağlayan mahkeme sanıklar Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz’a terör örgütü üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme iki sanığı da sanığı örgüt propagandası yapmak suçundan da 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanıklar toplamda 8 yıl 5 ay 20 gün hapis cezası aldı. Örgüt üyesi olmak suçundan beraatine karar verilen diğer sanık Utku Aykar ise örgüt propagandası yapmak suçundan 2 yıl 2 ay 20 gün hapisle cezalandırıldı.

Dava çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan avukat Taylan Tanay, verilen kararı hukuken anlamanın mümkün olmadığını belirterek, “Ferhat ve Berna toplamda 8 yıl 5 ay hapis cezası aldılar. Biliyorsunuz ikisi de 19 ay tutuklu kalmışlardı. Eğer bu karar Yargıtay tarafından da onanırsa 56 ay daha yatacaklar. Biz bu kararı iler demokrasinin bir yansıması olarak görüyoruz. Anayasal haklarını kullanarak parasız eğitim istemenin cezası 8 yıl 5 ay hapis cezası” dedi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler