YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bu oyuna ve tuzağa gelmemeliyiz'
'Bu oyuna ve tuzağa gelmemeliyiz'
09 Eylül 2015 16:05
Başbakan Yardımcısı Yılmaz, "Terörün istediği birliğimizi bozmak, kardeşi kardeşe düşürmektir. Bu oyuna ve bu tuzağa gelmememiz lazım" dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl'e gelen Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz,  havalimanında yaptığı açıklamada, terör olaylarından en büyük zararı bölge halkının gördüğünü belirterek, son dönemde elim hadiseler yaşandığını hatırlattı.

Saldırılarda şehit olan asker ve polislere Allah'tan rahmet, aileleri başta olmak üzere güvenlik güçlerine ve tüm millete başsağlığı dilediğini ifade eden Yılmaz, böyle acı hadiselerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

"Terör karşısında mücadelemizi sürdüreceğiz"

Yılmaz, "Ancak bu yaşananlar bizi doğru gittiğimiz yoldan, uyguladığımız politikalardan hiçbir şekilde geri çeviremeyecektir. Terör neyi amaçlıyorsa, bizi hangi yöne sevk etmeye çalışıyorsa biz tam aksine o yola girmeyip doğru olanı, halkımız için iyi olanı yapmaya devam edeceğiz. Terör karşısında moralimizi bozmadan kararlı ve çok yönlü bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

"Terör bölge insanına büyük zarar veriyor"

Terörün can kaybının yanı sıra bölgeye de büyük zararlar verdiğine işaret eden Yılmaz, "Terör bölgeye özelikle de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan insana büyük zarar veriyor. Buradaki yaşamın akışını, ticareti, ekonomiyi, aşı, işi olumsuz etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, gümrük kapılarına saldırılar düzenlenerek ticarete darbe vurulmaya çalışıldığına dikkati çekerek, yollarda araçlar yakılarak da yine ticaretin engellenmeye çalışıldığını dile getirdi.

Yatırımlara dönük saldırılar gerçekleştirildiğini kaydeden Yılmaz, tüm yatırımların bölge insanı için yapıldığını, bu saldırılarla bölge insanına zarar verildiğini aktardı.

"Terörle mücadele ederken halkı bundan ayırmamız gerekiyor"

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, bölgeye yatırım gelmesi için uğraş verdiklerini ancak terörün mevcut yatırımların da bölge dışına kaçmasına sebep olacak bir hadise olduğunu vurgulayarak, terörün bölge ekonomisine, bölgedeki yaşam kalitesine ve huzura darbe vurduğunu söyledi.

Yılmaz, "Terörün istediği birliğimizi bozmak, kardeşi kardeşe düşürmektir. Bu oyuna ve bu tuzağa gelmememiz lazım. Terörün hedefinde Türk de, Kürt de, Zaza da, Arap da, Laz da, Çerkez de var. Teröre karşı tam aksine kardeşliğimizi, birliğimizi beraberliğimizi daha da pekiştirmeliyiz" şeklinde konuştu.

"İnadına daha fazla kardeşlik demeliyiz"

Yılmaz, birlik beraberlik çağrısı yaparak, "İnadına daha fazla kardeşlik demeliyiz, birbirimizle kucaklaşmalıyız, selamlaşmalıyız, daha fazla birbirimizi sorup, dayanışma içinde olmalıyız" dedi.

'Güçlü devletler hedefleri doğrultusunda terörü kullanıyor'

Yılmaz, valiliği ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada da "Eninde sonunda Türkiye bu beladan kurtulacak. Dünyanın birçok yerinde de terör belasının olduğunu görüyoruz. Bazen bazı güçlü devletler kendi hedefleri doğrultusunda terörü bir araç olarak kullanıyor. Teröre karşı uluslararası işbirliğini de güçlendirmemiz lazım" dedi.

Cevdet Yılmaz, "Terörü bir kez daha lanetlemek istiyorum. Kim yaparsa yapsın, neye karşı yaparsa yapsın, hangi gerekçeyle bu savunulursa savunulsun, 'ama', 'fakat', 'lakin' demeden, ilkesel olarak çok net bir şekilde terörün karşısında durmamız lazım" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler