YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
" Bu olay insanlık suçudur"
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir ziyaret sonrası basının sorularını yanıtladı. Arınç, Baykal'a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili soruya"Yaşanan olay bizleri derinden üzmüştür, Sayın Baykal'a büyük geçmiş olsun diliyorum"cevabını verdi.
" Bu olay insanlık suçudur"
10 Mayıs 2010 / 12:26 Güncelleme: 10 Mayıs 2010 / 13:15

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Ben şahsen Sayın Baykal'dan ve orada mevcut olduğu iddia edilen hanımefendiden 'böyle bir şey kesinlikle yoktur' açıklamasını çok kısa da olsa şahsen bekliyorum'' dedi.

Arınç, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay'ı ziyareti sırasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a  ile CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok'a ait olduğu iddia edilen görüntülere ilişkin bir soru üzerine  Arınç, şunları söyledi:

''Sayın Baykal ile ilgili olduğu söylenen özel hayatına ilişkin bir kasetin varlığı medya organlarında da yazılıp çiziliyor. Öncelikle şunu ifade edeyim; Sayın Baykal bir siyasetçidir, deneyimli ve Ana Muhalefet Partisi'nin genel başkanıdır. Ne olursa olsun, sadece Sayın Baykal değil, bir insanın mahremine ilişmemek lazım. Özel hayatıyla ilgili, kişilik haklarını rencide eden, böyle bir kasetin varlığı ve bunun yayınlanması, bizleri derinden üzmüştür. Bu bakımdan Sayın Baykal'a büyük geçmiş olsun diyorum. İnsanların duygularına, düşüncelerine, özel hayatına, kişilik haklarına saygı gösterilmesini istiyoruz. Bunlar bizim en kutsal varlıklarımızdır. Kimsenin rızası olmadan habersizce yerleştirilmiş teknolojik imkanlarla özel hayatının tespit edilmesi ve bunların ifşa edilmesi büyük bir insanlık suçudur. Bunu kabul etmek mümkün değildir.

Dolayısıyla bunu kim yaptıysa ve ne amaçla yayınlamış olursa olsun böyle bir olayı tasvip etmek kesinlikle mümkün değildir. Sayın Baykal da bir siyasetçidir, o kasette varlığı iddia edilen hanımefendi de eğer doğruysa, bir siyasetçidir ve milletvekilidir. İki taraf da evlidirler. Dolayısıyla böyle bir mizansenin, böyle bir kurgunun ortaya ne amaçla çıkarılmış olursa olsun aile hayatlarına da büyük bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Bu konuyla ilgili tarafların konuşmadığını, konuşmak istemediğini de biliyorum.

Ancak ben bütün bu paylaştığım ve samimi olarak inandığım konunun yanında bir şey daha benim için çok önemli. Ben de yıllardan beri siyasetteyim. Sayın Baykal ile görüşlerimiz çok farklı ve biz birbirimizi de hep eleştiriyoruz. Belki bazen yüksek dozda, belki bazen biraz daha az. Ama birbirimizin görüşlerini, davranışlarını, siyasi fikirlerini bugüne kadar hep eleştirdik. Ancak benim ve çevremin Baykal'ı eleştirmediğimiz tek konu var. O da özel hayatında, aile hayatındaki eşine karşı sadakati, mazbut bir aile hayatı içinde olması. Her şeyini eleştirdik bugüne kadar Sayın Baykal'ın ama bizim camiada da arkadaşlarımın içinde de Sayın Baykal'ın eşine çok bağlı bir insan olduğu, aile hayatına çok önem verdiği ve çocuklarıyla ve eşiyle ilişkilerinin topluma örnek olacak bir düzeyde olduğu hep söylendi, biz de buna büyük bir saygı gösterdik.

Ortaya atılan bu iddia, bu saygınlığı zedelememeli. Dolayısıyla, ben şahsen Sayın Baykal'dan ve orada mevcut olduğu iddia edilen hanımefendiden 'böyle bir şey kesinlikle yoktur' açıklamasını çok kısa da olsa şahsen bekliyorum. Çünkü kimsenin bizi sükutu hayale uğratmaya hakkı yoktur. Çünkü toplumda bu değerlere hepimizin ihtiyacı var. Aile değerlerinin ne kadar çok değerli olduğunu biliyoruz. Bu siyasetçiler için de böyledir, hepimiz için de böyledir. Lütfen kısa bir açıklama yaparlar da; 'Bu montajdır, sahtedir, yalandır, bir hayal ürünüdür, kesinlikle ilişkimiz olmamıştır' derlerse şahsen ben bundan büyük bir memnuniyet duyacağım. Sayın Baykal'ın özel hayatındaki eşine sadakati noktasında büyük bir memnuniyet içinde olacağım. Bunu yaparlar veya yapmazlar, benim gibi toplumdaki pek çok insanın da bu video, internette yayınlanan görüntülerin gerçek olmadığını duymak istediğini ben şahsen hissediyorum.''
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler