YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu olay Gazze'de yaşansaydı...
Hatay'da 2 gündür yaşanan olayları değerlendiren BDP Genel Başkanı Seahettin Demirtaş, "Bu olaylar Gazze'de yaşansaydı Başbakan şu anda kameraların karşısında ağlıyor olacaktı" dedi...
Bu olay Gazze'de yaşansaydı...
28 Temmuz 2010 / 15:49 Güncelleme: 28 Temmuz 2010 / 15:50

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''4 gündür bir ilçe katliam tehlikesiyle karşı karşıya, bu ülkenin Başbakanı tek bir kelime açıklama yapmıyor. Gazze'de yaşansaydı şu anda kameraların karşısında ağlıyor olacaktı'' dedi.

Demirtaş, Diyarbakır'da partisinin il binasında düzenlenen basın toplantısında, toplumun içinde bulunduğu tehlikeli duruma dikkat çekmek istediklerini, Hatay Dörtyol'da parti teşkilatları ve orada yaşayan Kürtlerin hedef haline getirildiğini öne sürdü.

''Başbakan ve diğer hükümet yetkililerinin hedef gösteren söylemleri doğrudan tabanımızı, kitlemizi, parti binalarımızı hedef haline getiriyor. Daha önceden hazırlanmış gruplar harekete geçiriliyor. Parti binalarımız polisin gözleri önünde yağmalanıyor, ateşe veriliyor ve büyük bir coşkuyla, heyecanla parti binalarımızın yanması, küle dönmesi izleniyor'' iddiasında bulunan Demirtaş, sonrasında da sadece etnik kimliği Kürt olduğu için insanların işyerlerinin yakıldığını söyledi.

Vatandaşların kendi işyerlerine sahip çıkamadığını ifade eden Demirtaş, şöyle dedi:

''Bütün bunlar emniyetin ve hükümet yetkililerinin gözü önünde gerçekleşiyor. 4 gündür sürekli girişimlerde bulunuyoruz, fakat devlet bunu engellemiyor. Bunun bilinçli bir politika olduğu artık ortaya çıktı. Hükümet çok tehlikeli bir oyun oynuyor. Bize göre hükümet bunu yapıyor. PKK'ya karşı Kürt halkını rehine olarak tutuyor ve şantaj yapıyor. Sivil, yaşanan olaylardan ve PKK'nın yaptığı eylemlerden bağlantısı olmayan Kürt halkını elinde tutarak şantaj yapıyor. Dörtyol'da açığa çıkan budur.

İçişleri Bakanı dün Adana'da olmasına rağmen, 4 gündür yanan Dörtyol'u ziyaret etme gereği duymuyor. Orada yanan 50'den fazla işyeri var. Hükümet bu şekilde bütün Kürt halkını tehdit ediyor. Bu oyunu hükümet oynuyor. Bu oyun, bugüne kadar Maraş, Çorum ve Sivas'ta sahnelenmiş oyunlardan çok daha derin bir oyun olarak görülüyor. Bu işten BDP ve Kürtleri sorumlu tutanları şiddetle kınıyorum. Orada saldırıya uğrayan Kürtlerdir. Partimiz de her yerde yaşayan Kürtler de yaşanan ölümlerden acı duyduğunu ifade ediyor. Hükümet bu konuda derhal açıklama yapmalı. 4 gündür bir ilçe katliam tehlikesiyle karşı karşıya, bu ülkenin Başbakanı tek bir kelime açıklama yapmıyor. Gazze'de yaşansaydı şu anda kameraların karşısında ağlıyor olacaktı. 500-600 kişilik grubu durduramadıklarını söylüyorlar. 4 gündür 500 kişiye müdahale edemiyor. Ortada devlet, hükümet ve AKP provokasyonu vardır. Şu grubun, bu grubun şu milliyetçi grubun olabilir onlar tetikçi olarak kullanılabilir. Fakat siyasi iradesinin hükümet olduğunu açığa çıkmıştır.'' 

''BU ÜLKENİN BARIŞA İHTİYACI VAR'' 

Olaylar dursun diye çok çaba sarf ettiklerini ifade eden Demirtaş, şunları söyledi:
 ''Ancak Dörtyol'da devlet yok. Fakat biz BDP olarak orada bir katliam gerçekleşmesini oturup izleyecek değiliz. Bu nedenle biz yarın sabah Diyarbakır'dan Dörtyol'a gideceğiz.

Buradan sivil toplum kuruluşlarına, barolara bu ülkenin barışından yana olanlara çağrıda bulunuyoruz. Yarın gelin Dörtyol'a gidelim. Biz barış mesajımızı götürelim. Barış ve sükuneti bizler sağlayalım.

BDP olarak halkın etnik milliyetçilikle körüklenerek devlet eliyle örgütlenerek bu ülkenin vatandaşı olan Kürtlere karşı katliam hazırlığı yapmasını izleyemeyiz, izleyici olmayacağız. Bundan sonra böylesi bir olayın yaşanmaması için çaba sarf edeceğiz. Benzer bir durumda da halkın sahipsiz olmadığını herkes tarafından bilinecek. Çocuk oyuncağı değil, kimse ateşle oynamasın. Hükümet ateşle oynamasın. Yaşanan ölümlerin sorumlusu BDP ve Kürt halkı değildir. Biz ölümleri durdurmak istiyoruz. Eğer Dörtyol'daki halk yaşanan ölümlere tepki gösteriyorsa bunun sorumlusu AKP ve hükümettir. Hükümet bu ülkede nasıl tehlikeli bir oyun oynadığını fark etmeli. Bu ülkenin barışa ihtiyacı var. Orada bir Türk-Kürt çatışması yoktur. Orada açıkça bir Kürt halkına saldırı vardır. Bu şekilde lanse edilmesini doğru bulmuyoruz.'' (A.A.)

barış herkese lazım
 // yavuz
Ne oldu bu milleti sahipsiz mi sandınız.Aracları yakılırken evlatları katledilirken işyerleri kundaklanırken neden sesinizi çıkarmadınız.PKK yı koz olarak kullanarak bu millet üzerinde baskı yapmaya çalışıyorsunuz..Aklınızı artık başınıza alınız..Bu kardeşliği bozmayınız..Bozulursa sizde sağ kalmazsınız.....
29 Temmuz 2010 08:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler