YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e emekli vekil maaşları ile ilgili düzenlemeyi onaylama diye mektup yazdı ancak aslında zam talebinin ilk fitilini ateşleyen kişinin Muharrem İnec olduğu ortaya açıktı...
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu
29 Aralık 2011 / 10:17 Güncelleme: 29 Aralık 2011 / 10:10

Emeklimilletvekillerinin maaşlarına yapılan yüzde 100'e varan zamma ilişkin tartışmalar sürerken, bu konuda ilk dikkat çekici mesajın, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'den geldiği ortaya çıktı. Şike Yasası'nın Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldüğü 9 Aralık günü sabaha karşı söz alan İnce, tutanaklara da yansıyan konuşmasında önce milletvekillerinin çalışma koşullarından yakınıyor, ardında da vekillerin yaşadığı maddi sıkıntıdan söz ederek, vekillerin emeklilik sorunun çözülmesi gerektiğine işaret ediyor.
AYIYLA YARIŞTIRACAKLAR
İnce'nin, AKP'lilerden de yoğun alkış alan konuşması TBMM tutanaklarında özetle şöyle:
M.İNCE (CHP- Yalova) - Bu çalışma koşulları ILO standartlarına uygun değil. ... Biz bir kamyon şoförü olsaydık, otobüs şoförü olsaydık bir günde sekiz saat araç kullanırdık... Yani on sekiz saat, bundan sağlıklı bir sonuç almak mümkün değil. .. Şimdi, bakın, yarın ya da öbür gün gazetelerde şöyle fotoğraflar göreceğiz: Uyuklayan milletvekilleri.. .Bundan daha doğal ne olabilir? Günde 7-8 bin kişinin girdiği Meclis lokantasında tüketilen et miktarını, 8 bine değil de 550'ye bölecekler, sonra da 'Ayda 320 kilo et yedi!' deyip bizi bir ayıyla yarıştıracaklar! (Alkışlar)  Bunda bizim de payımız var, şöyle: Emekli olamayan arkadaşlarımız var. Ben emekli olanlardan birisiyim. TBMM, toplumun sorunlarını çözmek üzere bir araya gelmiş. Kendi sorununu çözemeyen bir topluluk, bu milletin sorunlarını nasıl çözecek? (CHP ve AK PARTİ sıralarından alkışlar) Kimden korkuyoruz? Yani iki tane gazeteci yazacak diye mi korkacağız? Burası holding patronlarının topluluğu değil, halk Meclisi. (CHP ve AK PARTİ sıralarından alkışlar) Varlıklı insanlar da var, kıt kanaat geçinenler de...

UTANACAK BİR ŞEY YOK
Tutuklu vekillerinin tutukluluk süresiyle ilgili Sayın Cumhurbaşkanı'nın kanaati var, 'uzun' diyor, Sayın Başbakan'ın, Sayın Arınç'ın, Adalet Bakanı'nın, Meclis Başkanı'nın var. Bunlar bizim arkadaşlarımız, niye çözmüyoruz bunların sorununu?... Bunun da gereğini yapmalıyız. Bunda utanacak, sıkılacak, korkacak bir şey yok.
Bir de şunu söylemek istiyorum: Üç dönem üst üste gelmiş bir arkadaşınız olarak şunu söyleyeyim: Bu Parlamento'nun yüzde 65'i önümüzdeki dönem değişecek. Yani yarımızdan fazlası bir daha gelmeyecek buraya. O dört sene de böyle, gözünü açıp kapayıncaya kadar geçecek. Geriye bir tek ne kalacak biliyor musunuz? Dik durmak kalacak, dik, başka hiçbir şey kalmayacak... Bütün bunlar...

TAMAM, İMZALAYALIM
AYŞE NUR BAHÇEKAPILI (AK Parti- İstanbul) - İmzalayalım Muharrem İnce, imzalayalım. 
M. İNCE (Devamla) - Tek taraftan almayın, başka şeyler de söyledim, 'Hepsini birlikte' dedim.
A.N. BAHÇEKAPILI (İstanbul) - Tamam.
M. İNCE (Devamla) - Hepsini birlikte getirin, imzalayalım. Evet, doğru, tutuklu milletvekillerimizle ilgili de getirin, emekliler için de getirin, hepsini getirin, imzalayalım. (CHP sıralarından alkışlar)... Şimdi, ben size bir şey söyleyeyim:
Yarın ah vah etmemek için, çıkın deyin ki 'Biz bu ülkenin milletvekiliyiz, sekiz milletvekilinin tutuklu olmasını içimize sindiremiyoruz.'

Cumhurbaşkanı kiracı mı?
İnce, Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresine yönelik tartışmalara, '2012'ye kadar oturmalı. Milletvekilleri 5 yıllığına seçildi mi, sonra 4 yıl oldu mu. Bizim için ne olduysa Cumhurbaşkanı için de o olmalıdır. 4 yıldır orada oturuyorsun, ne kadar oturacağını bilmiyorsun. Kiracı mısın, bir insan ne kadar oturacağın bilmezse kendini kiracı sanır' dedi.

İLK TWEET ALTI GÜN  SONRA
İnce'nİn konuşmasında yer alan gazetecilere yönelik ifadeleri o dönemde gazeteci derneklerinin tepkisini çekmişti. İnce'nin bu konuşmasından 13 gün sonra, emekli vekil maaşlarına astronomik artış getiren düzenleme Meclis Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi. İnce, CHP'de fırtınalar koparan ve önergede imzası bulunan iki vekilin disiplin kuruluna sevk edilmesine neden olan partiçi tartışmaların dışında kalmayı başardı.
Düzenlemenin kabul edildiği 22 Aralık'tan beri twitter hesabını kullanmayan İnce, 6 gün aradan sonra ilk twit'ini dün akşamüstü saatlerinde Leyla Zana'nın 'özerklik yetmez' açıklamasıyla ilgili yazdı: 'Türkiye Cumhuriyeti masa başında kurulmadı, savaş meydanlarında kuruldu, özerklik yetmez diyenlere hatırlatıyorum.' (Akşam)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler