YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu memurlar hangi ülkede?
Başbakan Erdoğan’ın, “Memurların ikişer üçer arabası var” sözleri polemik yarattı
Bu memurlar hangi ülkede?
14 Haziran 2012 / 08:14 Güncelleme: 14 Haziran 2012 / 08:17

Memur sendikaları bu sözlere tepki gösterirken, “Bu hangi ülkenin memuru, Başbakan bu ülkede ortalama memur maaşının 1.600 lira olduğunu biliyor mu? Memur TÜİK’in resmi rakamlarına göre bile yoksulluk sınırının altında yaşıyor” tepkisi geldi.

Başbakan Erdoğan’ın dün memurlarla ilgili “memurların ikişer üçer arabası var” sözleri gündeme bomba gibi düşerken, memur konfederasyonları sözkonusu değerlendirmeye büyük tepki gösterdi.

Türkiye Kamu Sen Başkanı İsmail Koncuk, “Malvarlığı sorgulamasına gireceksek birileri zararlı çıkar” ifadelerini kullanırken, şöyle konuştu:

“Sayın Başbakan çevresinde memur diye heralde bir tek Başbakanlık Müsteşarını görüyor. Ona bakıp, heralde bütün memurlar böyle sanıyor. Kendisi gibi... Kamuda her bakanlığın birer müsteşarı olduğunu düşünürsek, Başbakan’ın tarif ettiği ikişer arabası olan üst düzey memur sayısı da, müsteşar sayısı, diyelim ki 30’dur, belki biraz daha fazladır. Ama bu ülkede yaklaşık 2.5 milyon memur var. Ama Başbakan 30 kişiye bakıp 2.5 milyon memura bunları söylüyor. Başbakan acaba şu anda Türkiye’de ortalama memur maaşının 1.600 TL olduğunu biliyor mu? Ona bu bilgi verilmiyor mu? Başbakan’ın söylediği memur tipi bu ülkenin memuru değil, Başbakan’ın söylediği memur, bir eli yağda, bir eli balda demek ki... ama hangi ülkenin memurunu söylüyor ben de çok merak ediyorum.”

Kamu Emekçileri Sendikası Başkanı (KESK) Lami Bilgin ise Başbakan’ın bu sözleriyle ilgili “trajedi mi, komedi mi bilemiyoruz” dedi. Bilgin şöyle konuştu:

“Başbakan’ın yakın çevresinde olanların bu şekilde 2,3 arabası olabilir. Ama Başbakan’ın böyle bir durumda bile onlara dönüp sorması gerekir, bu memur maaşıyla bunları nasıl alabiliyorsunuz, hesap verin demesi gerekir. Çünkü bellidir, bir memur maaşının ne olduğu bellidir. Ben 23 yıllık devlet memuruyum, bunun formülünü bilmiyorum, arabam da yok. Bu ülkenin, bu devletin resmi kuruluşu TÜİK, ayrıca Türk-İş, rakamlarla memurların yoksulluk sınırının altında yaşadığını açıkladı. başbakan kendi TÜİK kurumunun rakamlarını da mı bilmiyor. Elbette biliyor ama Başbakan bir süredir istikrarlı bir şekilde memurlara yönelik bu tür sözlerle yükleniyor, kamuoyunu manüple ediyor. Eğer birkaç örnek varsa öyle 2,3 arabası olan, bunlar emin olun Başbakan’ın yakın çevresindedir ve onlar milyonlarca memurun durumunu temsil etmez”

Memur Sen, Genel Başkan Ahmet Gündoğdu ise yurtdışında olduğunu gerekçe göstererek, Başbakan’ın sözleriyle ilgili bir değerlendirme yapmaktan kaçındı.

‘Hanımının altında bir araba, kendi altında bir araba’

Başbakan Erdoğan dün genişletilmiş il başkanları toplantısında memurla ilgili şu sözleri sarfetti: “Biz çalışanı hiç mağdur etmedik enflasyona ezdirmedik. Ne ile ezilecek. Enflasyonla ezilecek. Popülizmi hiçbir zaman tercih etmedik. Biz gerçek neyse onu söyledik, olması gereken neyse onu yaptık. Biz memurumuza, memur kardeşimize şunu söylüyoruz:

Diyoruz ki biz sizi enflasyona ezdirdik mi kardeşim? Ezdirmedik. Yine ezdirmeyeceğiz. Şu anda 4+4 mü verdik. Eğer enflasyon yüzde 10 olursa aradaki fark ne? Yüzde 2. Biz size o yüzde 2’yi ödeyeceğiz. Enflasyon yüzde 6 olursa biz o yüzde 2’yi geri almayacağız. O sende kalacak. Bunu niye konuşmuyorsun- bunu konuşmuyorlar. Modern bir Türkiye’de yaşadığınızı söylüyorsunuz. Bak altınıza aldığınız arabalar, öyle evler var ki, öyle memur kardeşlerim var ki. Evinde bir bakıyorum hanımının altında bir araba, kendi altında bir araba, ikişer tane araba var. Bunların herhalde bir çoğuna şahitsiniz. Ama daha önce böyle bir şey yoktu. Hatta ben kendilerine araba alacağına önce ev al tavsiyesi yapıyorum.”

Ortalama memur maaşı 1.804 TL

Aile yardımı hariç ortalama devlet memuru maaşı mevcut durumda bin 804 lira. Ocak 2012 itibarıyla yüzde 4 zam oranı uygulandığında ortalama memur maaşı 70 lira artarak bin 874 liraya çıkacak. Bu dilimde yer alan memurların maaşı, ikinci yarıyıl için uygulanacak yüzde 4’lük artışla 1 Temmuz’da bin 947 liraya çıkacak. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler