YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu malikane Fethullah Gülen için mi hazırlanıyor?
Ankara'da 14 bin metrekarelik alanda bir malikâne yükseliyor. Ruhsatı Akın İpek'in şirketine ait olan yapı, İpek'in "Bir tebessümüne tüm malımı bağışlarım" dediği "Fethullah Gülen'in dönüşü için mi?" sorusunu gündeme getirdi.
Bu malikane Fethullah Gülen için mi hazırlanıyor?
23 Ocak 2014 / 10:06 Güncelleme: 23 Ocak 2014 / 10:14

Siyaseti itibarsızlaştırmaya yönelik 17 Aralık darbe girişimiyle beraber başlayan paralel devlet tartışmaları sürerken, Ankara Gölbaşı sırtlarında İncek semtinde 5 ay önce temeli atılan bir inşaat, sessiz sedasız yükseldi. Bitme aşamasına gelen, girişinde "İpek Çiftliği" tabelası bulunan ancak çiftlikten çok bir sarayı andıran inşaatın kimin için yapıldığı merak konusu oldu. 

Çankaya'dan yüksekte

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ormanlığına yakın bölgede bulunan İncek semtindeki inşaatın yapıldığı arsa, Çankaya'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nden daha yukarıda.

Ankara'da imara açık en yüksek noktada olan arsa bin 100 metre rakımda bulunuyor.

Mogan ve Eymir göllerinin sırtlarında yer alan, Çankaya'ya 15 dakika uzaklıktaki inşaatta, son zamanlarda, hummalı bir çalışma sürüyor.

Girişinde "İpek Çiftliği" tabelası olan 14 bin 182 metrekarelik arsa üzerinde inşa edilen binalar, ihtişamlı görünümüyle, çiftlikten çok önemli bir devlet büyüğü için ya da diplomatik amaçla inşa edilen bir yer olabileceği izlenimi uyandırıyor. 

V sınıfı ruhsatın anlamı

1 Ekim 2013'te Gölbaşı Belediye İmar Müdürlüğü'nden alınan ve maliyeti yüksek, büyükelçilik ve vali konaklarına özel verilen V sınıfı A grubu (V-A) inşaat ruhsatı da, buranın çiftlik değil, diplomatik merkez ya da saray olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Etrafı duvarla çevrili inşaatı 24 saat boyunca 5 ayrı kulübede bulunan güvenlikçilerin koruması da sarayın önemli biri için yapıldığı izlenimini güçlendiriyor.

Koza-İpek Holding'e ait inşaat, ruhsatın verildiği 1 Ekim'den bir ay kadar önce başladı. Mahalle sakinleri, inşaatın 5 ay gibi kısa sürede tamamlanma aşamasına gelmesini şaşkınlıkla karşılıyor.

Sarayın bulunduğu arazinin içinde, Bugün gazetesi ve televizyonu ile Kanaltürk televizyonunun sahibi, altın işletmecisi ve Koza davetiyelerinin sahibi Akın İpek'e ait önceden yapılmış bir villa da bulunuyor.

İpek'in, villanın yapımıyla yakından ilgilendiği, Koza-İpek Holding yetkililerinin sık sık inşaatla ilgili gelişmeleri izledikleri belirtiliyor.

Sarayın, Akın İpek'in "Hocaefendi'nin bir tebessümüne tüm malımı bağışlarım" dediği Fethullah Gülen'in dönüşü için inşa edildiği konuşuluyor. 

Yüzme havuzu, fırın, konuk evi

Mimari projesi Sinan Erdoğan tarafından çizilen sarayda, maksimum konfor için bütün detaylar düşünülmüş.

Arazinin hemen hemen yarısı olan 7 bin 179 metrekare kapalı alanı bulunan muhteşem kompleksin içinde, ana binanın haricinde, konuk evi, konuk salonu, fırın ve havuz için de ayrı binalar inşa edilmiş. Ana bina toplam 4 kattan oluşuyor ve 5 bin 653 metrekarelik alana sahip.

Ana binanın dışında 5 ayrı yapının daha inşaatı sürüyor. Konuk evi için 842 metre kare, konuk salonu için ise 435 metrekare alan ayrılmış.

Kampüste ayrıca, 90 metrekare genişliğinde bir ekmek fırını, 16 metrekare genişliğinde bir de barbekü bulunuyor.

Konuk evinin önündeki yüzme havuzunun genişliği 141 metrekare. Isıtması bina içi kaloriferle yapılacak sarayda, tüm birimler için ortak bir depo bulunuyor. Otopark ve haberleşme sistemleri için tek tek projeler hazırlanmış.

 

SABAH

00:48
 // no name
SURİYEDE İNSANLAR FECİ ŞEKİLDE AÇLIKTAN SOĞUKTAN VE İŞKENCEDEN ÖLÜRKEN,DİN VE ALLAH DİYE İNSANLARI SÖMÜRENLERİN DÜNYAYA TAMAHKARLIKLARINA BAK.MR.GÜLEN ŞUKADAR PARAYI KEYFİ VE NEFSİ İÇİN ŞU BETON YIĞININA VERECEĞİNE SURİYEYE ARAKANA SOMALİYE BAĞIŞ YAPSAYDI... BİDE BAŞBAKAN ERDOĞANA "FİRAVUN" DİYOR.KİMİN FİRAVUN OLDUĞU GÜN GİBİ ORTADA.PARALEL EMPERYALLERE HAKKIMIZ HARAM OLSUN......
24 Ocak 2014 00:48
11:28
 // M.N.A.
Ülkemizi kaosa sürüklemek için ihale almış bu mr.gülen şebekesine hayırlı olmasin inşallah başınıza yikilir kisra sarayina özenmişler bes belli pensilvanyadaki atlar için de ahır yaptirin saman yazari eşeklerini de unutmayin...
23 Ocak 2014 11:28
11:18
 // M.N.A.
Mr.gülen için bu dünyada malikhane hazirliyorlar ahirette Allah Mr.gülen ve etrafındaki çakalllar için bir paralel cehennem hazırlıyor saf ve temiz anadolu insanı lütfen bu şebekenin içinden çık dünyani ve ahiretini mahvetme ben bir şey bilmessem asla iddia etmem...
23 Ocak 2014 11:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler