YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu konu tartışılamaz"
"Bu konu tartışılamaz"
17 Aralık 2010 16:05
İki dil tartışmalarına İçişleri Bakanı Beşir Atalay da katıldı... Atalay, "Pratikte hiç bir uygulması olmayacak bir konu" dedi...

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, iki dil tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada. "Pratikte hiçbir uygulaması olmayacak bir konu. Ülkemizin her köşesinde vatandaşlarımız kendi ana dillerini rahatça öğrenebilirler, öğretebilirler ama devletin resmi dili Türkçedir" dedi.

Tuzla'daki RMK Marine Tersanesi'nde inşa edilen arama kurtarma gemisi TCSG Güven'in denize indirilme törenine katılan Atalay, basın mensuplarının Kayseri'deki yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruları üzerine, "Bu konuda söylenecek olan her şey söylendi. Yeni bir gelişme yok ve açıklığa kavuşmamış hiçbir şey yok. Bugün bir yerde bir belge sanki yeni gibi yayınlanmış. Bunu daha önce sitelerinde yayınladıkları için biz dağıtmamıştık. Onların dağıtmadığı evrakları dağıtmıştık. Basın mensuplarının bilmediği bir belge yok. Bu konuda her şey çok açık" dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP), meclisteki bütçe görüşmelerinde zor durumda kaldığını söyledi. Bu konuda daha fazla yorumda bulunmak istemediğinin altını çizen Atalay, "Meclisteki en önemli bütçe görüşmesini bir genel başkan buna ayırınca ve bunun da içi boş çıkınca şimdi biraz zor durumda kaldı ve yeni bir şey üretmeye çalışıyorlar. Benim gördüğüm bu. Söyleyeceğim de bu" diye konuştu.

Atalay, BDP milletvekillerinin mecliste yaptığı Kürtçe konuşmalar ve iki dil tartışmalarına ilişkin soruları da, "O konu da pratikte hiçbir uygulaması olmayacak bir konu. Tabi siyaset yapıyorlar. Bizim resmi dilimiz Türkçedir. Ama ülkemizin her köşesinde vatandaşlarımız kendi ana dillerini rahatça öğrenebilirler, öğretebilirler. Bu konuda zaten bir sorun yok. Hatta devletin televizyonları bu konularda 24 saat yayın yapıyor, Arapça-Türkçe olarak. Gazete, dergi gibi konularda sorun yok. Ama devletin resmi dili Türkçedir ve tartışılmaz" diyerek yanıtladı. (İHA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler