YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu konu Güvenpark'ta konuşulacak konu değil
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, terör sorununun, Türkiye'nin sorunu olduğunu ifade ederek, "Bu konu Güvenpark'ta konuşulacak konu değil" dedi.
Bu konu Güvenpark'ta konuşulacak konu değil
10 Ocak 2013 / 14:44 Güncelleme: 10 Ocak 2013 / 15:28

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, terör sorununun, Türkiye'nin sorunu olduğunu ifade ederek, ''Bizim sorunumuzdur, çözecek olan da biziz. Bu sorunu çözerken de bunun kolay olmadığını bilmek lazım. Her gün, her zaman bu konu Güvenpark'ta konuşulacak konu değil. Hassas süreçte herkesin konuşması gerekiyor mu '' dedi.

Çiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Parlamento Muhabirleri Derneği'ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İmralı'da yapılan görüşmelerin ve terörle mücadele konusunda son günlerde yaşanan gelişmelerin sorulması üzerine Çiçek, terör meselesinin, bir insanlık tecrübesi olduğunu dile getirdi.

Çiçek, ''Bu terör sorunu Türkiye sorunudur, bizim sorunumuzdur, çözecek olan da biziz, başkasından bir şey beklemeyelim. Başkalarıyla işbirliği yapılabilir, destek istenebilir, verir, vermezler şu ana kadar vermediler. Biz çözeceğiz. Bizi ne kadar geniş kapsamlı tutabilirsek, sorunun merhalelerinde karşılaşacağımız engelleri kolay aşabiliriz. Bu sorunu çözerken de bunun kolay olmadığını bilmek lazım'' diye konuştu.

Çiçek, sorunun özünün, 3, 5, 10 yıllık olmadığını belirterek, kökleri Osmanlı'ya kadar giden, zaman zaman Cumhuriyet döneminde de nükseden, tarihi derinliği olan bir konu olduğunu vurguladı.

Bu süreç başladığından beri olup bitenleri, tartışmaları, yazılanları takip etmeye çalıştığını dile getiren Çiçek, bir bilgi kirliği yaşandığını kaydetti. Çiçek, doğrulanmayan, teyit edilmeyen, olsa olsa kişisel kanat, kulis haberi cinsinden haberlerin çokça yer alıyor olmasının, vatandaşlar açısından da bazı tereddütleri beraberinde getireceğini söyledi.

Çiçek, bu konuların, gazetelerde yer almak, televizyonlara davet edilmek için piyasası olan bir sektör olduğunu belirtti. Çiçek, bir çok kişinin, biliyormuş, bu sürecin içindeymiş, bu görüşmelerde, toplantılarda varmış gibi davrandığını, bunu sakıncalı bulduğunu dile getirdi.

Başka ülkelerin müzakere süreçlerine baktıklarında, ne kadar sıkıntılar, zorluklarla dolu olduğunu bildiklerini vurgulayan Çiçek, Türkiye bağlamında da vatandaşı, yersiz beklentiler içine sokmamak gerektiğini kaydetti.

Terörün, önemli de bir sektör, önemli kazanç kaynağı olduğuna işaret eden Çiçek, kimsenin, altın yumurtlayan tavuğun bırakılmasını kolay kolay istemeyeceğini söyledi.

Çiçek, ''Türkiye açısından terör meselesi muhakkak şekilde çözülmesi gereken bir konu. Bu süreçte, bu iş bitmesin diye zaman zaman sıkıntılar gündeme gelebilir. Buna karşılık hepimizin soğukkanlı olması, iyi anlaşılmasına da birlikte yardımcı olmamız lazım. Bilgi verilmesi gerektiğinde verilmelidir. Bilgi edinmek sizin için bir görev ve haktır. İlgililerden soracaksınız, vatandaşa vereceksiniz. Ancak başka ülke uygulamalarında da gördük, her gün, her zaman bu konu Güvenpark'ta konuşulacak konu değil. Hassas süreçte herkesin konuşması gerekiyor mu  Hassas davranılması gerekiyor. İki hassas çalışma var. Yeni anayasa ve terörle ilgili yaşanan gelişmeler'' diye konuştu.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler