YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu karikatür saygısızlık olarak algılandı; ama...
Rasmussen: Ben dinlere ve dini sembollere saygı duyarım
Bu karikatür saygısızlık olarak algılandı; ama...
06 Nisan 2009 / 11:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Danimarka Başbakanı Rasmussen konuşmasında şunları söyledi: "Direk olarak şunu söylemek istiyorum; karikatür olayında benim tavrım gayet açıktı. ben insanları dini etnik geçmişleri ile ilgili suçlamaktan yana değilim. Ben dinlere ve dini sembollere saygı duyarım. Ben hiçbir zaman , Muhammed Peygamber olmak üzere insanları rahatsız edecek düşüncede değilim. Bu karikatür saygısızlık olarak algılandı. Bu kesinlikle benim görüşüm değil. Ben NATO'nu Genel Sekreteri'yim. Ben saygımı sürdüreceğim. Önceliklerimden bir tanesi de Müslüman dünyası ile diyalog kurmak ve geliştirmektir. Ben İfade ve inanç özgürlüğüne inanıyorum."Türkiye ve İspanya hükümetlerinin öncülüğünde başlatılan ve ilki 15 - 16 Ocak tarihlerinde İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı girişimi İkinci Yıllık Forumu, İstanbul Çırağan Palace Kempinski'de başladı.


11:24 - 'MEDENİYETLER İTTİFAKI İLE KIVILCIMLARI, YANGIN ORTAYA ÇIKMADAN BASTIRABİLİRİZ'


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM'nin yangınlara, genellikle yangın ortaya çıktıktan sonra müdahale edebildiğini belirterek, ''Medeniyetler İttifakı ile kıvılcımları, yangın ortaya çıkmadan bastırabiliriz'' dedi.


Medeniyetler İttifakı İkinci Forumunun açılışında konuşan Ban Ki-mun, iki yıl önce İstanbul'da, İttifak'ın yüksek düzeyli grubunun ortaya koyduğu dönüm noktası niteliğindeki raporda, ''Tüm toplumlar insanlık çerçevesi içinde bir araya gelmişlerdir ve bütün toplumlar istikrar, refah ve barış içinde bir arada yaşama konusunda birbirine bağlıdır'' ifadesine yer verildiğini hatırlattı.


11:15 - RASMUSSEN DİNİ HASSASİYETLERE DİKKAT EDECEĞİM
Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'nda konuşan Rasmussen karikatür krizinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Rasmussen İslam dünyası ile diyaloğu artırmak istediklerini söyledi. İfade özgürlüğüne inanıyorum inanç özgürlüğüne de inanıyorum.


10:33 - ERDOĞAN, DÜNYAYA MEVLANA DİZELERİYLE MESAJ


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'nun açılışında dünyaya Mevlana dizeleriyle çağrıda bulundu. Erdoğan, liderlere Mevlana'nın şu dizeleriyle seslendi; "Gel ne olursan gel yine gel. İster kafir ister Mecusi ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. 100 kere tövbenin bozmuş olsan da yine gel."


İlki geçtiğimiz yıl İspanya'nın Madrid kentinde yapılan Medeniyetler İttifakı Forumu'nun ikincisi İstanbul'da gerçekleştiriliyor. Toplantının açılış konuşmalarından ilkini Medeniyetler İttifakı Eşbaşkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.


Başbakan Erdoğan konuşmasına Anadolu'nun değişik dinleri bünyesinde barındıran hoşgörü iklimi özelliğine vurgu yaparak başladı. Bu toprakların barışın, hoşgörünün ve birlikte yaşama kültürünün yurdu olduğunu belirten Erdoğan, İstanbul'un bunun en bariz örneği olduğunu dile getirdi. Eroğan, "İstanbul sadece iki kıtayı, Asya ve Avrupa'yı birleştirmekle kalmıyor. İstanbul ırkları, medeniyetleri, kültürleri potasında kaynaştıran, uzlaştıran farklı bir konumda bulunuyor. 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak kabul edilen İstanbul bugün dünyaya sevgi mesajları göndermeye devam ediyor. Bu salondan çıktığınızda çok yakın semtlerde üç semavi dinin İslam, hristiyanlık ve museviliğe ait ibadet mekanlarını beraber görebilirisiniz." ifadelerini kullandı.


Sadece İstanbul değil Türkiye'nin her şehrinin tarih boyunca barış, huzur ve hoşgörünün sembollerini bugün de yaşattığına vugru yapan Erdoğan, şunları söyledi: "Mardin'de 1-2 yüzyılda inşa edilmiş mabetler yaşamaktadır. Türkiye'de mabetlerin sırt sırta barındığı şehir Mardin'dir. Dünyanın ilk kiliselerinden St. Pierre Hatay şehrinde camilerin ve havraların arasında varlığını korur. Van'da Akdamar Kilisesi, Trabzon'da Sümela Manastırı, Konya'da Mevlana türbesi adeta insanlık tarihinin simgesidir. İzmir'de Meryamana, St. Nicholas canlı eserlerden yalnızca birkaçıdır. Hatay, Şanlıurfa, Van gibi şehirler birer hoşgörü abideleridir. "


Başbakan Erdoğan bu özelliklerine rağmen Türkiye'de bu kardeşlik iklimini zedelemek için provokatif girişimler olduğunu hatırlattı. Erdoğan şöyle devam etti: "Ancak bunlara asla prim verilmedi. Dostluğumuzu zedelemeye yönelik senaryolar karşısında milletimiz kenetlenmeyi bilmiştir."


-MEDENİYETLER İTTİFAKI'NIN FELSEFESİ-


Tüm dünyaya barış mesajları veriyor olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, İspanya ve Türkiye'nin barışın mümkün olduğuna, diyaloğun mümkün olduğuna inandıklarını ve bu inançla yola çıktıklarını söyledi. Erdoğan, "Hıristiyan, İslam ve Musevi dünyasının birbirini anlayabileceğine gönülden inandık. Biz küreselleşen dünyada önyargıların son derece tehlikeli olacağına inandık. 'Toplumların birbirleri hakkında eksik bilgiye sahip olmasına, birbirlerini yanlış tanımasına rıza gösteremeyiz' dedik. Medeniyetlerin çatışmasını ön plana atanlara 'Medeniyetler ittifakı mümkün' dedik. Önyargıları yok etmenin ene kadar zor olduğunu biliyoruz. Tarihten gelen düşmanlıkları ortadan kaldırmanın da ne kadar zor ve zaman alacağını biliyoruz. Samimiyetle yola çıktık. " diyerek Medeniyetler İttifakı projesinin felsefesini anlattı.


Türkiye'nin siyaset felsefesi nin de her zaman "düşman üretmek değil dost kazanmak" şeklinde olduğuna vurgu yapan Başbakan Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta sulh cihanda sulh" sözünün Türkiye'nin dış politika dayanağı olduğunu dile getirdi.


-"BİR SICAK DOKUNUŞ..."-


Din, kültür ve uygarlık temelinde dünyanın karşı karşıya olduğu sorunların çok uzun yılların ürünü olduğunu dile getiren Babakan Erdoğan şu mesajları verdi: "Korkular, yabancılaşma derin tarihi ve siyasi ve kültürel dinamiklerin etkisiyle olmuştur. Çözümleri de uzun soluklu çaba gerektirecektir. Çözümleri hep birlikte elbirliğiyle başarmalıyız. Daha 21. yy başında bulunuyoruz. Amacımız bugünün sorunlarını yarına taşmak değil bugünün sorunlarını bugün çözüme kavuşturmaktır. Sorunlardan arınmış huzur dolu bir gelecek hazırlamak, bizden sonraki nesillere en büyük borcumuzdur. Aşırı akımlar ve radikalleşmeyi ortadan kaldırmak için gerekenleri çekinmeden yerine getirebilmeliyiz. Bugün yaşanan öfkenin yarınlara taşınmasına mani olmalıyız. Kutuplaşmanın sembolü haline gelen 'biz ve onlar' ayrımını ortadan kaldıracak bir anlayışı egemen kılmalıyız. Tahammülsüzlük çatışmayı çatışma ayrışmayı doğurur. Bunun için atmamız gereken ilk adım toleransı geliştirmek, diyalogu geliştirmek dayanışmayı ön plana çıkarmaktır. İnsan bilmediğinin tanımadığının düşmanıdır. Bir güleryüz, bir sıcak dokunuş gönülden gönüle sağlam köprüler kurar. Bu yönde kalpleri nasıl kazanabileceğimizi bilmeliyiz."


Uyum, hoşgörünün insan tabiatında olduğuna değinen Erdoğan, yapılması gerekenin bunu harekete geçirmek olduğunu söyledi. Erdoğan, "Çünkü uyum insanlık tarihinde refah getirmiştir. Çatışma ise yokluk getirmiştir." Dedi.


Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: "Mevlana'nın şu dizelerini paylaşmak isterim: Gel, ne olursan ol yine gel. İster kafir ister Mecusi ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel."


09:44 - ERDOĞAN, RASMUSSEN İLE SOHBET ETTİ
Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Girişimi İkinci Yıllık Forumu, İstanbul Çırağan Palace Kempinski'de başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, foruma gelişinde NATO'nun yeni Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile ayaküstü sohbet etti. Erdoğan ile Rasmussen'in samimi ve gülerek konuştukları gözlendi.


ÇIRAĞAN'DA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI


Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu Çırağan Sarayı'nda yapılıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi ve eski Portekiz Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio, NATO Genel Sekreteri Rasmussen gibi isimlerin katıldığı toplantı için geniş güvenlik önlemleri alındı. Çırağan Sarayı'na akreditasyonu olmayan hiçkimse alınmıyor. Saraya gelen yollarda ve saray çevresinde polis yoğun güvenlik tedbirleri aldı. Denizde ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi ekipleri ve Sahil Güvenlik ekiplerine ait 6 tekne güvenliği sağlıyor. Forumu yerli yabancı çok sayıda basın mensubu takip ediyor. Çırağan Sarayı'nın denize bakan bahçesinde dev bir basın çadırı oluşturuldu. Burada 270 kişinin aynı anda çalışabilmesi imkanı sağlandı. 100 adet dizüstü ve masa üstü bilgisayar basın mensuplarına tahsis edildi. Ayrıca basın mensupları 25 adet telefon, 3 adet faks,2 adet fotokopi makinesinden de istifade edebilecek. Basın merkezinde kablosuz internet erişimi sağlanıyor radyo yayınları için dı ISDN hatlarının yer aldığı 4 adet kabin oluşturuldu. Toplantılar TRT tarafından pool olarak verileceği için salona kamera alınmıyor. Toplantı başlerken fotoğraf çekimi için sadece foto muhabirlerinin girişine izin verildi. Fotoğrafların çekiminin ardından onlar da dışarı çıkarılacak. Basın çadırında görevlerini yürütecek olan medya mensupları TRT'nin yayınından faydalanmak durumunda. Basın mensupları için Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça olmak üzere 4 dilde simultane tercüme yapılacak. Televizyon kuruluşları için de ayrıca bir platform oluşturuldu. Sarayın bahçesinde deniz manzaralı platformu kullanan televizyoncular merkezlerine gelişmeleri aktaracak.


ÇALIŞMA KAHVALTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen ''Medeniyetler İttifakı 2. Forumu'' çerçevesinde çalışma kahvaltıları yapıldı. Çırağan Sarayı'nda Genel Kurul açılış oturumu ile başlayacak forum kapsamında eş zamanlı olarak 6 adet çalışma kahvaltısı gerçekleştirildi. Çalışma kahvaltılarında, ''Durgunluk zamanında iş imkanları; gençlik için küresel bir zorluk'', ''Çağdaş toplum ve din'' gibi konular ele alındı. Forumun Genel Kurul açılış oturumunda, Medeniyetler İttifakı'nın eşbaşkanları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi ve eski Portekiz Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio birer konuşma yapacak.


MEDENİYETLER İTTİFAKI İKİNCİ YILLIK FORUMU, ÇIRAĞAN'DA BAŞLADI


Türkiye ve İspanya hükümetlerinin öncülüğünde başlatılan ve ilki 15 - 16 Ocak tarihlerinde İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı girişimi İkinci Yıllık Forumu, İstanbul Çırağan Palace Kempinski'de başladı.


İki gün sürecek toplantıya ABD Başkanı Barack H. Obama, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, NATO'nun yeni Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, İran'ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ve Latin Amerika Birliği Başkanlığı görevini sürdüren Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet gibi üst düzey konuklar katılıyor. Bunun yanı sıra foruma 50'nin üstünde de bakanın katılacağı belirtildi.


Düşünce liderlerini, uluslararası kurum ve kuruluşları, medya mensuplarını, vakıfları, sivil toplum kuruluşlarını ve dini grupları İstanbul'da bir araya getiren İstanbul Forumu, uygulanabilir projeler geliştirmeleri amacıyla birlikte çalışabilmek için kara vericilere, fon sağlayıcılara ve taban örgütlerine yeni fırsatlar sunmayı hedefliyor.


Forumun ilk gününde sabah saatlerinde çalışma kahvaltıları gerçekleştiriliyor. Medeniyetler İttifakı II. Forumu'nun açılış konuşmalarını ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero, Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi ve Portekiz'in eski Cumhurbaşkanı Jorge Sampaio ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un yapacak.


Açılış konuşmalarının ardından başlayacak olan I. Genel Kurul Oturumu'nda "Kriz dönemlerinde Küresel Gündemi Şekillendirme - Kültürel Çeşitliliğin İyi Yönetişimi Neden Önemlidir?" konusu ele alınacak. Ardından Başbakan Tayip Erdoğan'ın davetliler için vereceği öğle yemeğine geçilecek.


Foruma öğleden sonra II. Genel Kurul Oturumu ile devam edilecek. Bu oturumda ise "Diyalogun Genişletilmesi ve İşbirliğini Güçlendirilmesi - Yenilikçi Politika ve Girişimlerin İrtibatlandırılması" konusu ele alınacak.


İkinci oturumun ardından da liderler, Anlayış Muhtırası imzalayacak. İmza töreninin ardından Dostlar Grubu Yüksek Düzeyli Beyin Fırtınası Toplantısı gerçekleştirilecek. Bu toplantının konusu ise "Medeniyetler İttifakı'na Bağlılığımızın Güçlendirilmesi" olacak.


Forumun birinci gününde son olarak eşzamanlı olarak altı farklı konuda çalıştaylar gerçekleştirilecek ve akşam saatlerinde Fikir Pazarı adlı bir oturum düzenlenecek. Akşam ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, davetliler onuruna resmî bir akşam yemeği verecek.


Dünyanın ilk yazılı anlaşmaları bu şehirde yapıldı: TIKLAYIN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler