YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu karar savaş nedenidir"
"Bu karar savaş nedenidir"
24 Haziran 2011 20:30
Terör örgütü PKK'nın elebaşlarında Murat Karayılan, Hatip Dicle'nin vekilliğinin düşürülmesinden sonra alınan "meclise girmeme"kararının doğru bir karar olduğunu söyleyerek "YSK'nın veto kararı savaş nedeni sayılabilecek bir durum"dedi.

YSK'nın Hatip Dicle'nin miletvekilliğini düşürmesinden sonra, BDP destekli bağımsız milletvekillerinin 'meclise gitmeme' kararına, terör örgütü PKK'dan destek geldi.

PKK'nın en üst karar alma merkezi olan Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, "DTK'nin de çağrısını dikkate alarak oy birliğiyle almış oldukları karar, çok doğru ve yerinde bir karardır. Bundan başka bir şey de yapılamazdı. Ayrıca, YSK'nın veto kararı savaş nedeni sayılabilecek bir durumdur" dedi.

PKK'nın ele başlarından Murat Karayılan, BDP destekli bağımsız milletvekillerinin aldığı 'meclise girmeme' kararını çok doğru ve yerinde olduğunu söyledi.

Açıklaması PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'nda yayınlanan Karayılan, şöyle dedi:

"YSK'nın bu kararı aslında Türk devletinin Kürt siyasetini kontrole almak, burnunu sürtmek, 'siz her şeyi yapamazsınız, sınırları aşamazsınız, fazla ileri gitmeyin, sizi engelleyebiliriz' mesajını içeren, Kürt siyasetini iradesizleştirme ve hizaya çekme kararıdır.

. Bu açıdan dün blok vekillerinin gerçekleştirdiği toplantıda, DTK'nin de çağrısını dikkate alarak oy birliğiyle almış oldukları karar, çok doğru ve yerinde bir karardır. Bundan başka bir şey de yapılamazdı. Somut bir adım atılıncaya kadar meclise gitmeyeceklerini açıklamaları Kürt siyasetinin de onurlu bir duruşu sürdüreceğinin kesin kararlılığıdır.

 'VETO SAVAŞ NEDENİ SAYILABİLECEK BİR DURUMDUR'

Kürt sorunu konusunda günümüzde önemli bir dönemece girildiğini söyleyen Karayılan, şöyle devam etti:

" Bu açıdan yaklaşıldığında devletin Hatip Dicle şahsında Kürt siyasetine karşı yürüttüğü bu veto politikası savaş nedeni olabilecek bir durumdur. Eğer önümüzdeki yakın günler içinde Türk devleti ve hükümeti bu büyük haksızlığı ortadan kaldıran bir girişim geliştirmez ve düzeltmezse, bu, halkımıza karşı resmen bir savaş ilanı anlamına gelecektir.

BELİRLEYİCİ OLAN BOZDAĞ'IN KONUŞMASIDIR

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Bülent Arınç'ın konunun parlamentoda konuşularak yasa değişikliğine gidilebileceğiyle ilgili konuşmalarına da değinen Karayılan, belirleyici olanın Bülent Arınç veya Mehmet Ali Şahin değil, Bekir Bozdağ olduğunu söyledi.

Karayılan açıklamasını şöyle sürdürdü: "Arınç ve Şahin kısmen yumuşak konuşarak bir çözüme gidilebileceğini belirttiler. Ancak anlaşılıyor ki, bu, daha çok onların bireysel görüşleridir. Çünkü onlardan birkaç saat sonra daha resmi bir biçimde AKP adına açıklama yapan Bekir Bozdağ, tüm kapıları kapattı. Belli ki Erdoğan’la ilişki kuruldu, Erdoğan’ın görüşleri çerçevesinde Bekir Bozdağ’ın, bir heyetle beraber bu açıklamayı yapması ihtiyacı duyuldu. Önceki soruda da belirttiğim gibi bu bir karardır. Dolayısıyla kararı uygulayacaklardır.

. Bu açıdan bana göre belirleyici olan Bülent Arınç ve M. Ali Şahin’in konuşması değil, Bekir Bozdağ’ın konuşması olacaktır."

Milliyet

İ... ÜRÜR KERVAN YÜRÜR !
 // BATUHAN
Ben bizim askeriyeye ve MİT'e şaşarımki böyle göbeğini kaşıyan İn sakinlerini mıhlatmıyorlar. Onlarda tabi ki meydanı boş bulunca böyle bol keseden atıp o tarakta bezi olanlara mesaj gönderiyorlar. "Isıracak köpek dişini göstermezmiş" ellerinden geleni bir an evvel yapsınlarda neleri yapabiliyorlarsa icraatta görelim. Aslında bağımsız Millet vekili seçilme kanununuda değiştirecekler de kendini dev aynasında görenlerin de önü kesilmiş olacak....
24 Haziran 2011 20:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler