YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu illerin plakasına dikkat
Alım-satım işlemlerine getirilen kolaylıklar sayesinde artık 70-80 liraya devir işlemlerini yaptırabiliyoruz. Ama gözden kaçırmamamız gereken önemli bir nokta var. Büyük illerin plakasını taşıyan araçların trafik sigortası diğer illere göre daha pahalı...
Bu illerin plakasına dikkat
21 Ağustos 2010 / 10:38 Güncelleme: 21 Ağustos 2010 / 10:45

Yaşamın daha güç olduğu büyük şehirler, hayat pahalılığıyla dikkati çekse de, bu durum, büyük illerin plakasını taşıyan Anadolu'daki araç sahiplerini de etkiliyor.

Araç alım-satım işlemlerinde yaşanan zaman ve para kayıplarının önüne geçebilmek için yapılan yasal düzenlemeler sayesinde araç satın alan bir kişi, notere gidip, ortalama yarım saatte satış işlemini tamamlayabiliyor. Önceki yıllarda 500 TL'yi bile geçen satış işlemleri artık, 70-80 TL gibi bir ödemeyle halledilebiliyor.

Zaman ve para kaybının önüne geçen düzenlemeler satın alınan aracın plakasını değiştirme zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Böylelikle, satış işleminin ardından, aracın yeni sahibi, noterde isteğe bağlı olarak aracının plakasını değiştirme zorunluluğundan kurtuluyor.

Ancak bu kolaylıkların yanı sıra, İstanbul, Ankara gibi trafiğin ve nüfusun yoğun olduğu şehirlerin plakasını taşıyan araçları alan sürücüler, trafik sigortasını yaptırırken daha fazla ödemek zorunda kalıyorlar. Bu sürücüler İstanbul plakası taşıyan araçları için orta büyüklükteki şehirlere göre neredeyse 2 katı fazla trafik sigortası ödüyorlar.

Sigorta şirketleri kaza riski nedeniyle, en pahalı trafik sigortasını İstanbul plakası taşıyan araçlar için yapıyorlar. Bu sıralamayı ise Ankara, Kocaeli ve İzmir takip ediyor. Ücretler sigorta şirketlerine göre küçük farklılıklar göstermesine rağmen, 2010 model aynı markadaki bir otomobilin ortalama olarak bazı illerdeki trafik sigortası ücretleri şöyle:

''İstanbul (34) 252 TL, Ankara (06) 211.68 TL, Kocaeli (41) 201.6 TL, İzmir (35) 191.52 TL, Samsun (55) ve Bursa (16) 171.36 TL, Gaziantep (27) ve Adana (01) 141.28 TL, Mersin (33) 131.04 TL, Şanlıurfa (63), Osmaniye (80), Düzce (81) ve Konya 120.96 TL.''

-''POLİÇE PLAKAYA DEĞİL, İKAMETE GÖRE KESİLMELİ''-

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, yaptığı açıklamada, araç satışlarıyla ilgili yapılan düzenlemeler sayesinde tüketicilerin işlemlerini kısa sürede tamamlayabildiğini, bu konuda olumlu tepkiler aldıklarını söyledi.

Önceden ortalama 1 gün süren satış işlemlerinin artık birkaç dakika içerisinde tamamlandığını dile getiren Kaya, ''İnsanlara çok kolaylık sağlandı. Bu konuda tüm ilgililere yürekten teşekkür ederiz. Ancak trafik sigortasında da yeni bir düzenleme gerekiyor'' dedi.

Mevcut durumda sigorta işlemleri yapılırken, aracın nerede kullanıldığının dikkate alınmadığını anlatan Kaya, şöyle konuştu:

''Oysa ki, bu tutum çok yanlış. Çünkü kişi kendisine tanınan hakkı kullanarak, Mersin'de bindiği otomobilinde İstanbul plakası bulundurabiliyor. Ama sigorta yaptırırken, adeta kendine sunulmuş hakkı kullandığı için cezalandırılıyor. Gerçekte, Mersin'de 34 plakalı bir araca binen tüketici, İstanbul'daki aracın risk bedelini ödememeli. Bu yüzden poliçe plakaya göre değil, ikamet adresine göre kesilmeli.''

Konuyla ilgili tüketicinin yasal haklarını kullanarak, mahkemeye başvurabileceğini bildiren Kaya, bu konuda gerekli desteği vereceklerini kaydetti.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler