YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu illere meteorolojiden uyarı!
Bu illere meteorolojiden uyarı!
11 Ağustos 2011 08:34
Bu hafta sıcaklıkların 8 derece düşeği konusunda uyarı yapan meteoroloji, bu illere uyarıda bulundu...

Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların Marmara'nın kuzey ve doğusunda etkili olacağı tahmin ediliyor.

Yağışlı hava Marmara ve İç Anadolu'nun batısında etkili olacak. Hava sıcaklığı 8 derece kadar düşecek. İşte yağış beklenen iller:

Sabah saatlerinde Trakya'dan giriş yapacak serin hava, kuvvetli kuzeyli rüzgarla birlikte özellikle Marmara'nın kuzey ve doğusu ile Batı Karadeniz'de hava sıcaklığında hissedilir derecede düşüşü (6-8 derece) ve kuvvetli yağışı beraberinde getirecek.

Yağışların ilk olarak şu illerde etkili olması bekleniyor:

*İstanbul,
*Kocaeli,
*Sakarya,
*Bursa,
*Yalova,
*Bilecik,
*Tekirdağ,
*Kırklareli,
*Edirne
*Afyon,
*Kütahya
*Trabzon,
*Rize ve Hopa çevreleri...

Yarın akşam saatlerinden itibaren ise şu illerde kuvvetli yağış bekleniyor:

*Eskişehir,
*Ankara,
*Çankırı,
*Kırıkkale

Rüzgar, Marmara, Batı Karadeniz ile Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

SICAKLIK 8 DERECE DÜŞECEK

Cuma günü, hava sıcaklığındaki hissedilir derecedeki azalışın (6-8 derece) kuzey ve iç bölgelere yayılacağı tahmin ediliyor.

Türkiye'nin kuzey ve iç kesimleri parçalı çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu (Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Aksaray), Doğu Anadolu'nun kuzeyi (Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır), Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana'nın iç ve yüksek kesimleri ile sabah saatlerinde Marmara'nın doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bilecik), Batı Karadeniz, Ankara, Çankırı, Eskişehir ve Kütahya çevrelerinde aralıklarla sağanak yağış geçişleri bekleniyor.

Yağışların sabah saatlerinde Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde lokal olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, Marmara, Batı Karadeniz ve Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Yağışlı havanın hafta sonunda etki alanını daraltarak, Cumartesi günü, Doğu Karadeniz ile lokal olarak Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik) Düzce, Zonguldak, Bartın, İnebolu, Sivas, Kayseri, Erzincan, Kars ve Ardahan çevrelerinde, Pazar günü, Doğu Karadeniz kıyılarında aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının hafta sonunda batı bölgelerden başlayarak tekrar artması (2-4 derece) bekleniyor. Kuzeybatı kesimlerinde beklenen lokal kuvvetli yağış, kuvvetli ve kısa süreli fırtına ile kuzey ve iç bölgelerdeki ani hissedilir sıcaklık düşüşünün neden olabileceğinden, olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler