YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu iddia üzerine dünyayı korku sardı
Bir haftayı aşkın süredir bulunamayan kayıp Malezya uçağıyla ilgili 'terör' iddiaları alevlendi.
Bu iddia üzerine dünyayı korku sardı
17 Mart 2014 / 07:15 Güncelleme: 17 Mart 2014 / 07:19

Uçağın 11 Eylül benzeri bir saldırı için kaçırıldığı, işin içinde pilotların da olabileceği öne sürüldü.

Yeni bir 11 Eylül hazırlığı mı?

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'e gitmek üzere 227 yolcu ve 12 kişilik mürettebatla 8 Mart günü havalandıktan kısa bir süre sonra kaybolan Boeing 777 yolcu uçağının, 11 Eylül benzeri bir saldırı kapsamında kaçırılmış olabileceği iddia edildi.
Malezya Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin, terör şüphesi nedeniyle araştırmanın yeniden pilot, yolcular ve yer ekibi üzerine yoğunlaştığını duyurdu.
Hişamuddin, pilotun Malezya'daki kontrol kulesine "İyi geceler" demeden önce uçağın radarla iletişiminin kesildiğini açıkladı. Bu durumun pilotun kasten ya da uçağı kaçıran kişilerin tehdidi altında uçakla iletişimi kesmiş olabileceğini gösterdiği belirtiliyor.

El Kaide şüphesi

Bu arada İngiltere'de El Kaide üyesi olmaktan yargılanan Sacid Muhammed Badat, geçen hafta mahkemede Afganistan'da tanıştığı 4 ya da 5 Malezyalı cihatçının kendisine bir uçak kaçırma planından söz ettiğini ve bu kişilerden birinin de pilot olduğunu söyledi. Badat, planın başında 11 Eylül saldırılarının da mimarlarından Halid Şeyh Muhammed'in bulunduğunu belirtti.

2 Pilotun evi arandı

Malezya Ulaştırma Bakanlığı, pilot Zahari Ahmed Şah (53) ve yardımcı pilot Faruk Abdul Hamid'in (27) başkent Kuala Lumpur'daki evlerinde iki saat boyunca arama yapıldığı bildirildi. Pilot Zahari'nin evinden alınan uçak simülatöründe ayrıntılı incelemelerin yapıldığı kaydedilen açıklamada, pilot ve yolcuların geçmişlerinin de araştırıldığı belirtildi.

İlk siber kaçırma

Sunday Express, hacker'ların uçağın kontrolünü ele geçirmek için cep telefonu kullandıklarından şüphelenildiğini yazdı. İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın eski bilim danışmanı Dr. Sally Leivesley, "Bu dünyada ilk siber uçak kaçırması olabilir" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler