YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu döviz mahkemelik oldu
Bu döviz mahkemelik oldu
21 Nisan 2010 16:52
'Gülerek Yaktın, Donarak Öldün' yazan döviz mahkemelik oldu

BBP Sivas İl Başkanlığı tarafından, 2 Temmuz 2009 tarihinde ki Madımak Olayları'nın anma etkinliklerinde, Merhum Eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu aleyhine açılan, üzerinde 'Gülerek Yaktın, Donarak Öldün' yazan döviz için bulunulan suç duyurusunun akabinde bugün ilk mahkeme gerçekleştirildi. 
 

Sivas Adliyesi 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde gerçekleştirilen mahkemede, suç duyurusunda bulunan BBP Sivas İl Başkanı Zeki Haral ve BBP Sivas İl Teşkilatı hazır bulunurken, anma etkinliklerinde dövizi açan (A. U) katılmadı. 
 

Mahkemeye gönüllü olarak beş avukat ile birlikte katılan BBP Sivas İl Başkanı Zeki Haral, dövizi açan A.U hakkında şikayetçi olduğunu ve cezasını çekmesiniN istediğini söyledi. Mahkemede ifade veren Haral, dövizi açan A.U'nun herhangi bir yasadışı örgüte üye olabileceğini belirterek, konunun araştırılmasını talep etti. Mahkeme sonucunda, dövizi açan A.U hakkında terör örgütü üyesi olup olmadığını araştırılması ve konu hakkında daha fazla detaylı bilgi alınabilmesi münasebetiyle duruşmanın 17.09.2009 tarihine ertelenmesine karar verildi. 
 

Mahkemenin sona ermesinin ardından Sivas Adliyesi önünde basın mensuplarına bir açıklama yapan BBP Sivas İl Başkanı Zeki Haral, 2 Temmuz 1993 yılında hiç kimsenin tavsiye etmediği ve Sivas'ın bu olaydan dolayı yıllardır büyük zararlar gördüğünü ifade ederek, "İşte o tarihten bu yana yaklaşık 17 yıldır düzenlenen Madımak Olayları'nı Anma Etkinlikleri çerçevesinde şehrimize gelen grupların bazıları hep kabuk bağlamış bir yarayı kaşımak suretiyle kanatmaya çalışmaktır" dedi. 
  2 Temmuz 2009 yılındaki sözde anma etkinliklerinde tasfiye etmedikleri olayların yaşanmış olduğunu ifade eden Haral, "Hiçbir kutsal inancı olmayan, hiçbir dini akideyi tanımadığı apaçık belli olan bir sefilin açtığı 'Gülerek Yaktın, Donarak Öldün' dövizi şehrimizde büyük bir infial yaratacak türden bir tahriktir. Şükürler olsun ki emniyet güçlerinin yerinde ve zamanında müdahalesiyle bu provokasyon işlemi başlamadan bitirilmiş oldu. Burada amaç kin ve nefreti körükleyerek yeni bir 2 Temmuz yaşatmaktır" diye konuştu. 
 

1993 yılındaki metot ve amaç ile, 2009 yılındaki metot ve amaç arasında hiçbir değişimin olmadığını söyleyen Haral, "Kim ve ne için söylediği belli olan 'Gülerek Yaktın, Donarak Öldün' iğrençliğine BBP İl Başkanlığı olarak sessiz ve tepkisiz kalmamız düşünülemezdi. Bizde gerekeni yaparak, bu sefil davranışı en sert biçimde kınadığımızı göstermek için akabinde savcılığa suç duyurusunda bulunmuştuk. İşte bugün bu yaptığımız suç duyurusunun neticesi olarak ilk mahkememize çıktık. Bizim Türkiye Cumhuriyeti'nin mahkemelerinin adalet anlayışına güvenimiz tamdır. İnanıyoruz ki adalet tecelli edecek ve Türk Milleti'ni birbirine düşürmek isteyen aşağılık ve sefil provakatörler gerekli cezayı alacak ve bu ceza milletimizi birbirine düşürmek isteyen provaktörlerin yapmak istediği hainlik neticesinde sonlarını görmeleri adına bir emsal olacaktır" şeklinde konuştu. 
 

Yapanın yaptığının yanına kalmamasını istediklerini ifade eden Haral, "Bu tahriki yapan en ağır biçimde cezalandırılsın istiyorum. Bununda bir emsal olmasını istiyoruz. Yani her yıl 2 Temmuzda buraya geliyorlar. Marjinal gruplar bunlar. Özellikle şehrin geçiş güzergahında şehirdeki insanlara laf atarak, tahrik ederek ve küfür ederek Sivaslıyı kaçırmak istiyorlar. Yeni 2 Temmuz olaylarının yaşanmasını istiyorlar. Biz bunların önüne geçilip, Sivas'ta bir daha böyle olayların yaşanmaması için 2 Temmuzlarında Sivaslılara küfür etme günü olmaması için bu işin sonunu bırakmayacağız. Sonuna kadarda kovalayacağız" dedi. 
 

BBP Sivas İl Başkanı Zeki Haral, mahkemeden, dövizi açan A.U hakkında terör örgütü üyesi olup olmadığının araştırılmasını talep etmesi hakkında sorulan soruya ise, bu konunun yetkililer tarafından araştırıldığını ifade ederek, mahkeme neticesinde böyle bir şeyin olup olmadığının aydınlanacağına inandığını söyledi. İHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler