YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu da tabela darbesi
28 Şubat sürecinin yıldönümünde Kenan Evren'in adının verildiği okul tabelası bulunduğu yerden indirilerek, yerine Hürriyet İlköğretim Okulu yazılı tabela asıldı.
Bu da tabela darbesi
28 Şubat 2010 / 17:45 Güncelleme: 28 Şubat 2010 / 17:51

28 Şubat sürecini 'post modern' darbe olarak değerlendiren sivil toplum örgütleri, Kahta'da bulunan Kenan Evren İlköğretim Okulunun adını Hürriyet İlköğretim Okulu olarak değiştirdi.

Darbe izlerini silebilmek için çalışan Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen Adıyaman ve Kahta şubesi üyeleri, Kenan Evren İlköğretim Okulunun adını değiştirmeye kararlaştırdı. Kararlarının ilgili birimlerce onaylanmasının ardından sendika üyeleri 28 Şubat sürecinin yıl dönümünde Kenan Evren'in adının verildiği okula gelerek, okul levhasını indirdi. Levhanın indirilmesinin ardından, okulun adı Hürriyet İlköğretim Okulu olarak değiştirildi. Ayrıca, bulunduğu yerden indirilerek yere konulan Kenan Evren İlköğretim Okulu yazılı tabelanın yere düşmesi de çevredekiler tarafından farklı söylemlere konu oldu. 

28 Şubat tarihini hafızalardan atmaya çalıştıklarını belirten Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Genel Sekreteri Neşet Taner, 28 Şubatların bir daha yaşanmamasını diledi. Okul isminin değiştirilmesiyle birlikte öğrencilerin yarınlara daha güvenli bakacağını söyleyen Taner, şöyle konuştu;"Bugün 28 Şubat ve 28 Şubat sürecinin yıldönümü. Yaşadıklarımızda, anılarımızda silip atmak istediğimiz bir tarih ve bu tarih sürecinde bugün değiştirilen levha yaşadıklarımız ve yaşananların son bulduğunun en güzel örneğidir.  28 Şubat darbecilerinin, darbe hevesinin kursaklarında kaldığı bir gün. Darbeciler teker teker topanıyor. Hak ettikleri yerleri alıyorlar, cezaevlerini boyluyorlar. Tarihin çöp sepetine gidiyorlar. Bu süreçlerin bir daha yaşanmaması için sivil anayasanın çıkmasını istiyoruz. Hepimiz o süreçleri yaşadık, ülkemizin milyarlarca dolar zarara girdiğini gördük. Bu toprağın değerleri bir fiskeyle yıkılmayacak. Şuna inanıyorum ki öğrencilerimiz bu isimle yarınlara daha güvenli bakacaklar." 

Darbecilerin isimlerinin okula ve kurumlara verilmesini istemediklerini dile getiren Memur Sen Kahta Temsilcisi Mehmet Dağ ise,"Bugün 28 Şubat post model darbesinin yıldönümü. Türkiye son yıllarda demokrasinin çapının geliştiği bir ülke. Bu anlamda Kahta da ki sivil toplum örgütleri olarak Memur Sen ve Eğitim-Bir-Sen öncülüğünde ilçemizde bulunan Kenan Evren İlköğretim Okulumuzun adının değiştirilmesi için çalışma başlattık. Resmi başvurularımızı dilekçelerle yaptık. Taleplerimiz dikkate alındı, bugünde tabelanın değişimi gerçekleştirdik. Ülkemizde artık darbe izlerinin kalkmasını istiyoruz. Darbecilerin isimlerinin okullara ve kurumlara verilmesini istiyoruz. İsim verilecekse ülkeye emeği geçmiş kişilerin isminin verilmesini istiyoruz. Talebimizi dikkate alan ilgili birimlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler