YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu çelişkiyi kimse izah edemez
Cemil Çiçek'ten Anayasa açıklaması
Bu çelişkiyi kimse izah edemez
30 Mayıs 2012 / 16:12 Güncelleme: 30 Mayıs 2012 / 16:13

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Bu Anayasa'yı (1982) yapanları 'eskisini ortadan kaldırdı' diye yargılıyoruz. O zaman darbeyi yapanları bu anayasayı yaptı, yeni bir düzen kurdu diye yargılayacağız. Ama onların yaptığı Anayasa ile yetki kullanacağız ve Türkiye'yi idare edeceğiz. Bu çelişkiyi dünyaya kimse izah edemez'' dedi.

Çiçek, Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) Mayıs ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada yeni anayasa talebinin toplumun her kesimi tarafından dile getirildiğini söyledi.

Mevcut Anayasa'nın 6. maddesinde hiçbir organ ve kişinin kaynağını Anayasa'dan almayan hiçbir yetkiyi kullanamayacağının hükme bağlandığını hatırlatan Çiçek, ''Şimdi, bu Anayasa ne zaman yapıldı  1982'de. Ama 1980'e geldiğimizde eski Anayasa askeri müdahale sebebiyle yürürlükten kaldırıldı cebir ve şiddet kullanılarak. Bu Anayasa'yı yapanları eskisini ortadan kaldırdı diye yargılıyoruz. O zaman şimdi darbeyi yapanları bu Anayasa'yı yaptı, yeni bir düzen kurdu diye yargılayacağız. Ama onların yaptığı Anayasa ile yetki kullanacağız ve Türkiye'yi idare edeceğiz. Bu çelişkiyi dünyaya kimse izah edemez. Kendi içimizde de izah edemeyiz'' diye konuştu.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler