YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bu bölgenin geri kalmasında terör sorumludur'
'Bu bölgenin geri kalmasında terör sorumludur'
'Bu bölgenin geri kalmasında terör sorumludur'
27 Mayıs 2008 / 13:24 Güncelleme: 27 Mayıs 2008 / 00:00


Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da 12 milyar dolarlık GAP eylem planını açıkladı. İstiklal Marşı'ndan dörtlük okuyan Erdoğan, bölge halkına şu mesajları verdi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da 12 milyar dolarlık GAP eylem planını açıkladı.


Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:


"Bölgenin refahı için çok önemli bir hamleye start veriyoruz. Hükümet olarak buna verdiğimiz önemi göstermek için çok geniş bir kadroyla buradayız. Finansmanımızı belirledik. Bölgenin talihini değiştirecek tarihe bir yeni dönemin başlangıcı olacak sonuçlar üretecektir. Bu kurtuluş projesini elle tutulur gözle görülür hale getirmek için düğmeye basıyoruz. Bölücü terör örgütünün istismar ettiği sosyo-ekonomik yaralar bu proje ile kapanacaktır.


Biz yola tek millet tek bayrak tek vatan diyerek çıktık. TRT'nin bir kanalı bölge dillerini sürekli anons edecek hale gelecek. Bu yeni açılımlar birlik beraberliğimizi güçlendiren sosyal restarosyon meydana getirecektir. Bu bölgenin makus talihini değiştirecektir. Bu girişimlerin hükümetime nasip olmasından büyük bahtiyarlık duyuyorum.


Bu yeni eylem planı Türkiye için milattır. Mesele Türkiye'yi bir bütün olarak algılayabilmektir. Bugün açıkladığımız takvimi belirlenmiş bir eylem planıdır. Kalkınmanın ve refahın temeli hiç kuşkusuz adalettir. Adalet ve refahı ülke geneline eşit şekilde paylaştırmak çok önemlidir. Hedefimiz herkes için demokrasi ve özgürlüktür. Bizi birleştiren paydamız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Bu vatan toprakların biz bir ve bütünüz. O zaman ne diyoruz:


Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?


Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!


Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda,


Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.


Hep birlikte kaybetmemek için hep beraber kazanmak zorundayız. Onun için yolumuz açık geleceğimiz aydınlıktır. Herkes emin olsun aşamayacağımız hiç bir mesele yoktur. Bu topraklar elbette şaha kalkacaktır. Ülkenin tüm şehirlerindeki mayınlı alanları hep beraber el ele verip biz temizleyeceğiz. Bu ülkenin evlatlarını mayın döşemek suretiyle heba edenlerin hesabını benim milletim soracaktır. Ortak gelecek hedeflerinde hep birlikte kanatlanacağız. Bütün meselemiz vatandaşların arasında ayrım göstermeksizin ülkenin bütün insanlarını kazanmaktır. Yeterki gücümüz dağıtmayalım. Sorunlara çözüm daha çok demokrasi daha çok yatırım ve istikrardır. Çare daha çok yatırımdır. Çare güven ve istikrardır. Terörün olduğu yerde istikrar olmaz. Terör örgütü gerçek yüzünü gösterdi. İçeride ve dışarıda tecrit edildi ve hiç olmadığı kadar yalnızlaştı. Terörün düşmanı refah ve özgürlük ortamıdır. Terör örgütünün istismar ettiği varlık alanı daha da daralacaktır. Doğu ve Güneydoğu'lu kardeşim aş istiyor iş istiyor. demokrasi gelişirse ekmek de o kadar büyüyecektir."


TÜRKİYE DÜNYADA 17'İNCİ BÜYÜK EKONOMİ


"Göreve geldiğimizden beri Türkiye'nin ne kadar büyüdüğü ortadadır. Kişi başına milli gelir nereden nere geldi. Türkiye dünyada 17'inci büyük ekonomi haline geldi.


Güneydoğu'ya yetırımcının niye gelmediğini önce kendimize sormalıyız. Sivas'ın doğusuna geçemeyenler sizin derdinizi anlamaz. Bugüne kadar gelmiş geçmiş liderlere bakın kaç tanesi Sivas'ın doğusuna geçebildi. Bırakın Sivas'ı Ankara'nın dışına çıkamıuorlar. Partimiz Allah'a şükür 80 vilayetle halkımızla kucaklaşmayı başardı ve durmadan yola devam ediyor. Biz halkımızı seviyoruz. Halkımız da bizi seviyoruz. Biz kimseyi etnik ayrımcılık yaparak bölmedik. Yaradılanı yaradandan ötürü severiz. Tekrar söylüyorum ortak paydamız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Kalkınmanın nimetlerini eşit ve edil şekilde dağıtmalıyız.


3.8 MİLYON KİŞİYE İŞ İMKANI


Tüm Türkiye'yi etkileyecek kalkınma hamlesi buradan başlıyor. 1.8 milyon hektar arazinin sulanması, yılda 27 milyar kilovat saat elektrik üretilmesini, 3.8 milyon kişiye iş sağlanmasını öngören projöe.


Bölgedeki kişi başına düşen gelir seviyesi yüzde 200 artacak. 1 katrilyon ek öderek sağladık. Sulama projelerinin yüzde 15'i işletmede. Yüzde 80'i planlama aşamasında devraldık.


Burada açıkladığımız plan tüm Türkiye'yi kapsamaktadır. Ancak önceliğimiz Güneydoğu'dur. 6 yılda bölgesel kalkınma için önemli yapısal değişiklikler yaptık. Kalkınma Ajansları ve Cazibe Merkezleri uygulamaları başlıyor. Kalkınma Ajansları kurulması için 850 trilyonluk bir kaynak aktarıyoruz. Cazibe Merkezleri projesi ile göç bölge içine yönlenecek. Bu merkezlerden bir kalkınma hamlesi başlayacak. GAP eylem planına 2008 yılından yani şu andan itibaren Diyarbakır'dan başlıyoruz. Köydes ve Beldes projeleri ile yolu ve suyu olmayan köy kalmayacak dedik ve bu projeyi hemen hemen tamamladık. 5.3 katrilyonluk bir yatırımın ürünüdür bu. Diyarbakır'da yolu ve suyu olmayan köyü kalmamıştır. Bölgeye 86 bin bilgisayar gönderdik. Atatürk'ün muasır medeniyetler seviyesine çıkmak lafla değil böyle faaliyetle olur. Üniversite kurulmayan il kalmadı. Hakkari ve Tunceli'de, aklınıza neresi geliyorsa üniversite mevcut. Bölgedeki doktor ve hemşire sayısında ciddi artış kaydettik. batıda ne varsa doğuda o olsun istedik. hedefi yakaladık mı? Henüz yakalamadık. Daha çok çalışacağız.


Bir çok ayrımcılık var. Hanım kardeşlerim bunu çok iyi biliyor. Hastanelerde bir çok vatandaşım öteleniyordu. Şimdi var mı? İstediğin hastaneye gidebiliyorsun. Sorumsuzluk varsa bu oradaki personelin keyfiliğindendir. Hastane kuyrukları ilaç kuyrukları ne oldu? Köpeklerin çektiği kızaklarla hamile kardeşlerimiz hastanelere yetiştirilmeye çalışılıyordu. Biz paletli ambulanslar alıp gönderdik. Bununla da yetinmedik doğumdan önce hamile kardeşimizi evinden alıp Sağlık Bakanlığımızın misafirhanesinde misafir ettik. Doğumdan sonra da 10 gün misafir edip evine yolladık.


Biz bu milletin efendisi değil hizmetkarıyız. Asla ayrım yapmak olamaz. Kimse millete efendilik yapmaya kalkmasın. biz baki kalan bu kubbede hoş sedadır diyerek yolumuza devam ediyoruz. insana endeksli bir Türkiye özlemiyle yol açıktık.


 


HAYVANCILIĞA DESTEK 1.3 KATRİLYONA YÜKSELDİ


Doğu ve Güneydoğu'ya 108 bim konut yaptık. Bunun bedeli 3 katrilyon. Kömür yardımlşarı, öğrencilere bedava kitap uygulaması aynı şekilde. GAP bölgesinde 4 katrilyon tarımsal destek verildi. DSP-MHP-ANAP döneminde 73 trilyon olan hayvancılığa destek 2007 sonunda 1.3 katrilyona yükseldi. Nereden nereye? Bingöldeki kardeşim nasıl konut yapılır teslim edilir çok iyi bilirler. Vatandaş ihtiyaç duyduğunda devletin şefkat elini görsün istedik.


Terörden zarar görüte evini yurdunu terketmiş vatandaşın evlerine yutrtlarına dönüşünü sağlamak için yürüttüğümüz projeler devam ediyor. Buna da şu ana kadar 14 ilde 468 trilyon harcadık.


Demokratikleşme yolunda da önemli yatırımlar yaptık. DGM'leri kaldırdık. Bugün Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak görüşme ile TRT'nin bir kanalını tamamen bölge için tahsis ediyoruz.


Öncelikli arzumuz bireysel girişimcilik faaliyetlerinin artmasıdır.


GAP PROJESİ


Buradan tarihe geçecek büyük bir eylem planını açıklıyoruz.1.8 milyon hektar alanın sulanması mümkün olacak. Bu aynı zamanda işsiz vatadndaşlarımız şiçin bir kapı.. Bölgede kişi başına düşen gelir yüzde 200 artacak. GAP projesinde neredeyiz? 17 yılda ne yapıldı? GAP yatırımlarının toplam kamu yatırımları arasındaki yerini yüzde 12 artırıyoruz. Projeye 1 katrilyon ek ödenek sağladık.


Eylem planında 73 ana eylem var. Hangi tarihte hangi şehirde ne yapılacak burada tek tek belirlenmiştir.


4 ana başlık etrafında eylem planını belirledik. 2008'de Diyarbakır'da 2009'da Şanlıurfa ve Gaziantep'e cazibe merkezleri oluşturuyoruz.


BÖLGEYE 1865 YENİ DERSLİK AÇILACAK


Batman'da 30 işletmeye 4 trilyon yatırım desteği veriyoruz. Bölgedeki üniversitelerde teknoparklar kurulacak. Batman'da Hasankeyf kazı kurtarma sit alanı projesini süratle bitireceğiz. Bunu da provake diyorlar. yalan söylüyorlar. Hasankeyf'i yok edecek kadar vatana ihanet içerisinde olamayız. Halfeti'de eko-turizm projesini gerçekleştireceğiz. Organik tarım faaliyetleri desteklenecek. Mayınlı araziler temizlenecek. 30 bin hektar mayınlı alanı temizleyerek organik tarıma açıyoruz. Zorunlu eğitime devam etmeyen öğrenci kalmayacak. Diyarbakır'da derslik başına düşen öğrenci sayısa 48'e inecek. Bölgeye1865 adet yeni derslik yapılacak. Bölgedeki tüm üniversitelerin altyapı ve kapasitesini kükseltiyoruz.


Adıyaman, Batman, mardin ve Sirt'e 1000'er kişilik yurt yapıyoruz. Annelere sesleniyorum. Yavrularınızı okula göndermekten alıkoymayınız. Yoksulluk bahane değil. (Ağlamak yok. Bugün ağlama günü değil.)


Her çocuk için annlere belli bir devlet yardımı yapılacaktır. Kaç çocuğu olursa olsun. Siz milleti dilenciliğe alıştırıyorsunuz diyor muhalefet. Anası da yavrusu da hepsi bir. Biz yoksulluk içinde bırakılan 17 milyon vatandaşı ele aldık.


Hastaneler 3 kişilik oda sistemine geçiyor. İllerimizdeki ambulans sayısı artırılıyor. Hedef 10 bin kişiye 20 yatak düşecek şekilde hastane yatırımlarını tamamlamak.


KAPALI SPOR SALONLARI VE STATLAR AÇILACAK


Diyarbakır'da Diyarbakır Stadı'nı kapalı spor salon ihtiyacını süratle ele alacağız.


Cizre ve Silvan barajları için adımları attık. Bu iki barajı da iki yıl içerisinde bitireceğiz. İlk olarak atılacak adımlarda açık sulama kanalı sitemini kaldırıyoruz. Bundan sonra kapalı kanalet sitemine geçiriyoruz. Damlama sulamayı GAP'ta DAP'ta KOP'ta göreceğiz. Artık su akar Türk bakar olmayacak. Bununla tuzlanmayı önleyeceğiz. Bundan sonra topraklarımız çatlamayacak. toprak ihtiyacı kadar su alacak. Verim artacak. Türkiye artık bu siteme geçiyor. Bundan çok ciddi kazanımımız olacak.


BÖLGENİN ALTYAPISI GELİŞECEK


Bölgede lojistik ve altyapı desteği sağlanacak. Batman Havaalanı yenilenecek. doğlagaz ve elektrik iletim sistemleri yenilenecek. Dün de görüştük sınır ticaret bölgelerini süratle inşa edeceğiz. İçme suyu atık su ve katı atık altyapısı gelirtirilecektir. Bölgenin tümüne hitap edecek G.Antep, şanlıurfa ve Mardin'de 3 adet kalkınma ajansı kurulacak. GAP İdaresi Ankara'dan bölgeye taşınacaktır. GAP İdaresi her üç ayda bir faaliyet raporu hazırlanacaktır.


1649 kilometre su kanalının bitirilmesini hedefliyoruz. 35 bin kişiye mesleki beceri kursu verilmesi hedefleniyor.


Konya'ya su getiren mavi tünel projesini öncelikli projeler arasına alıyoruz. Sadece Konya bitince Konya deyip geçmeyin. Hollanda kadar Konya. Proje tamamlanınca biz ihracata başlayacağız.


10 yıl sonra dünya gıda ürünlerini arayacak. 10 yıl sonra dünya suyu arayacak. Biz göreve gelince petrol 22 dolardı şimdi 130 dolara çıktı. Petrol fiyatındaki artışın farkını hükümet ödüyor.


Tutturnuşlar bir cari açık gidiyor. Senin hükümetin senin bakanlığın döneminde farklımıydı durum. Daha güçlü olacağız. Tedbirlerimiz alıyoruz. Türkiye'yi dev bir şantiye haline getiriyoruz. Tüm bölgeleri öncelikli bölgeler haline getiriyoruz. Teşvik politikaları bölgeler dikkate alnarak yeniden şekilleniyor.


Hukukun üstünlüğünün hakim olduğu bir Türkiye'de eller kırılmasın, kollar kırılmasın barış egemen olsun. Ülkenin kalkınması için bazı sektörlerin ayakta kalmasına bağlı. Tarım-gıda enerji ve sermaye-finans sektörü çok önemli. İstanbul'u bir finans merkezi haline getirme çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Bu anlamda İstanbul'a da bir kalkınma ajansının kurulması gündemimizde...Bu eylem planının etkileri tüm Türkiye'de hissedilecek.


GAP bir Türkiye projesidir. Diğer ülkelerin de örnek alacağından hiç şüphem yok. GAP'ın temelinin atıldığı ilk günden beri emeği geçen herkese şahsım ve milletim adına çok teşekkür ediyorum.


YAŞANAN KURAKLIK


Kuraklık sebebiyle sıkıntı yaşayan çifçilerimize bazı yardımlarda bulunacağız. Borçlar ötelenecek ve çiftçilerimize tohum desteği sağlanacak. AK Parti Türkiye'nin milli normalleşmesinin adresidir. AK Parti iktidarından sonra nefes almaya başlayan Güneydoğu'ya yine hain tuzaklar kurulmaya başlandı. Biz bu hain tuzaklara karşı el ele vereceğiz. En az terör kadar zararlı olan bir tuzak daha var. sorumsuz siyasetçiler tarafından kurulan tuzak. Buna da dişkkat etmek lazım. Güneydoğu'da ve Doğu'da bazı yerel yönetimler var. Hakkı ile ödeneğini aldıkları halde halka hizmet etmiyorlar. Ama ne yapıyorlar kimlik siyaseti. Ben bu ilin belediye başkanı burada olsun isterdim. Bir televizyon kanalında buraya başbakan değil bir partinin genel başkanı geliyor diyelere Diyarbakır halkı gerekli cevabı verecektir. Benim iki özelliğim var. Biri başbakanlık diğeri AK Parti Genel Başkanlığı... Seçkinciler sınıfından değiliz hizmetkarlar sınıfındanız. Farkımız budur. benim Diyarbakır'daki tüm kardeşlerime hizmet görevimdir. GAP, DAP ve KOP hepimize hayırlı olsun!


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler