YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu bir yargıyı ele geçirme planı"
"Bu bir yargıyı ele geçirme planı"
31 Mart 2010 12:00
Anayasa değişiklik paketi ile ilgili Danıştay Başkanı Mustafa Birden'i ziyaret eden YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan kritik ziyaret sonrası gazetecilere açıklamada bulundu...

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Anayasa Mahkemesi Raportörü Alparslan Altan'ın, Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcılığına atandıktan 31 gün sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi Yedek Üyeliğine seçilmesiyle ilgili, ''Bu bir dolanma kültürünün sonucudur. Yargıyı ele geçirme kararlılığının çok açık göstergesidir'' dedi.

Tarhan, Anayasa değişiklik paketiyle ilgili Danıştay Başkanı Mustafa Birden'i ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Danıştaydan ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Tarhan, Anayasa değişiklik paketinin yargı bağımsızlığına vurulacak çok ağır bir darbe olduğunu savunarak, görüşlerini iletmek üzere TBMM'de grubu bulunan partilerle, yüksek yargı organları başkanlarıyla görüşeceklerini kaydetti.

Yargı organı başkanlarından ilk ziyareti Danıştay Başkanı Birden'e yaptıklarını belirten Tarhan, hassasiyetleri konusunda Birden'den destek istediklerini ifade etti.

Tarhan, ''yargının bir ve bütün olduğu, yargıya yapılacak müdahalelerin tüm yargı mensuplarına karşı yapıldığı'' konusundaki fikirlerinin, Mustafa Birden tarafından da teyit edildiğini söyledi.

Emine Ülker Tarhan, halkın da kendileriyle birlikte olacağına inandığını savunarak, Mustafa Birden'in de ''Anayasa paketinin yargı bağımsızlığının önündeki engelleri kaldırmadığı, aksine yargıya ağır müdahaleler içerdiği'' konusundaki görüşlerini kendileriyle paylaştığını aktardı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tarhan, bir soru üzerine, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'dan randevu talebinde bulunduklarını bildirdi.

Tarhan, ''Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu (HSYK) işlevsiz ve çalışamaz hale getirmesi ve çalışmalarını tatil etmesi nedeniyle Anayasa'yı ihlal ettiği gerekçesiyle YARSAV olarak suç duyurusunda bulunduklarının'' hatırlatılması üzerine, Adalet Bakanı Ergin'in anayasal suç işlediğini öne sürdü.

''HSYK çalışmalarına ara verildiğinin'' Adalet Bakanlığı tarafından bildiriyle kamuoyuna duyurulduğunu, böylelikle Bakanlığın anayasal bir kurumun görevine ara verdiğini açıklamış olduğunu söyleyen Tarhan, ''Bu nedenle anayasal bir suç söz konusudur. Soruşturulması, kovuşturulması gerekir diye düşündük. Buna ilişkin suç duyurusu yaptık. Yargı kararının ne olacağını bilemiyoruz'' dedi.

Anayasa Mahkemesi Raportörü Alparslan Altan'ın, Denizcilik Müsteşar Yardımcılığına atandıktan 31 gün sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi Yedek Üyeliği'ne seçilmesiyle ilgili soruları da yanıtlayan Tarhan, ''Bu durumun, 'dolanma kültürüyle yargıyı ele geçirme yolundaki kararlılığı' açıkça ortaya koyduğunu düşünüyorum. Bu, bir dolanma kültürünün sonucudur. Yargıyı ele geçirme kararlılığının çok açık göstergesidir'' diye konuştu.

A.A.

ne kadar utanılacak durumdayız?
 // ibrahim çelikoğlu
Yargı kendi içinde yargıçlara güven duymuyor.Bunu Dünyanın gözü önünde yapmaktanda çekinmiyor,utanmıyor.Bu demek oluyorki yargıda içinde bölünmüş.Böyle bir yargıdan ne hayır gelir?Adaleti sağlayabilirmi?Sağlayamaz.Bunlarla "kese" sağlama alınır.Vatanı yok sayarlar.Bizim aklımızdaki "yargıç"kim seçerse seçsin,nasıl atanırsa atansın,anayasasına sahip çıkmaktan geri kalmaz.Hukuk devletinde taraf olamaz.Bağımsızlığınıda,taraf olmadığı zaman......
31 Mart 2010 14:39
ele geçirmemi??
 // engin öz
Yargıyı kim ele geçiriyor yada kim elinin yargıdan çektirilmesini hazmedemiyor.
CHP güdümündeki yüksek yargı ALLAH'ın izniyne demokrasiye özgürlüğüne ADALET e kavuşuyor sıkıntı kendi güdümlerini kaybetmek başkasının güdümünüe girdiği yok yargının....
31 Mart 2010 12:46
YARGIYI DEMOKRASİYE DAVET EDİYORUZ !
 // VATANDAŞ
Saltanatınızmı yıkılacak korkmayın yüce divan başkalarına bakacak ! Biz vatandaş korkmuyoruz dünyanın en ileri ve medeni ülkesindeki demokrasiyi istiyoruz.Siz niçin alternatif getirmiyorsunuz sizin yanlışınızın cezasını vatandaş çekiyor AİHM'nin sizleri düzeltmesi pekmi hoşunuza gidiyor hani siz laik ve çağdaştınız gelin beraber laik ve çağdaş olalım nedir sizin direnişiniz.Kazara anayasa değişikliği halka gelirse siz o zaman korkun saltanatı bitireceğiz...
31 Mart 2010 12:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler