YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bu bir savaş kararıdır'
'Bu bir savaş kararıdır'
15 Ekim 2010 18:31
BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'e göre yurt dışı tezkeresi bir savaş kararı.

Park ve sergi açılışları ile başlayan 7. Batman Festivali'nin açılışında konuşan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, kendilerinin sosyal kültürel anlamda insana dair etkinlikler geliştirirken, Meclis'te savaş kararı alındığını öne sürdü.

7. Batman Hasankeyf Kültür Sanat Festivali kapsamında bulunan Mele Evdıleye Tımoki Parkı'nın açılışına katılan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, savaş kararı alanların, bu savaştan nemalananlar olduğunu ileri sürdü. Söz konusu kararı alanların savaşın acısını yaşamadığını savunan Üçer, "Yoksul Kürt ve Türk insanlarının çocukları bu savaşta yitirirken, Kürt coğrafyasında kan oluk oluk akarken, onlar şovenizmi geliştirmek, ırkçı duyguları körükleyerek bu savaşın sürmesi için ellerinden geleni yapıyor. Çünkü hiç birinin canı yanmadı, hiç biri çoğunu bu savaşa göndermedi." iddiasında bulundu.

Kendi çocuğunu askere göndermeyeceğini yineleyen Üçer şunları dile getirdi. "Vicdani ret evrensel bir haktır. Vicdanidir, insanidir, ahlakidir. Sadece kendi çocuklarımız için değil, bu hakkı kullandığı için sayısız eziyetlere uğrayan, işkenceye maruz kalan, zindanlara atılan, hayatları kabusa dönen bütün vicdani retçiler için BDP olarak çaba sarf edeceğiz." CİHAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler