YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu bir gaflettir"
BDP'nin desteklediği adayların Meclis'e girmeme kararına hükümet kanadından ilk yorum Devlet Bakanı Faruk Çelik'ten geldi. Çelik, ''Bu olayları devletin kurumları arasında siyasette çatışmaya dönüştürmek bir gaflettir'' dedi.
"Bu bir gaflettir"
23 Haziran 2011 / 15:19 Güncelleme: 23 Haziran 2011 / 16:06

Devlet Bakanı Faruk Çelik, BDP destekli bağımsız milletvekillerinin, YSK'nın Hatip Dicle kararına tepki olarak Meclis'e girmeme kararı almasına ilişkin, ''Bu olayları devletin kurumları arasında siyasette çatışmaya dönüştürmek bir gaflet, yani daha da ileri gitmek istemiyorum ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür diye düşünüyorum'' dedi.

Bakan Çelik, yaptığı açıklamada, ''Hatip Dicle ile ilgili kararı biliyorsunuz, Yargıtay seçimlerden bir süre önce onadı. Gönül arzu ederdi ki YSK bu süre içerisinde kararını vermiş olsaydı'' dedi.

Seçimden önce YSK'nın karar vermesi durumunda tartışmaların bu boyutta ulaşmayacağını ifade eden Çelik, ''Ve bugün böyle bir gerilim tablosu ile karşı karşıya kalmış olduk. Benim burada ifade edebileceğim Yargıtay'ın onamasının ardından kendisine iletilen dosyanın bir an önce karara bağlanması konusundaki YSK'nın kararı çok önem arz ediyor'' diye konuştu.

Hatip Dicle hakkında verilen kararın AK Parti ile ilişkilendirilmesine yönelik iddialara da tepki gösteren Çelik, şöyle konuştu:

''AK Parti kaosları, kronik sorunları çözmeye aday ve bunlarla ilgili çok ciddi mücadeleler veren, mesafe alan siyasi bir partidir. İktidar sorumluluğu içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. 73 milyona karşı sorumluluğun bilincinde hareket eden bir parti. Milletimiz bunun farkında ve yüzde 50'lerde bir desteği her defasında veriyor. Bunları görmezden gelmekten, bu olayları devletin kurumları arasında, siyasette çatışmaya dönüştürmek bir gaflet, yani daha da ileri gitmek istemiyorum ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür diye düşünüyorum. YSK'nın bizim de aleyhimize verdiği kararlar var. YSK'nın verdiği kararlar kesindir ve verilen bu kararlarla ilgili siyasi partinin, iktidarın dahli olmuş mu ki bu 9 yıllık süre içerisinde şimdi böyle bir şey olsun. Bunlar ucuz yaklaşımlardır. Kabul etmek kesinlikle mümkün değil.''

''KARARLARA HERKES SAYGI DUYMAK DURUMUNDADIR''

Gerek ''Ergenekon'' gerekse Hatip Dicle gibi ''KCK'' davasından tutuklu bulunan milletvekilleri hakkındaki sürece işaret eden Çelik, şöyle devam etti:

''Yani bu konuda olayı hukuk dışılığa taşımaktansa, herkesin hukuk çerçevesinde kalarak konuşması gerektiği inancındayım ve bunlar hakkında karşılıklı konuşarak çözüm yolu söz konusu ise siyasetin üzerine düşen görev varsa siyaset, hukuk çerçevesinde, hukukun yapması gereken varsa hukuk kurumlarımız gerekli değerlendirmeyi yapıyor, çözülür. Bunlar hukuk devletinde tansiyonu yükseltmeye, sosyal hadiselere bu konuları gebe kılmaya dönük olaylar değildir. Hukuk devletinde verilen bu anlamdaki kararlara herkes saygı duymak durumundadır. Çünkü verilen karaların keyfi bir karar olmasını düşünebilir misiniz, böyle bir şey olabilir mi ''

Verilen kararların hukuk içerisinde, mevcut mevzuat çerçevesinde olduğunu dile getiren Devlet Bakanı Faruk Çelik, ''Yapılması gereken bu konudaki itirazları yerli yerinde yapmak ve parlamentonun bir çözümü varsa bunlar konuşularak olur. Bunlar olayı ortamı gerginleştirerek, hukuk dışı mücadelelerle olacak olaylar değildir yani'' görüşünü aktardı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler