YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu bir dünya projesidir"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kadıköy'deki Marmaray Ayrılıkçeşme İstasyonu'nda 'İlk Ray Kaynağı Töreni'ne katıldı. Erdoğan törende bir de onuşma yaptı... İşte Erdoğan'ın sözleri...
"Bu bir dünya projesidir"
14 Ocak 2012 / 15:16 Güncelleme: 14 Ocak 2012 / 15:13

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Marmaray Projesi, bakın altını çizerek söylüyorum, bir İstanbul Projesi değildir. Marmaray, bir Türkiye projesidir, Avrupa ile Asya'yı birleştiren, kıtalar arası bir projedir, Marmaray bir dünya projesidir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kadıköy Ayrılık Çeşmesi İstasyonu'nda düzenlenen ''Marmaray'da ilk ray kaynağı töreni''nde yaptığı konuşmada, bugün ilk kaynağı yapılacak, Türkiye'nin 150 yıllık rüyasında, yeni bir dönüm noktasının yaşandığı Marmaray'ın hayırlı olmasını diledi.
 ''1860 yılında hayali kurulan, taslağı hazırlanan bir projeyi, 150 yıllık bir hayali, nihayet rayların döşenmesi aşamasına kadar getirdik. Bugün burada, sadece 150 yıllık bir hayali somutlaştırmıyoruz. Bugün, dünyanın en özgün projelerinden birini, bir ulaşım harikasını, bir mühendislik şaheserini de artık ete kemiğe büründürüyoruz'' diye konuşan Erdoğan, yapılan işin kolay bir iş olmadığını ifade etti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Marmaray'ı, denizin altına tüpler döşeyip, içine ray yerleştirmek olarak görmek, onu hafife almak olur. Ters yöne iki akıntının olduğu bir denizin altında bu işi gerçekleştiriyoruz. Yüzeyin 60 metre derinliğinde, dünyanın en derin batırma tüp tüneliyle bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Sadece bir raylı ulaşım sistemi kurmakla kalmıyoruz, adeta ince işçilikle bir sanat eseri inşa ediyoruz. Burada şu hususu özellikle ifade etmek istiyorum.

Marmaray Projesi, bakın bunun da altını özellikle çizerek söylüyorum, bir İstanbul Projesi değildir. Marmaray, bir Türkiye projesidir, Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan birleştiren kıtalar arası bir projedir, Marmaray bir dünya projesidir. Bu proje, ne kadar İstanbul projesiyse, o kadar Van projesidir, Tekirdağ projesidir, Antalya, Yozgat, Erzurum, Kars projesidir. Hatta bu proje, Batı'da Londra'yı, Doğu'da Pekin'i çok yakından ilgilendiren bir projedir.

Marmaray'ın tamamlanmasıyla birlikte, sadece Anadolu ve Avrupa yakaları raylı sistemle birleşmeyecek. Bu projeyle, Pekin ile Londra arasında, kesintisiz bir demiryolu hattı tesis edilmiş, 'modern bir ipek yolu' inşa edilmiş olacak.''

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi ile Yüksek Hızlı Tren projeleri tamamlandığında, Türkiye'nin, ulaşımda Asya Avrupa koridorunun en önemli, en stratejik ülkesi konumuna yükseleceğini de belirten Erdoğan, bu projeyi yaparken, azami çevre hassasiyetiyle hareket edildiğini, balıkların yumurtlama dönemi, balıkların göç yollarının dahi dikkate alındığını kaydetti.

Erdoğan, deniz altı kazılarından çıkan atıkları, tabii hayatı korumak adına yeniden denize kazandırdıklarını da ifade ederek, şöyle devam etti:

''Marmaray Projesi kapsamında, Asya ve Avrupa yakalarında 40 adet istasyon inşa ediyoruz. 76,3 kilometre uzunluğundaki hattın, 13,6 kilometresi yer altında, denizin altında inşa ediliyor. Tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacak. Her 2 dakikada bir tren bu hatlar üzerinde hareket edebilecek. Proje tamamlandığında, Üsküdar Sirkeci arası sadece 4 dakikada alınabilecek. Söğütlüçeşme'den Yenikapı'ya 12 dakikada, Bostancı'dan Bakırköy'e 37 dakikada, Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada ulaşmak artık mümkün hale gelecek.

Şu anda İstanbul'da, şehir içi ulaşımda raylı sistemin payı yüzde 8. Marmaray tamamlandığında bu oran yüzde 28'e yükselecek. İnşallah, Marmaray'ın devreye girmesiyle birlikte, İstanbul trafiği önemli ölçüde rahatlayacak. Bu biraz da toplu taşım kültürüne insanımızın adaptesiyle alakalı. Ciddi bir akaryakıt tasarrufu sağlanacak ve en önemlisi de çok ciddi ölçüde zaman tasarrufu sağlanmış olacak.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler