YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu aysbergin görünen yüzü"
"Bu aysbergin görünen yüzü"
16 Mart 2011 12:07
Balyoz Darbe Planı iddialarıyla ilgili internete düşen ses kayıtlarında 5 askeri hukukçu darbe planlarını kabul ediyor. Hukukçular, askeri terminolojiyi bilmeyen sivil savcıların darbe planını çözemediğini savunuyor.

Balyoz Darbe Planı ile ilgili askeri hukukçuların itirafları gündeme bomba gibi düştü. Soruşturmayı yürütmekle görevli 1. Ordu Başsavcısı Albay Bülent Münger'in de ara-lannda olduğu iddia edilen 5 askeri hukukçu, Balyoz değerlendirmesi yaparak darbe  planını kabul eden şok açıklamalar yapıyor.

Balyoz soruşturmasının 1 numaralı tutuklu sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğanın delillerin sahte olduğu şeklindeki savunmasını da değerlendiren Başsavcı Münger, darbe planı için "Emir, resmen emir" diyor. Gölcük Donanma Komutanlığında bulunan delillerin, sivil savcıların eline geçmesinin kötü olduğunu söyleyen askeri hukukçular, Balyozda 12 Eylül darbesinin planının üzerinden gidildiğini söylüyor. Normal plan seminerinin gizli saklı olmayacağını belirten hukukçular, planın bütünlüğüne bakıldığında, "Hiçbirine yalan diyemiyorsunuz" diyor.

Hukukçulara göre 2 defa darbe yapmış bir ordunun bu tarz planlar hazırlaması '"çok acayip" değil. Çok çarpıcı bir bilgiyi de değerlendiren hukukçular, askeri terminolojiyi bilmeyen sivil savcılann darbe planını çözemediğini söylüyor.

1. Ordu Başsavcısı Münger, "Olayın normal (plan semineri) olmadığı ortaya çıkacak" diyor ve ardından şu şok gerçeği açıklıyor: "Bu aysbergin görünen yüzü." Birbirinden dehşet verici o açıklamaların en çarpıcı bölümlerini askeri hukukçuları 2,3,4,5 şeklinde sıralayarak verdik. İşte o çarpıcı ifadeler:

Fire verilebilir

AH3: Burada acayip olan sadece, o cami-iye bomba atma gibi saçma sapan planlar.

Başsavcı: Hazırlayan adamların cahilliğinden kaynaklanmıştır. Hani il jandarma komutanı birisine demiştir bir plan yap, ismini koy birde olay yaz demiştir. Belki bu olayı okumamıştır bile üst rütbeler. Yani, üst rütbedekiler okusa...

AH 3: Kendi uçağını düşürme, böyle şeyler...

AH 2: Kendi gemisini batıran adam, deniz kuvvetleri komutanı oldu. Onu batıran adam da hava kuvvetleri komutanı olmuştu.

Başsavcı: Bak, ben size bir şey söyleyeyim mi? Daha bu aysbergin görünen yüzü.

AH 2: Konuşmalarında Türkiye'yi toparlamak, düzeltmek için birazcık fire verilebilir diyor. Adamın şeyi bu. Mantık olarak bunu düşünebilir. Adamların ruh hali normal değil. Yani öyle planlar da yapılabilir.

AH 3: Hadi adam öyle plan yapıyor. Ya orada 160 küsur tane adam var. Hiç mi bir tane akıllı adam yok? Öyle şey olur mu diyecek?

Hepsi ortaya çıkmadı

AH 4: Değil mi? Normal plan semineri yapıyorsan bu zaten eğitim planı içerisindedir. Gizli saklı olmaz.

Başsavcı: Bütün o emirleri, emirlerin götürülüş tarzını, hangi nelerin gizli olduğunu hepsini ben çok iyi biliyorum. Bunlar daha ortaya çıkmadı. İleride bunlar da ortaya çıkınca...

Başsavcı: Olayın normal (plan semineri) olmadığı ortaya çıkacak.

AH 4: Ama sen o bildiğin şeyleri nerede gördün?

Başsavcı: Hepsi emirlerde taranmış vaziyette CD'nin içinde.

AH 4: O Balyoz CD'leri savcıların elinde değil mi?

Başsavcı: Bütün o emirlervarya, mesaj emirleri, komutanlık emirleri taralı vaziyette.

AH 4: Tamam. Balyoz CD'lerinde var bunlar. Sen onları fark ettin. Ama onlar fark edemedi. Çünkü onlar askerlikten anlamıyor.

AH 4: Yarın adamlar bir daha anlayan askeri bilirkişi dinleseler o senin fark ettiğin şeyleri onlar da fark edecekler.
 

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler