YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu ayıp Başbakan'ın boynunda kalacaktır."
"Bu ayıp Başbakan'ın boynunda kalacaktır."
09 Kasım 2012 17:17
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 10 Kasım Atatürk'ü anma törenlerinde olamayacağı için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. "Sayın Başbakan yarın gelse de gelmese de milyonlarca yurttaş Ata'sını ziyaret edecektir, bu ayıp da Sayın Başb

Tekin, CHP Yenimahalle İlçe Teşkilatı'nı ziyaret etti. Tekin, burada yaptığı konuşmada, TBMM'de Yeni Büyükşehir Kanunu görüşmelerinde Yenimahalle ilçesi sınırları içerisinde olan Çayyolu'nun Çankaya ve Etimesgut belediyelerine bağlanmasına tepki gösterdi.

Tekin, "Bir eşkiyalık sistemi ile kentler parçalanıyor, bölünüyor başka yerlere bağlanıyor. Dünyada bu tür işleri bilim adamları yaparlar. Parçalanan ilçeler için üniversitelerden bilim adamlarından görüş alındı mı? Kim ne derse desin kimi nereyi nereye bağlayacaklarsa bağlasınlar. CHP 2014 yılında Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Ankara'da da iktidara bu tokadı atacaktır. Türkiye'nin dörtte üçü fayları üstünde, iktidarın meşgul olması gereken konu bu ama rey kaygısı ile hareket ediyor. Millet gereken cevabı verecek." diye konuştu.

 Başbakan'ın idam ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine Tekin, şöyle konuştu: "Sayın Başbakan, Süleyman Demirel'in deyimi ile dün dündür, bugün bugündür anlayışı içerisinde olduğu için... Bizim düşüncemiz, inancımız Allah'ın verdiği canı ancak Allah alabilir. O konuda Sayın Başbakan 2002 yılında söylediklerini her halde unutmuştur."

 Tekin, yarın 10 Kasım olduğunu hatırlatarak, 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ü anma toplantısında Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir başbakanın olmayacağını savundu.

 "Tabii ki olmayabilir, hasta olabilir, ameliyat geçirebilir, bunları anlamak mümkün, ama kendi yurttaşını soyan bir Sultan'ı ziyaret etmek kabul edilebilir gibi değildir." diyen Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben Sayın Başbakan'ın bu tavrını bütün yurttaşlarıma havale ediyorum. Sayın Başbakan yarın gelse de gelmese de milyonlarca yurttaş Ata'sını ziyaret edecektir, bu ayıp da Sayın Başbakan'ın boynunda kalacaktır."

 "TEKİN'DEN SEMT PAZARINDA 'FİTCH' KONTROLÜ"
 
Tekin, daha sonra basın mensuplarına seslenerek, Yenimahalle Semt Pazarı'na geçeceğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin kredi notunu yükselttiğini açıklayan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'e atıfta bulunan Tekin, "Gidip bakalım Fitch, pazara inmiş mi inmemiş mi?" dedi.

 Beraberindeki basın mensupları ile pazarı gezen Tekin, pazarcılarla tek tek sohbet etti. Pazarcılara Fitch'in gelip gelmediğini soran Tekin ile pazarcıların zaman zaman anlaşamadığı gözlendi. Kimi pazarcı Fitch'in ne olduğundan habersizken, kimisi de Fitch'i fiş diye anlayınca ortaya komik görüntüler çıktı. Bazı pazar esnafı da Tekin'e Yenimahalle Belediyesi'ne tepkisini dile getirdi.

 "NE YAZIK Kİ FİTCH BURAYA UĞRAMAMIŞ"
 
Pazarda esnaf ile sohbet eden Tekin, pazar gezintisi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun zamandır Türkiye'nin gerçek gündeminin unutulduğunu iddia etti.

 Ülkede sanki işsizlik ve yoksulluk yokmuş gibi davranıldığını belirten Tekin, bu dikkati çekmek için pazarda olduğunu dile getirdi. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ekonominin durumunun yabancı kuruluşlara bağlı olduğunu aktaran Tekin, son olarak Türkiye'nin kredisini yükselten Fitch'i örnek vererek, hangi verileri kullandıklarını, pazara uğrayıp uğramadığını görmek istediği için böyle bir şey yaptığını kaydetti.

 Tekin, "Ne yazık ki Fitch buraya uğramamış" diyerek, TÜİK'e de göndermede bulundu.

CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler