YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu ay 13.4 milyon Avrupalı esrar kullandı!
Bu ay 13.4 milyon Avrupalı esrar kullandı!
26 Haziran 2008 22:13
Bu ay 13.4 milyon Avrupalı esrar kullandı!

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin (OEDT) bir araştırması, her 5 Avrupalıdan birinin esrarın tadına baktığını ortaya koydu. bu rakam eroin kokain kullanıcılarını kapsamıyor.
         OEDT'nin Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Günü dolayısıyla yarın yayımlayacağı raporda, son ayda 13,4 milyon Avrupalının esrar kullandığı belirtilirken, uzmanlar, esrar kullanımının bugün temsil ettiği tartışmalı kültürel durum hakkında görüş bildirdi.
         Bu uyuşturucu maddenin siyasi, yasal, ekonomik, toplumsal, tıbbi yönlerden değerlendirilmesinin yapıldığı raporda, Fas'ın Avrupa'ya esrar temin eden ülkelerin başında geldiği belirtildi.
         Tayland, Afganistan, Pakistan, bazı Orta Asya ülkeleri ile eski SSCB ülkelerinin de Avrupa'ya esrar temin etmeyi sürdürdüğü belirtilen raporda, Avrupa pazarındaki bazı ülkelerde esrar üretilmeye başlandığı da hatırlatılarak, İngiltere örneğine yer verildi.
         Bazı Avrupa ülkelerinde esrarın gram başına fiyatlarına da yer verilen uzun raporda, Avrupa ülkelerindeki esrar kullanımı, esrar bulundurma cezalarıyla ilgili farklı uygulamaların geçerli olduğu ifade edilerek, olası bir uyumun çok yavaş olacağına dikkat çekildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler