YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu acıya yürek dayanmaz
Kazım Karabekir'in kızı Timsal Karabekir, babasıyla ilgili tarihi bilgiler verdi.
Bu acıya yürek dayanmaz
05 Nisan 2011 / 22:21 Güncelleme: 05 Nisan 2011 / 22:49

Kurtuluş Savaşı'nın komutanlarından Kazım Karabekir'in kızı Timsal Karabekir, ''Babamın öldüğü benden saklanmıştı ve ben o gün doğum günü pastası kesiyordum, acılar büyük de olsa insanlardan saklanmamalı'' dedi.

Kurtuluş Savaşı'nın efsanevi komutanlarından Karabekir Paşa'ın kızı Timsal Karabekir, Bartın Üniversitesi (BÜ) Öğrenci Konseyi'nin düzenlediği söyleşide babası ile ilgili tarihi bilgiler verdi.

Karabekir, babasının Sarıkamış'ta yetim kalmış 4 bin erkek ve 2 bin kız çocuğunu himayesine alarak eğitimlerini üstlendiğini söyledi.

Çocukların, babasının gayretiyle jimnastik, tiyatro, müzik öğrendiğini bunun yanı sıra cepheye asker kaputu ve potin dikerek ilaç hazırladıklarını ve birçoğunun sıhhiyeci olduğunu anlatan Karabekir, şöyle konuştu:

''Babam, 1924 yılında Aydın'dan İclal Hanım'la evleniyor ve üç yıl sonra ikiz evlatları doğuyor. Bir an düşünüyor 'ben bu çocuklara ne isim koyacağım'. Evde dayım diyor ki 'ne düşünüyorsun, paşa enişte. İşte hayat, işte emel'. Böylelikle ikizlerin ismi konuluyor. Hiç yüzüme vurmadılar, eğer erkek olsaymışım ismim hazır, 'işte hayat, işte emel, vatan için sağlam temel' oluyormuşum. Ama temel olmayıp da kız evladı olunca taşıması zor bir isim. 'Karabekir'in timsali olsun' demiş. Her güzel şey bir gün olup bitiyor, her doğan bir gün ölüyor. Babamın cenazesi Ankara Hacı Bayram Cami'den kalktı, beni götürmediler. Babamın öldüğü benden saklanmıştı ve ben o gün doğum günü pastası kesiyordum, acılar büyük de olsa insanlardan saklanmamalı. Babamın hayatını kaybettiği gün doğum günü pastasını kestiğimi hatırlamak beni daha çok acıtır, üzer.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler