YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Brüksel'de kıyasıya pazarlık! 5 taahhüte karşılık 7 talep
Sığınmacı sorununun çözümü için AB'ye yeni öneriler getiren Türkiye, bu çerçevede 5 taahhütte bulundu. Ancak AB liderleri, 3 milyar euro ek yardım ve Türk vatandaşlarına haziran sonuna kadar vize serbestisi de öngören paket üzerinde uzlaşamadı
Brüksel'de kıyasıya pazarlık! 5 taahhüte karşılık 7 talep
08 Mart 2016 / 09:10 Güncelleme: 08 Mart 2016 / 09:16

Türkiye, AB Zirvesi'nde, Suriyeli sığınmacılar için planlanan 3 milyar euroyu bile vermeyen AB'ye "elini taşın altına koy" mesajı verdi. 28 ülke liderine göçmen sorununun çözümü için yeni bir öneride bulunan Türkiye, "Vize serbestisini ekim ayından hazirana çekin, 3 milyar euroluk yardımı 6 milyar euroya çıkarın ve Yunanistan'dan Türkiye'ye gelecek her bir göçmen karşılığında siz de Türkiye'den bir sığınmacıyı Avrupa'ya kabul edin" teklifi yaptı. Ancak AB, Türkiye'nin önerileri üzerinde uzlaşamadı.

Suriyeli sığınmacı krizine çözüm bulmak için dün Brüksel'de gerçekleştirilen kritik zirve öncesinde, Türkiye'nin girişimleriyle önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye'nin önerileri, önce üçlü bir zirveyle Türkiye'nin AB Temsilciliği'nde masaya yatırıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gece Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi ağırladı. Türk pidesinin de ikram edildiği toplantı, 5 saat 45 dakika sürdü. Teklif dün sabah da AB Komisyonu'nda masaya geldi.

Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Clande Juncker ve AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile dörtlü bir görüşme gerçekleştirdi. Davutoğlu, Türkiye'nin yeni önerisini, AB Konseyi binasında gerçekleştirilen zirvede de 28 ülkenin liderlerine anlattı.

Başbakanlık kaynakları, yeni öneri için "müzakeresi devam eden bir süreç" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin yeni adımlar atmaya hazır olduğu belirtilirken, "Sorunu çözmek için yeni bir yöntem getiriyor. Bu bir süreç, öneriler bir bütün olarak konuşuluyor" ifadeleri kullanıldı. 

5 TAAHHÜT, 7 TALEP 

Basına sızan metinde, Türkiye'nin mülteci sorununu çözmek için 5 taahhüdü yer alıyor. Buna karşılık AB'den de 7 talepte bulunuldu. Buna göre Ankara, Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçen göçmenleri hızlı şekilde geri kabul edecek. Geçici uygulama çerçevesinde, Yunan adalarında sığınmacı ve göçmen akışını izleyecek birimler oluşturulacak. Türk irtibat görevlileri de bu birimlerde görev yapacak. 

SURİYE'DE GÜVENLİ BÖLGE 

Ege'de can kayıpları ile insan kaçaklığını önlemek amacıyla AB ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile irtibat halinde "yük paylaşımı temelinde" yeniden yerleştirmeler yapılacak. Bu kapsamda, Türkiye'nin Yunan adalarından kabul ettiği her bir Suriyeli için, Türkiye'den başka bir Suriyeli AB ülkelerine yerleştirilecek. Sığınmacılar için hazırlanacak projeler hızlı ve etkili şekilde uygulamaya konulacak. Suriye içinde insani amaçlı "güvenlikli alanların" oluşturulması için AB ile işbirliği yapılacak. 

VİZE İÇİN YENİ TARİH 

Hazırlanan metne göre, AB tarafı da 3 milyar euroluk mevcut fonun kullanılmasını hızlandıracak. Ayrıca Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 2018 sonuna kadar 3 milyar euro daha Türkiye'ye verilecek. Türk vatandaşlarına vize serbestisi getiren anlaşma için hedef Ekim 2016 olarak belirlenmişti. Bu tarih de öne çekilecek. Yol haritasındaki şartların karşılanması durumunda, Türk vatandaşları için vizeler en geç haziran sonuna kadar kaldırılacak. AB, Yunan adalarındaki tüm mültecileri de tahliye edecek.

Geri kabul sürecine ilişkin masraflar AB tarafından karşılanacak. Türkiye'nin AB üyelik müzakere sürecinde yeni fasılların açılması kararına hazırlık yapılacak. Ancak Türkiye'nin yeni önerileri üzerinde müzakerelerde bulunan AB ülkelerinin liderleri, uzlaşmaya varamadı. Buna göre önerinin bir sonraki toplantıya ertelenerek, AB içinde kapsamlı şekilde görüşülmesi bekleniyor. Bu kapsamda Merkel'in, 27 ülke liderini iknaya çalıştığı da öğrenildi. 

DAVUTOĞLU ÇİPRAS İLE BULUŞTU

Başbakan Davutoğlu dün sabah saa tlerinde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean- Clande Juncker ve AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile dörtlü bir görüşme gerçekleştirdi. Davutoğlu daha sonra Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya geldi. 

"AVRUPA'NIN GELECEĞİ MASADA"

Başbakan Davutoğlu, zirve öncesi, "Türkiye, AB ile birlikte çalışmaya hazırdır. Türkiye, AB üyesi olmak için de hazırdır. Zirvenin kendisi bile tek başına, Türkiye'nin AB için ne kadar vazgeçilmez olduğunu gösteriyor" dedi. Davutoğlu, sığınmacı sorunu için de, "Sadece düzensiz göç değil, Avrupa'nın tüm geleceği masadadır" ifadesini kullandı. 

ZİRVE SONRASI AİLE FOTOĞRAFI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-AB Zirvesi sonrasında, AB kurumları ile AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla aile fotoğrafı çekimine katıldı. Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nde gerçekleştirilen çekimde, diğer liderlerin yerleri ülke bayraklarıyla belirlenirken, Davutoğlu'nun hassasiyeti nedeniyle duracağı yere ismi yazıldı. Fotoğraf çekimine, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler