YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Brüksel ısrarı bakın neden!
Albay Çiçek'in, ıslak imzalı orijinal belgenin neden Brüksel'deki ENFSI'de incelenmesini istiyor?
Brüksel ısrarı bakın neden!
21 Şubat 2010 / 08:17 Güncelleme: 21 Şubat 2010 / 08:23

Jandarma Kriminal Daire Başkanı, 9 ay önce ENFSI’nin 3 kişilik yönetimine girdi. Albay Çiçek’in avukatları, ıslak imzalı orjinal belgenin ENFSI’de incelenmesini talep etti

Albay Dursun Çiçek’in avukatlarının İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın ıslak imzalı orjinalinin yurt dışında bir kriminal merkezine Brüksel’deki Avrupa Kriminal Laboratuarlar Organizasyonu’na (ENFSI) gönderilerek inceletilmesini talep etmişti. ENFSI’nin yönetimine 2009 sonunda Jandarma Kriminal’in seçildiği öğrenildi. Yeni seçimle ENFSI’nin üç yönetim kurulu üyesinden biri Jandarma Kriminal Daire Başkanı oldu. Toplumla Mücadele Eylem Planı olarak da anılan İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın ıslak imzalı aslının ortaya çıkmasının ardından imzanın kendisine ait olduğu Adli Tıp Raporu’yla kanıtlanan, itirazı üzerine bir kez daha incelenen imzada yine aynı sonuçla sarsılan Albay Dursun Çiçek, belgenin orjinalinin Jandarma Kriminal’e gönderilmesinin ardından harekete geçti. Çiçek, avukatları aracılığıyla incelemenin Brüksel’deki ENFSI tarafından da yapılmasını istedi.

JANDARMA ENFSI YÖNETİMİNE GİRDİ

Çiçek’in bu ısrarının sırrı kısa sürede ortaya çıktı. Jandarma Kriminal Dairesi ENFSI’ye 1998’de üye oldu. 27 Mayıs 2009 tarihinde yapılan seçimlerde de Jandarma Kriminal Daire Başkanı, ENFSI’nin 3 kişilik yönetimine girdi. Albay rütbesindeki Türk subay, oy çokluğuyla

ENFSI Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Böylelikle Jandarma Kriminal Dairesi, kurumun yönetiminde etkin söz sahibi oldu.

DEMEK Kİ BAĞIMSIZ İNCELEME DEĞİLMİŞ

Albay Çiçek’in bu talebinin “bağımsız inceleme” amaçlı olmadığı da böylelikle ortaya çıktı. Belge, ENFSI Yönetim Kurulu’nun belirleyeceği bir heyet tarafından incelenecek ve bu heyeti oluştururken de Jandarma Kriminal Daire Başkanı’nın önemli bir etkisi olacak. Bu durum da şimdiden incelemenin tarafsızlığını şaibeye düşürüyor. ENFSI’nin halen Türkiye’nin yanı sıra 31 ülkeden 56 üye kuruluşu bulunuyor.

Meçhul subay uyarmıştı

Dursun Çiçek’in bu planı, bundan aylar önce gündeme gelmişti. Islak imzalı orijinal planı Ergenekon savcılarına gönderen meçhul subay, üçüncü mektubunda “Karargah içindeki cunta yapılanması, kendileri adına gelişen olumsuz süreci tersine çevirmek için belgenin orijinalinin Askeri Savcılık aracılığı ile elde edilerek, Jandarma Kriminal’e göndermek suretiyle gerçek olmadığına dair rapor çıkartacaklar” ifadelerine yer vermişti.
Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler