YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozuk aşı Doğu'ya mı?
Bozuk aşı Doğu'ya mı?
19 Aralık 2009 22:51
MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş, bozuk çıkan domuz gribi aşılarını Güneydoğu Anadolu Bölgesine götürecek kamyonların, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalardan sonra geri döndürüldüğünü söyledi.

Genel Kurulda, Sağlık Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşan Durmuş, sağlıkta dönüşüm projesinin, gerçekte ''rant bölüşümü'' olduğunu ileri sürerek, prim toplamakta zorlanan Hükümetin yeni bütçeyle sağlıktan 3 milyar liralık kesintiye gittiğini ifade etti.

Domuz gribinden ilk ölümün, ancak hasta yaşamını yitirip cenazesi toprağa verildikten sonra anlaşıldığını savunan Durmuş, ''Sağlık Bakanı 'bir kişi daha öldü' diyerek seviniyor. Bakan, her gün ölüm sayısını vererek, ölüm sayıcılığı yapıyor'' dedi.

Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerde yan etkileri görülen, daha sonra yapılan kontrollerde bozuk olduğu anlaşılan aşıların imha edilmediğini savunan Durmuş, ''Bu aşılar, Güneydoğu'ya gönderilmek üzere kamyonlara yüklendi. Ben bir televizyon kanalına çıkıp, elimde bilgi ve belgelerin olduğunu söyledim. O zaman kamyonlar geri döndürüldü. Bölgenin sağlığı önemli değil mi? Bu aşılara 240 milyon Avro verildi. Başbakan'ı istifaya davet ediyorum. Vatandaşın bozuk aşıyla öldürmeye teşebbüs edilmesi konusunda cumhuriyet savcıları ne yapacak merak ediyorum'' diye konuştu.

Durmuş, sağlık alanında trilyonluk yolsuzluklar yapıldığını, bunları ortaya çıkaran müfettişlerin ya görev yerlerinin değiştirildiğini ya da görevden alındığını iddia etti.

MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış da bakanlık bütçesi üzerinde konuşurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın domuz gribi aşısı konusunda yaptığı açıklamalarla ''kampanyayı dinamitlediğini'' ileri sürdü. Çalış, ''Bu nedenle hayatını kaybedenlerin müsebbibi, bu durumu yaratanlardır'' dedi.

Akdağ: Güneydoğu'ya bozuk aşı gönderilmedi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk Eczacılar Birliği ile hükümet arasındaki anlaşmazlığın uzlaşmayla sonuçlanacağından emin olduğunu söyledi.

Akdağ, bakanlığının bütçesinin TBMM Genel kurulunda görüşülmesi sırasında hükümet adına yaptığı konuşmada, sağlıkta önemli ve kapsamlı bir dönüşüm programını uyguladıklarını, halkın sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Sağlık göstergelerinde 7 yılın sonunda iyileşmeler olduğunu, vatandaşın memnuniyetinin ciddi şekilde arttığını belirten Akdağ, uygulanan programın insan odaklı olduğunu vurguladı.

Akdağ, 7 yıla çok şey sığdırdıklarını ifade ederek, kamuya ait hastanelerin tek çatı altında toplandığını, aile hekimliği uygulamasına geçildiğini, akılcı ilaç kullanımını geliştirdiklerini, genel sağlık sigortasını oluşturduklarını anlattı.

Bakanlığının çalışmalarına ilişkin rakamsal bilgiler veren Akdağ, ''Dönüşüm programını eleştirenler, devri iktidarlarında bunu hayal dahi edemediler'' dedi.

Akdağ, Güneydoğu Anadolu'ya bozuk domuz gribi aşısı gönderildiği bilgisinin doğru olmadığını da kaydetti.

''Milletimiz bu hizmetlere susamıştı'' diyen Akdağ, MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş'u eleştirdi.

Akdağ, şöyle konuştu:

''Bugün bu kürsüye her çıktığında, bu kürsüye yakışmayan ifadelerde bulunan bir sayın milletvekili laf atmaya devam ederek, bu tavrını sürdürüyor. Bu kürsü, milletin kürsüsüdür. Siz engellemeye çalışsanız da elbette biz millete gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Burada Güneydoğu ve Doğu'dan bahsedenler rakamları söylediğimizde utanırlar. Göreve geldiğimizde Ağrı'da sadece 20 uzman hekim vardı. Kendi dönemlerinde Doğu ve Güneydoğu'da açılmış bir tane hastane söylesinler. Bu ülkede, insanımız yıllarca muayenehane kapılarında süründürülmüştür.''

Konuşması sık sık laf atmalar ile kesilen Akdağ, ''Bu hazımsızlığı çok görmüyorum. Millet hafızasını kaybetti mi zannediyorsunuz? Yıllar boyunca muayenehaneye gitmeden, önemli bir hastanede tedavi görmeyen, yıllarca SSK hastanelerinin bodrumlarında ilaç için çile çeken bu millet bunları unuttu mu zannediyorsunuz'' diye konuştu.

Akdağ, Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlıkta Türk halkının ''ben bu milletin evladı olmaktan gurur duyuyorum'' dediği bir noktaya geldiğini belirtti.

Yaptıklarını yeterli görmediklerini söyleyen Akdağ, eksiklikleri önümüzdeki dönemde tamamlayacaklarını kaydetti.

-''KATKI PAYI BİR MÜDDET SÜRECEK''-

Akdağ, soruları yanıtlarken de, katkı paylarının yüksek rakamlar olmadığını belirterek, ''Bir müddet uygulayacağız. Hastanelere gidişi biraz daha düzenlemek için bunun bir ihtiyaç olduğu düşünüldü. Bir müddet uygulayacağız. Takip edeceğiz. Daha sonra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ile birlikte meseleyi değerlendireceğiz'' diye konuştu.

Doktorların büyük kısmının, AK Parti iktidarından memnun olduğunu ifade eden Akdağ, ''Eczacılar Birliği ile Hükümet arasındaki anlaşmazlığının sonuçta uzlaşmayla sonuçlanacağından eminim. Eğer Birlik, eczacılarımıza, mahalle baskısı yapmak yerine gerçekten ilacı vatandaşa temin etme hususunda sorumluluklarını yerine getirerek, Sosyal Güvenlik Bakanımızla görüşürse bu konu rahatlıkla çözülür diye düşünüyorum'' görüşünü dile getirdi.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise aynı zamanda AK Partili belediye meclisi üyesi olduğu belirtilen Gaziantep Koruma Kurulu üyesinin, kurul üyeliğinden çekilmesini istediğini bildirdi. Günay, ''Yazısını yazdım. Artık Koruma Kurulu üyesi değildir. Arkadaşımızın şu anda görevi yok'' dedi.

Gözleri dönmüş,rant hastaları.
 // ibrahim çelikoğlu
Ölüm insan oğlunu en tedirgen eden durumdur.Kışkırtma bundan etkili yapılamazdı.Bu kesimmin kışkırtmaları gözler önünde.Kalabalık içinde silah çekip izdihama sebebiyet,sokaklarda maganda,mahalle beskıları,bölücülüğü körükleyiş mahale baskılarının Kürt vatandaşlar
üzerinde yoğunlaşması vs.. çok,saymakla bitmez.Şimdide yalan
haber.Maksat Kürt vatandaşları devletine itimadının kırılması olayı.
Şimdi yabancı güçlerle işbirliklerini,...
20 Aralık 2009 10:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler