YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ'dan Zekeriya Öz'e sert tepki
Bozdağ'dan Zekeriya Öz'e sert tepki
07 Ağustos 2014 07:10
Adalet Bakanı Bozdağ, “Savcı Öz, savcılık vasfını yitirmiştir. HSYK’nın bu noktada adım atmamış olması da bu gerçeği değiştirmez” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgatlılar Dernekler Federasyonu’nun Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan için düzenlediği destek gecesine katıldı. Bozdağ, program öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı.
 
“Savcı Öz savcılık vasfını yitirmiştir”
 
Bozdağ, sosyal medya aracılığıyla açıklamalar yapan Zekeriya Öz’ü, “Yargı görevi yapan hakim ve savcılar, görevlerini tarafsızlık içinde yapmalılar. Hukuk devletine büyük bir bağlılık içinde yapmalılar. Yargı görevi yapanlar, kararlarıyla konuşmalılar. Kararlarının gerekçeleri, o karara itiraz edenleri ikna edecek derecede güçlü olmalıdır. Gerekçeyi yazdıktan sonra, artık dosyayla ilgili konuşulmalı ve artık kararlarla ilgili müdafaalar yapmamalıdırlar.

Yargı görevi yapan, adli işleri veya verdiği kararı izah için ayrıca açıklama yapma gereği duyuyorsa; o zaman ya kararında bir eksiklik vardır, ya da işleminde vardır. Hiçbir açıklama, adli işlerdeki eksikliği de yanlışlığı da ortadan kaldırmaz. Türkiye’nin gündemine ilişkin konularda, yargı görevlilerinin siyasi partilerin genel başkanları gibi konuşmaları, Türkiye’nin Başbakanı’na, bakanlarına ve diğer kamuda görev yapan insanlara karşı tehdit içeren açıklamalar yapmaları, yargı göreviyle bağdaşmaz.

Dünyanın hiçbir yerinde bir cumhuriyet savcısı, o ülkenin başbakanını tehdit etmez. Hukuk devleti böyle bir durumu himaye etmez. Eğer Savcı Zekeriya Öz, kini, nefreti, öfkesi ve düşmanlığı kendisini teslim almışsa ki öyle gözüküyor, açıklamalarına baktığınızda Sayın Başbakanımıza büyük bir kin, düşmanlık beslediği çok açık. Ve bu hür değildir esirdir, tarafsız olma şansı yoktur, artık bir taraftır.

Öfkesinden, kininden, düşmanlığından, nefretinden taraftır. Böyle bir noktada, yargı görevini tarafsız yerine getirme vasfını da kaybetmiştir. Adının cumhuriyet savcısı olması onun tarafsızlığını ortaya koymuyor. İcraatları ortada. Sanal medyada ya da başka platformlarda bir savcı ana muhalefet partisi liderinden daha ileri açıklamalar yapıyorsa; Türkiye’de herkesin tutup bunu sorgulaması lazım.

HSYK, hukukun dışına çıkan, hukuku tanımayan, kendini kanun ve hukuk yerine koyan yargı görevi yapanlarla ilgili hukukun gerekliliklerini yapmak zorundadır. Almanya’daki savcı bunu yapsın ne olur akıbeti bir sorun bakalım… Hollanda’da, Amerika’da yapsın akıbeti ne olur, bir sorun bakalım… Türkiye yol geçen hanı değildir. Savcı Öz, bu noktada savcılık vasfını yitirmiştir. HSYK’nın bu noktada adım atmamış olması da bu gerçeği değiştirmez” diye eleştirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler