YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ'dan Suriye'ye tezkere uyarısı
Mecliste kabul edilen Suriye tezkeresiyle ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Suriye bu uyarıyı dikkate almaz ise Türkiye gereğini yapmakta da tereddüt etmeyecektir” dedi.
Bozdağ'dan Suriye'ye tezkere uyarısı
06 Ekim 2012 / 13:38 Güncelleme: 06 Ekim 2012 / 13:42

 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yıldız Sarayı’nda katıldığı panel sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Başbakan Erdoğan’ın seçme ve seçilme yaşı ile ilgili açıklamalarını değerlendiren Bakan Bozdağ, “Türkiye’de seçme ve seçilmenin önünde hala demokrasi ile bağdaşmayan engeller bulunmakta. 18 yaşındaki bir kişi Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı seçimine, milletvekili seçimine oy verirken, kendisine seçilme hakkı tanımamaktayız. Aksede olan er ve erbaşlara da seçme ve seçilme hakkı vermiyoruz. O nedenle sayın başbakanın açıklamasını yerinde görüyorum. Bunun hayata geçirilmesi anayasa değişikliği gerektiriyor. Anayasa’nın 67. Madde 5. fıkrası, erbaş ve erlerin oy kullanmasını engelleyen bir düzenleme içeriyor. Anayasa değişikliği yapılarak bu engel ortadan kaldırılmış olacaktır. Seçilme yaşı konusunda da yine Anayasa değişikliği gerekiyor. Bu çerçevede parlamento zemininde bir mutabakat aranacaktır. Mutabakat sağlanması durumunda seçme ve seçilme yaşı önündeki demokratik olmayan engelleri ortadan kaldırmış oluruz” dedi.
 
Bakan Bozdağ, meclisten geçen tezkere ile sadece Suriye’ye değil diğer ülkelere de asker gönderilebileceği eleştirilerine de yanıt vererek, “Tezkere Suriye’ye dönük bir tezkere. Orada geçen ifade Anayasa’ya uygun bir ifadedir. Bu muhalefet partilerinin çarpıtmasıdır. Bu tezkereyi başka ülkelere dönük diye yorumlamak çarpıtmadır. Tezkere bir tedbirdir. Türkiye savaş meraklısı değildir. Çünkü savaşların ödettiği bedelleri biliyoruz. Tezkere Türkiye’nin egemenlik hakkını, güvenliğini, topraklarını korumak için bir tedbirdir. Bu bir nevi Suriye yönetimine bir ikazdır. ‘Savaş çıkaracak adımlar atma’ ikazıdır. ‘Türkiye’nin egemenlik alalına girme’ ikazıdır. Suriye umarım bu uyarıyı dikkate alacaktır. Eğer etmez ise Türkiye gereğini yapmakta da tereddüt etmeyecektir. Angajman kuralları değiştirildi ve Türkiye Suriye’den gelen her saldırıya anında karşılık vermektedir. Suriye Türkiye’nin bu noktadaki kararlığını görmüştür. Tezkere dileriz ki kullanılmaz. Kullanılma ve ihtiyacı gereği duyulmaz. Eğer kullanma ihtiyacı doğarsa Türkiye bunu kullanmakta tereddüt etmez” diye konuştu.
 
Bekir Bozdağ, medya patronlarının Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’na ifade verdiğinin hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi
 
“Türkiye geçmişi ile yüzleşiyor. 12 Eylül yargılaması sürerken, Silivri’de davalar devam ederken baktığınız zaman Türkiye’nin demokratikleşme ve hukuk devleti olma yolunda önemli adımlar olarak ortaya çıkıyor bunlar. Türkiye’nin geçmişine baktığınızda bunlar son derece önemli olaylardır. İleride Türkiye’nin demokrasi ve hukuk tarihi bunları yazacaktır. Türkiye’nin bunlarla ne kazandığını yazacaktır. Meclis Araştırma Komisyonu da demokratik tarihimiz açısından önemli bir görev yapıyor. Bugüne kadar darbelere muhatap olmuş, milletvekilleri asılmış meclis, ilk defa darbelere yönelik araştırma yapıyor. Darbecileri millet adına sorguya çekiyor. O nedenle mecliste de tarihi bir yüzleşme yaşanıyor. Meclise gelip bilgi veren ister asker, ister sivil, ister medya patronu olsun Türkiye’nin geçmişine dair bir hesap dökümü ortaya çıkarılıyor. Dün neler olduğunu bugün daha net bir şekilde değerlendirme imkan buluyoruz.  Böylesi yüzleşmelerin Türkiye’ye kazandıracağı çok şey vardır”

İHA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler