YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ'dan sert yanıt
AK Parti Grup Başkanvekili Bozdağ, Ergenekon sanığı vekillerin tahliye edilmemesine ‘darbe’ diyen Kılıçdaroğlu’na sert çıktı...
Bozdağ'dan sert yanıt
25 Haziran 2011 / 14:52 Güncelleme: 25 Haziran 2011 / 14:58

Bozdağ, “Millete esas darbeyi, milleti tanımayanları aday yaparak CHP yapmıştır” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Ergenekon sanığı Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın milletvekili seçildikten sonra tahliye edilmemelerini eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Kanal 24’te katıldığı yayında, CHP’nin ‘yargı kararını milli iradeye darbe’ olarak nitelendirmesinin yanlışlığına dikkat çeken Bozdağ “Çünkü yargı, beklentilere temennilere göre değil hukuka göre karar verir” diye konuştu.

DEMOKRASİ TARİHİNDE YOK

Anayasa’nın 83. maddesi ortadayken yargıdan başka karar vermesinin fevkalade yanlış olduğunu vurgulayan Bozdağ şöyle devam etti: “Bir darbe var ama yargı kararıyla oluşan değil. Esas darbe milletin iradesiyle oluşmuş parlamentoyu ve milletin seçtiği hükümeti darbe yapmak suretiyle alaşağı etmek iddiasıyla hakkında iddianame tanzim edilmiş milleti, Anayasa’yı milletin oluşturduğu meclisi ve hükümeti tanımayan ve bunları yok etmek için darbe teşebbüsünde bulundukları iddiasıyla yargılanan kimi sanıkları, kişileri milletin onayına sunup milletin temsilcisi sıfatını onlara kazandırmak, meclise taşımak esas millete karşı saygısızlık, milletin iradesine darbe budur.” Darbe yapmaktan yargılanan sanıkları milletvekili adayı gösteren başka bir partinin demokrasi tarihinde olmadığını ifade eden Bozdağ, “Esas millete karşı darbeyi CHP, milleti tanımayanları aday yaparak yapmıştır” dedi.

AK Parti, yargıya müdahale etmeyecek

YSK Hatip Dicle’nin milletvekilliğini iptal ederken, yargıMehmet Haberal ileMustafa Balbay ve Engin Alan’ın tahliye taleplerini reddetti. Bu gelişmelerin ardından Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Partili Bekir Bozdağ ve Haluk İpek ile görüştü. Erdoğan’a bilgi veren hukukçu kurmaylar, Anayasa ve yasalarda değişiklik yapılması halinde bile Hatip Dicle’ninMeclis’e girmesinin imkansız olduğuna dikkat çekti. Toplantıdan sonra, yargı kararları ile ilgili Anayasal ve yasal düzenleme yapılmaması kararı alındı.Yapılacak açıklamalarda kararların yargı kararı olduğuna vurgu yapılacak. Sorunların çözüm yolunun TBMM olduğu dile getirilecek. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler