YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ'dan çarpıcı iddia!
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ergenekon sanıklarına destek verenlerin Hrant Dink için yürümelerinin ikiyüzlülük olduğunu açıkladı...
Bozdağ'dan çarpıcı iddia!
06 Şubat 2012 / 08:17 Güncelleme: 06 Şubat 2012 / 08:18

Başbakanlık’a bağlı Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nca organize edilen “Hollanda Buluşması”na katılmak üzere Rotterdam’a giden Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bekir Bozdağ, gazetemiz yazarı Tarık Toros’a gündeme ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, Ergenekon’a yönelik davayı itibarsızlaştırmak için kampanya yapanların,Hrant Dink’in ölüm yıldönümünde ailenin yanında yürümesini ikiyüzlülük olarak değerlendirdi. Bozdağ Danıştay saldırısıyla başlayıp, Trabzon’da Rahip Santoro cinayeti, Hrant Dink’in öldürülmesi ve Malatya’da Zirve Yayınevi katliamı’yla devam eden süreci aynı odakların yönettiğini söyledi. “Bazıları, bir yandan Silivri’de devam eden yargılamaların aleyhinde konuşurken öte yandan Hrant Dink’in ailesinin yanında yürüyorlar. Bu, çelişkiden öte bir ikiyüzlülük. Baktığınız zaman bunlar kardeş cinayetler gibi görünüyor. Bu benim şahsi görüşüm.O dönem Türkiye’de bir kaos ortamı oluşturulması, laik-antilaik tartışması çıkarılması, cumhurbaşkanı seçimi üzerinden başka tartışmalar var. Sezgilerimböylediyor. Benim yorumum bu” diye konuşan Bekir Bozdağ gerek 28 Şubat postmodern darbesinin gerekse 27 Nisan’ın soruşturulmasının çok doğal olduğunu anlattı.

28 ŞUBAT’TA DURUŞ HATALIYDI

 27 NisanMuhtırası’yla ilgili soruşturma açılmasını bir hesaplaşma olarak görmediğini belirten Bakan Bozdağ, “Hükümete veya parlamentoya karşı hukuk dışı yöntemlerle bir teşebbüs varsa, hukuk devletinde savcılar bunların üzerine tereddütsüz giderler. 27Nisan bildirisini yırtıp çöpe atan AK Parti’dir” dedi. 28 Şubat’ta siyasetçilerin Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) kararlarının altına imza atmasının hata olduğunu söyleyen Bakan Bozdağ, bu imzanın muhtıra verenlere destek anlamı taşıdığını belirtti. Refahyol Hükümeti’nin düşmemesi durumundaMGK kararlarını uygulamak zorunda olacağını belirten Bozdağ, o dönemde uygulamanınMesut Yılmaz’a kaldığını söyledi. 27 Nisan 2007’de muhtıra verenlerin, “12Mart’- ta düdüğü çaldık, dediğimiz oldu. 28 Şubat’ta yine düdüğü çaldık, yine dediğimiz oldu. Bunlar da öbürleri gibi siyasetçi. Biz bunlara da düdük çalarsak istediğimizi cumhurbaşkanı seçtirebiliriz diye hareket ettiler" dedi.

“Biz çok sesli, özgür bir nesil istiyoruz”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen salı günü AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Biz dindar bir nesil yetiştireceğiz” sözlerinin eleştirilmesini doğru bulmadığını belirten Bekir Bozdağ, bunun tek tip insan yetiştirmek anlamına gelmediğini söyledi;

‘DİN DE BİZİM DEĞERİMİZDİR’

“Biz kamuoyunun önünemuhafazakar birnesil yetiştireceğiz, dini ve milli değerlerine bağlınesil yetiştireceğiz, diye çıktık.Bir gencin, milletin hakkına hukukuna dokunmanın haramolduğunu, bunun Allah indinde de bir cezası olduğunu bilmesi yanlışmıdır?BaşbakanErdoğan’ın söylediği, kendi değerlerimizineslimize öğretmektir. Din de bizim bir değerimizdir.Bizim kültürümüzünana belirleyicilerinden enbaşta gelenidir.Elbette kinesillerimize dinî değerlerimizi aktarmak ve onlarınbu değerler konusunda bilinçlenmesini sağlamak bizim vazifemiz. Biz bunu bugün değil, kurulduğumuzgün söyledik.Bunu tek tip insangibi takdimetmekdoğru değil.Biz çok sesli, özgür bir nesil istiyoruz.Başbakanın dindar birnesil istiyoruz demesi, herkesi zorla böyle yapacağız anlamına gelmez.”

“Millet, 27 Nisan bildirisini paspasa çevirdi”

Muhtırayı hazırlayanların hesap hatası yaptığını söyleyen Bozdağ, “Unuttukları Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının şapkasız-fötrsüz siyaset yapıyor oluşuydu. Erdoğan’ın Demirel gibi şapkası yok ki alıp gitsin. Erdoğan muhtırayı verenlere açıkça tavır koydu. Esasında, biz 28 Nisan günü muhtırayı yırtıp çöpe attık” dedi. Bakan Bozdağ, “O muhtıranın Genelkurmay’ın arşivinde durmasının, sitede durmasının bir anlamı yok. Çöpe atılmış bir şeyi, sizin orada tutmanızın bir kıymeti yok. Kaldı ki arkasından yapılan seçimle millet onu paspasa çevirmiştir. Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesiyle muhtıranın yok hükmünde olan anlamı bir kez daha tescillenmiştir” dedi.

“Şantaj iddiaları Genelkurmay Başkanı’na hakarettir”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dönemin Genelkurmay Başkanı Em. Org. Yaşar Büyükanıt’a Dolmabahçe’de şantaj yaptı iddiasını ‘iftira’ diye nitelendiren Bakan Bozdağ, “Dolmabahçe görüşmesinde gündem 27 Nisan Bildirisi olabilir, o gece ile ilgili yaşanan bir sürü gelişme var, bunlar konuşulabilir. Ama Türkiye’nin başbakanına Genelkurmay başkanına ‘şantaj yaptı’ demenin siyasi bir ahlaksızlık ve iftira olduğuna inanıyorum. Bu Genelkurmay Başkanı’na da bir hakarettir” diye konuştu.

“Dolmabahçe görüşmesine fazla anlam yüklemeyin”

“Ben Dolmabahçe görüşmesine çok fazla anlam yüklendiğini düşünüyorum. Herkes bu görüşmeyle ilgili bir şey söylüyor. Konuşanlara baktığınızda bunların, AK Parti’nin zayıflamasını, iktidardan düşmesini, başarısızlığını isteyen ekipler olduğunu görürsünüz” diye konuşan Bakan Bozdağ, “seçimlerde umduklarını bulamayanların, ‘acaba biz AK Parti’yi şunlarla işbirliği yapıyorlar, anlaştılar’ diye gösterip vurabilir miyiz çabası içinde olmakla suçladı.

Bedelli askerlik ücreti düşer mi?

Bakan Bozdağ’a Hollanda’da en çok gurbetçilerin dövizli askerlik ücretinin düşürülüp düşürülmeyeceği soruldu. Bozdağ, BUGÜN’e şu an için değerlendirmenin erken olduğunu, fakat bir yıl sonra bir çalışma yapılabileceğini açıkladı: “Hollanda’da yaşayan Türklerin aylık gelirleri 1500-2000 euro civarında. Kiralar 700 ile 1200 euro arasında değişiyor. Türkiye’nin asgari ücreti ne ise, buradaki 1500 euro ona tekabül ediyor. Gerçekten askerlik için 10 bin euro’yu biriktirmesi için epey bir zamana ihtiyacı var. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik için ödeyeceği rakamın bence değişmesi lazım.”

İnsan hakları tatile mi çıktı?

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bekir Bozdağ, Hollanda’da 2 Temmuz 2011 günü gözaltına alınan ve karakolda dövülerek öldürülen İhsan Gürz’ün (22) Beverwijk’teki ailesini de ziyaret etti.

HOLLANDALILARI YÜRÜYÜŞE DAVET ETTİ

Olayı vahşet olarak tanımlayan Bozdağ, “Benzeri Türkiye’de olsa dünya ayağa kalkardı” dedi. Bozdağ, Hollandalıları “Hepimiz İhsanız” diye yürümeye davet eden Bozdağ,“Bir ihmal varsa ve Hollanda devleti, hükümeti bunun üzerine gitmezse o zaman Hollanda yetkilileri bunları himaye ediyor mu, sorusu gündeme gelir. Bir ceset var, karakolda hayatını kaybediyor. Otopsi yapıyorsunuz, beyni, kalbi çıkartılmış. Vücutta kötü muamele izleri var. Savcılık otopsi sonucunu ve diğer raporları açıklamıyor. Üstüne üstlük hem savcılık, hem de polis tarafından ailenin tehdit edildiğini görüyoruz. Bir unutturma gayreti var. Onun için ben ‘İnsan hakları Hollanda’da tatilde mi’ diye soruyorum” dedi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler