YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ'dan 'Bilal Erdoğan' açıklaması
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'Sayın Bilal Erdoğan ile ilgili bir takım değerlendirmeler yapılıyor. Dosyanın içinde ne var ne yok kimse bilmiyor' dedi.
Bozdağ'dan 'Bilal Erdoğan' açıklaması
13 Ocak 2014 / 19:30 Güncelleme: 13 Ocak 2014 / 19:12

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Sayın Bilal Erdoğan ile ilgili bir takım değerlendirmeler yapılıyor. Dosyanın içinde ne var ne yok kimse bilmiyor. Bir takım gazetelerde, televizyonlarda, internet sitelerinde çıkan, doğruluğu eğriliği tartışmalı haberler üzerinden sanki bunlar dosyanın içinde varmış gibi değerlendirmeler yapılıyor” dedi.

HSYK Kanun Tasarısı’nın görüşüldüğü Adalet Komisyonu’nda milletvekillerinin kendisine yönelttiği sorulara cevap veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’de parlamento çatısının mahkeme salonlarına dönüştürüldüğünü Bekir Bozdağ, “Parlamentoda kimileri itham ediliyor, kimileri aklanıyor, kimisi mahkum ediliyor, kimisi beraat ettiriliyor. Bunları yapmak bizim görevimiz değildir. Yaptığımız tartışmalarda şikayet ettiğimiz her şeyi aynı günün içinde bizim çiğnememiz yanlıştır. Anayasa’nın 138. Maddesine hepimizin uygun davranması lazım” diye konuştu.

“Sayın Bilal Erdoğan ile ilgili bir takım değerlendirmeler yapılıyor”

Durdurulmuş bir soruşturma ve durmuş bir soruşturmanın söz konusu olmadığına işaret eden Bekir Bozdağ, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının veya Adalet Bakanının herhangi bir soruşturma açılması yönünde talimat vermesi söz konusu değildir, durdurulması yönünde talimat vermesi de söz konusudur. Bir soruşturma başladıysa o soruşturma CMK’nın ön gördüğü usuller çerçevesinde neticelendirilir. Başka bir usul ile neticelendirilme imkanı yoktur. Sayın Bilal Erdoğan ile ilgili bir takım değerlendirmeler yapılıyor.

Dosyanın içinde ne var ne yok kimse bilmiyor. Bir takım gazetelerde, televizyonlarda, internet sitelerinde çıkan, doğruluğu eğriliği tartışmalı haberler üzerinden sanki bunlar dosyanın içinde varmış gibi değerlendirmeler yapılıyor. Ben isterdim herkes şikayet ettiği geçmişte olan konuları da dikkate almak suretiyle ‘bunlar yapıldı, biz bundan sıkıntı çektik, başkalarına yapılmasın’ demeli. Anayasa 38. Madde de hakikatin bir sıkıntı var. “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlanamaz’ diyor, masumiyet ilkesini tam koymuyor. Halbuki, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar herkes masumdur, böyle dendiğinde daha net olur. Mahkemelerin yerine geçerek burada kanaat serdedilmesi fevkalade yanlıştır” şeklinde konuştu.

”Hukukun ekseninde tartışırsak ülkemiz kazanır”

“Eğer Sayın Başbakan’ın veya bizim savcıları durdurma talimat verme yetkimiz olsa bugün eleştirme konusu edilen konuların hiç birisi Türkiye gündemine gelmezdi. Bir yandan mahkemelere karar verdiriliyor, bir yandan ‘AK Parti’nin savcıları’, bir yandan ‘AK Parti’nin hakimleri’ deniliyor. Öte yandan ortaya çıkan soruşturmalara baktığı aman başka başka şeyler söyleniyor. Bu tartışmaları soruşturmanın ve koğuşturmanın muhatabına endeksli tartışmadan Türkiye siyaseti çıkartsın, hukukun ekseninde tartışırsak ülkemiz kazanır” ifadelerini kullandı.

Bakan Bozdağ’ın konuşmasından sonra CHP’li Süheyl Batum’un Bakan Bozdağ’a yönelik eleştirilerde bulunması üzerine Bakan Bozdağ, “Sen hocasın, profesörsün, elinde damga gelene yapıştırıyorsun, gidene yapıştırıyorsun, ayıp yahu” dedi.

HSYK Kanun Tasarısı'nda 15. ve 16. madde kabul edildi, 17. madde metinden çıkartıldı

Görüşmelerin yapıldığı Adalet Komisyonu’nda HSYK Kanun Tasarısı ile ilgili 15. Ve 16. Maddeler kabul edildi.

Kabul edilen maddelerin içeriği şöyle: “MADDE 15- 4954 sayılı Kanunun 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi yürürlükten kaldırılmış ve (f) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

f) Akademice verilen hizmetler karşılığında alınacak ücretleri gösteren tarifeyi hazırlamak, değiştirmek ve yürürlüğe koymak.”

MADDE 16- 4954 sayılı Kanunun 18 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “üç” ibaresinden sonra gelmek üzere “asıl iki yedek” ibaresi eklenmiştir”

17. madde metinden çıkartıldı

Metinden çıkartılan 17. Madde: “MADDE 17- 4954 sayılı Kanunun 19 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “Şubat” ibaresi “Temmuz” şeklinde değiştirilmiştir.”

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler