YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ: "Terör biterse herkes kazançlı çıkar"
Bozdağ: "Terör biterse herkes kazançlı çıkar"
05 Ocak 2013 15:37
Bekir Bozdağ, ''Umuyorum ve diliyorum ki, Türkiye, olumlu yaklaşımlar içerisinde olumlu sonuçlar ortaya konacak bir neticeye varıp, eğer terör örgütünün silah bırakması hedefi temin edilebilirse bundan CHP de MHP de BDP de AK Parti de kazançlı çıkar'' ded

 

 
 
Bozdağ, Yozgat'ta partisinin Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda düzenlediği Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 30 yıldır devam eden terör sorunu olduğunu söyledi.
 
Terör örgütünün gerçekleştirdiği saldırılarda asker, polis, kamu görevlileri, vatandaşların şehit olduğunu belirterek, ''Analar ağlıyor mu, babalar, kardeşler ağlıyor mu, ağlıyor. Öyleyse Türkiye'nin hükümeti bu kanı durduracak, askerimizin, polisimizin, kamu görevlilerimizin, vatandaşlarımızın terör örgütü tarafından şehit edilmesini sonlandıracak, gözyaşını dindirecek çareler aramasın mı  Adımlar atmasın mı  Bu ülkenin gücünü daha iyi bir şekilde kullanıp, geleceğe yürümesi için tedbirler aramasın mı  Elbette arayacak, elbette bunu yapacak, ama bunu yaparken bizim ne yapmamız lazımsa onlara iyi bakmamız lazım'' dedi.
 
Türkiye'de terörle mücadeleyle bugüne kadar denenmedik yöntemin neredeyse kalmadığını vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti:
 
''Pek çok iktidarlar gelip geçmiş, pek çok uygulamalar yapılmış ama netice ortada. Hala Türkiye terörle mücadele ediyor, sonlandırılmamış, bitmemiş. Öyleyse biz bunu sonlandıracak, bunu bitirecek çareler nedir, onu aramak, onu hayata koymak zorundayız. Biz bu çerçevede iktidarlarımız döneminde bir yandan terör örgütünün istismar ettiği zemini yok edici adımlar atarken, öte yandan da terörle, terörizmle ve teröristlerle güvenlik boyutuyla en etkin mücadeleyi sürdürdük. Bundan sonra da sürecektir. Terör örgütü silah bırakıncaya kadar bu devam edecektir ama bu, 'terör örgütü var ama siz sadece güvenlik boyutuyla mücadele edin, terörü sonlandıracak başka çarelere, başka yollara başvurmayın' demek değildir. Herkes biliyor, terörün sadece terör örgütünden var olmadığını. Bunun arkasında başka bir takım güçlerin, başka bir takım yapıların olduğunu da biliyoruz. Bunun başka boyutları olduğunu da biliyoruz.''
 
 
''Birlikten, kardeşlikten nasıl ihanet çıkar ''
 
 
Milli birliği güçlendirmek adına 2009 yılında ''Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi''ni başlattıklarını anımsatan Bozdağ, şunları kaydetti:
 
''Milli birliğimizi güçlendirmemiz lazım, kardeşliğimizi güçlendirmemiz lazım. 'Milli birlik' dedik, 'ihanet' dediler. 'Kardeşlik' dedik, 'ihanet' dediler. Yahu birlikten, kardeşlikten nasıl ihanet çıkar, anlamak mümkün değil. O zaman konuşmadılar bile bizimle, ne ana muhalefet partisi CHP ne de diğer muhalefet partisi MHP. Konuşmak bile istemediler. 
 
Türkiye'de terörün sonlandırılması ve terör örgütüne silah bıraktırılması için yapılacak her türlü çalışmayı hükümetimiz yapar ve yaptırır. Bu normal bir şeydir, halkının da talebidir. Yetki verirken, oy verirken ne diyor vatandaş partilere, 'terörü bitir' demiyor mu  Terörü bitirin diye oy veriyor, geldiğin zaman meydana sormuyor mu  'Terörü nasıl sonlandıracaksınız' diye. Herkes soruyor, oy verirken de 'bitir' diye oy veriyor. Öyleyse bu terörü sonlandırmak, bitirmek, terör örgütüne silah bıraktırmak milletimizin bütün siyasi partilerden ortak talebidir. Bütün partilerin de milletten gelen bu ortak talebe kulak kapamamaları lazım.''
 
 
İmralı'daki görüşmeler
 
 
Milletin, terör sorununun bitirilmesini siyasilerden, iktidardan istediğini vurgulayan Bozdağ, şöyle konuştu:
 
''Biliyorsunuz, son günlerde bazı devlet görevlilerinin İmralı'da görüşmeler yaptığı ve en sonunda BDP'li iki milletvekilinin müracaatı üzerine Adalet Bakanlığı'nın verdiği izin çerçevesinde bir görüşmenin olduğu kamuoyuna yansıdı ve herkes bununla ilgili bir takım değerlendirmeler yapıyor, bir takım yorumlar yapıyor. Bundan sonra da yapacaktır. Yapması da lazımdır çünkü bu sürecin Türkiye'nin hayrına, yararına sonuçlanması, silah bıraktırma hedefini tesis ve temin ederek sonuçlanması hepimizin, ülkemizin menfaatinedir, yararınadır. 
 
Eğer böyle bir sonuç ortaya çıkarsa, bundan Türkiye kazanacaktır. O yüzden diyorum ki, siyasi partiler bu noktada yapıcı bir üslubun içerisinde olmalıdır. Eğer bir risk varsa o zaman bu riski hükümet bir noktada üzerine almış oldu. Eğer bu mesele sonuçlanmaz, bu işten netice alınmazsa bedel ödeyecek belli, gövdesini taşın altına kim koyuyor, hükümet koyuyor. Kim koyuyor, Başbakan koyuyor. Kim koyuyor, arkadaşları koyuyor. Millet onlara bedeli ödetir. Ama eğer bir fayda hasıl olur, terörü sonlandıracak bir neticeye iş varırsa, o zaman bu sürece destek olan herkes de 'buna ben de destek oldum' der, milletimiz eğer bunda bir fayda varsa sizi de bu işe ortak eder.''
 
 
''75 milyon insanımız kazançlı çıkar''
 
 
Türkiye'de siyasete yapıcı bir üslubun hakim olmasını önemsediğini anlatan Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
''30 yıldır terörle bir ülke mücadele ediyor. O terör örgütünü kuran, yöneten, örgütleyen, teröristbaşı yakalanmış, mahkum edilmiş, cezasını çekiyor. Terörü sona erdirmek için her yol deneniyor ama onunla hiç temas kurulmuyor. Baktığınız zaman bu temaslar geçmişte de yapılmış. 1999'dan sonra da bazı devlet görevlilerinin bazı görüşmeleri de var. Biz onu da söyledik. Sayın Bahçeli'nin döneminde de var. Başkalarının döneminde de var. Ülkelerinin hayrına, yararına bir sonuç çıkar ümidi ve beklentisiyle bunu yapmak isteyenler yapıyor. 
 
Bozdağ, ''Umuyorum ve diliyorum ki, Türkiye, olumlu yaklaşımlar içerisinde olumlu sonuçlar ortaya konacak bir neticeye varıp, eğer terör örgütünün silah bırakması hedefi temin edilebilirse bundan CHP de MHP de BDP de AK Parti de kazançlı çıkar. 75 milyon insanımız da kazançlı çıkar. O yüzden bu sürece bakarken farklı gözlüklerle bakmak yerine, bu sürece yapıcı bir üslupla bakmakta fayda var'' dedi.
 
Sürecin hemen sonuçlanmasının beklenmemesi gerektiğine işaret eden Bozdağ, sabırla ve şeffaflıkla yürütülecek süreçte neticeye varmanın zaman alacağını belirtti.
 
 
''Mayınlarla, tuzaklarla dolu bir yol''
 
 
''Bu yol kolay bir yol değil. Mayınlarla, tuzaklarla dolu bir yol. Onun için bizim hedefimiz terörü sonlandırmak, Türkiye'yi huzura kavuşturmak, bu ülkede kanı durdurmak, gözyaşını dindirmek'' diyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şunları kaydetti:
 
''Böylesi bir kutsal hedef var. O zaman önünüzde bir sürü mayınlar var. Bu mayınlara basmadan hedefi gerçekleştirmek için bir çalışma yapmayacak mıyız  Bu mayınları, tuzakları etkisiz hale getirerek, milletimizin bizden talebini gerçekleştirmeyecek miyiz  Gerçekleştireceğiz. Onun için de bunların farkında ve bilincinde olarak bu adımları atmak, bu çalışmaları yapmak elbette kolay olmayacaktır. Sabır ve zaman isteyecektir. Onunu için realiteden kopuk değerlendirmek fevkalade yanlış olur.''
 
AK Parti iktidarları döneminde ayakların yere sağlam basarak yürüdüğünü vurgulayan Bozdağ, milletin refahı, güvenliği ve barışı için çaba harcadıklarını anlattı.
 
Güçlü bir Türkiye için gecelerini gündüze katarak çalıştıklarını, terörle mücadelede netice alınmadığı zaman Türkiye'de bu sorunun varlığını sürdüreceğini belirten Bozdağ, mücadelenin kararlılıkla devam ettirileceğini söyledi.
 
Terör örgütü silah bırakıncaya kadar terörle güvenlik boyutuyla mücadelenin süreceğine işaret eden Bozdağ, ''Türkiye'nin üniter yapısı hiç bir zaman tartışma konusu olmayacaktır, olması da mümkün değil. Onun için birileri farklı farklı şeyler söylüyor. Boş türküler söylüyorlar. Bizim söylediklerimiz ortada. Doğru olan bizim söylediklerimiz. Bizim söylediklerimize itibar edilirse daha isabetli olur. Ama süreci istismar eden ve proveke eden olursa o zaman bu sürece en büyük zararı vermiş olurlar. Umarız ki, sağlıklı bir şekilde yürür ve milletimizin hayrına sonuçlar çıkar'' dedi.
 
 
AA
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler