YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ kararı yorumladı ve...
Bozdağ kararı yorumladı ve...
16 Haziran 2012 13:43
Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı Gül'ün 2. kez aday olabileceğine yönelik verdiği karar Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın da gündemindeydi. Bozdağ 2. kez seçilme hakkı ile ilgili kararın anayasaya aykırı olduğunu söyledi...

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu ile ilgili verdiği karara ilişkin, ''Bana göre Anayasa Mahkemesi'nin kararı, cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl olduğuna ilişkin kısmı anayasaya uygundur ve doğrudur. Ancak ikinci kez seçilmeme hususunu iptaline ilişkin kısmı ise anayasaya aykırıdır.'' dedi.

Bozdağ, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu ile ilgili verdiği karara ilişkin, ''Bana göre Anayasa Mahkemesi'nin kararı, Cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl olduğuna ilişkin kısmı, anayasaya uygundur ve doğrudur. Ancak ikinci kez seçilmeme hususunu iptaline ilişkin kısmı ise anayasaya aykırıdır. Çünkü Cumhurbaşkanı seçimini düzenleyen Anayasa'nın 101. maddesine göre, 'Seçilen Cumhurbaşkanı 7 yıllık bir süre için seçilir, ikinci kez seçilemez' hükmünü amirdir. Yasayla yapılan düzenleme, anayasayı değiştiren bir düzenleme değil, anayasa değişikliği sonucu konulmamış olan bir intikal hükmünü koymaktan ibarettir.'' dedi.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler