YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ: Kandile gidebilir
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, BDP'li Kışanak'ın sözlerini değerlendirirken, "Eğer milletin temsilcisiyse yeri Meclis, Kandil'in temsilicisiyse o zaman Kandil'e gidebilir'' dedi.
Bozdağ: Kandile gidebilir
05 Aralık 2012 / 19:59 Güncelleme: 05 Aralık 2012 / 20:01

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nda Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın, ''Bir daha Kürtleri bu Parlamento'dan kovarsanız, Kürtler bu Parlamentoya gelip gelmemeyi düşünürler'' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

''Meclis herkesin Meclisidir, Türk milletinin temsil edildiği yerdir. Milletin temsilcisi olan herkese de sonuna kadar açıktır. Milletin temsilcisi olanların bulanacağı yer TBMM'dir. Başkalarının temsilcisi olarak kendini görüyorsa o zaman dileği yere gitmekte serbesttir. Eğer milletin temsilciyse yeri Meclis, Kandil'in temsilicisiyse o zaman Kandil'e gidebilir.''

Afrika'da Türkiye'ye büyük muhabbet var

Görüşmenin ardından açıklama yapan Bozdağ, heyetle Türkiye'nin Somali'ye yardımlarını ve bundan sonra yapılabilecek işlerle ilgili konular üzerinde durduklarını söyledi.

Bozdağ, ''Şu an itibarıyla Türkiye, büyük bir kalkınma hamlesini Somali'de adeta başlatmış durumda. Gerek şu anki Cumhurbaşkanı gerekse önceki Cumhurbaşkanı Türkiye'nin Somali'ye gelişini Somali için 'milat' olarak değerlendiriyorlar. Somali'nin başına son 20-30 yıl içerisinde gelmiş en büyük olay olarak değerlendiriyorlar. Umudun yeşerdiği geleceğe ait enerjinin yeniden arttığı ve çoğaldığı bir günün başlangıcı olarak değerlendiriyorlar'' dedi.

Her kuruş para yerinde doğru bir biçimde harcanmaya özen gösteriliyor

Kendisinin Somali yardımlarını koordine etmekle görevlendirildiğini ve ortalama iki ayda bir Somali'ye giderek oradaki yardım ve yatırımları denetleme çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Bozdağ, ''Her kuruş para yerinde doğru bir biçimde harcanmaya özen gösteriliyor'' dedi.

Konuk Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'nin yardımlarının ve bizzat bölgede bulunmasının Türkiye'ye bakışı değiştirdiğini kaydettiğini ifade eden Bozdağ, ''Bugün Afrika'da Somali dahil her yerde Türkiye'ye ve Türk milletine dönük büyük bir muhabbet var. Bunu ihracat rakamlarında da görebilirsiniz. Türkiye'nin açıklanan ihracat rakamlarında Afrika'da artışlara baktığınızda Türkiye'ye dönük bakışların Türkiye'nin ihracatına nasıl yansıdığını oradan da görmek fevkalade mümkündür'' dedi.

aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler