YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ, genel af iddialarına ne dedi?
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, genel af iddialarına yanıt verdi.
Bozdağ, genel af iddialarına ne dedi?
10 Ağustos 2013 / 15:29 Güncelleme: 10 Ağustos 2013 / 15:35

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "10 yılda faize gitmesi gerekirken, ülkemizin bütçesine kalan para miktarı 642 milyar lira. Büyük bir para. Onun için faizden servet üstüne servet koyanlar, kötü yönetimde güç devşirenler bundan rahatsızlar" dedi.

Bozdağ, Aydıncık ilçesine bağlı Baydiğin Belde Belediye Başkanı Osman Uzlu'yu ziyaret ettikten sonra belediye önünde vatandaşlarla bayramlaştı. Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ramazan ayını ve bayramı huzur içinde geçirdiğini ancak diğer İslam coğrafyasındaki ülkelerin aynı huzuru yaşayamadığını belirtti.

Türkiye dışında İslam coğrafyasının birçok yerinde ramazan ayı ve bayramın hüzün içinde geçtiğini ifade eden Bozdağ, "Maalesef Suriye'de Esed'ın zulmü sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini geçti. Mısırda yaşananları biliyorsunuz. Başka yerlerdeki yaşananları takip ediyorsunuz. Biz Suriye'de ve başka yerlerde insanların ölmesine ve öldürülmesine yol açan her hadisenin ülke olarak karşısında durduk. Suriye'de de aynı şekilde Esed zulmunün karşısında mazlum olan insanların yanında yer aldık. Türkiye'ye yakışan da bu" diye konuştu.

Türkiye her dönem darda ve zorda olana yardım elini uzattı

Türkiye'nin sadece bugün değil geçmişte de darda ve zorda olan herkese yardım elini uzattığını anımsatan Bozdağ, Saddam Hüseyin'in Halepçe'de katliam yaptığında Türkiye'nin kapısını yine açtığını söyledi.

Büyük millet, büyük devletin sadece kendi kafasına merhem sürmekle olunamayacağını ifade eden Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bulgaristan'da soydaşlarımıza zulüm yapıldığında da onların imdadına yine biz yetiştik. Yine 1990'lı yıllarda Bosna'da, Kosova'da başka yerlerde kardeşlerimizin başı dara girince onlara yine biz kucağımızı açmıştık. Hasılı nerede bir sıkıntı varsa Türkiye'den, Türk milletinden yardım isteniyorsa biz onlara yardım elimizi hep uzattık. Hamd olsun bugün Türkiye böylesine güçlü ve kudretli bir ülke. Ekonomisiyle, politikalarıyla, siyasi istikrarıyla güçlü bir noktada. Türkiye, IMF'nin kapısında borç para için beklerken, 70 sente mahkumken 2012 yılında darda ve zorda olan topluluklar ve ülkelere 2 milyar 530 milyon dolar hibe yardımında bulunan ülke konumuna geldi. Hamd olsun biz ülkemizle, milletimizle ve bu yaptıklarımızla sizler adına sizler gibi iftihar ediyoruz"

Türkiye'nin ufkunun da geniş olduğunu ancak yurt içinde ve yurt dışında bundan rahatsızlık duyan çevreler olduğuna dikkati çeken Bozdağ, bazı ülkeler, bazı yapılar, lobiler, sermaye çevreleri ve Türkiye'nin içinde de bunların işbirlikçileri olduğunu söyledi.

Bu çevrelerin siyasi istikrardan, güçlü iktidardan, ekonomik istikrardan rahatsız olduklarını belirten Bozdağ, Türkiye'nin son 10 yıl içinde milli gelirinin nüfusu 15 milyon artmasına rağmen 230 milyar dolardan 786 milyar dolara çıktığını vurguladı.

"Türkiye'de kriz duasına çıkan insanlar var"

Birilerinin, milletin parasını kendi parası gibi gördüğünü ifade eden Bozdağ, şunları söyledi:

"Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarını kendilerince bu memleketin sahibi gibi görmüyorlar. Neden  Çünkü vaktiyle seçim olmuş. Oy vermişsiniz sağdan partileri iktidara getirmişsiniz, usanmışsınız. Soldan partilileri iktidara getirmişsiniz ama Ankara'daki iktidar hiç değişmemiş. Medya ve bazı sermaye çevreleriyle faiz lobisiyle beraber milletten iktidar yetkisini almışlar. Tayyip Erdoğan'ı niye sevmiyor bu beyefendiler  Bakın faizler yüzde 60-70'di. Hatta gecelik faizler bizden once yüzde 7 bin 500'leri bulmuştu. Şimdi çiftçi faizleri 0-7 arasına geldi. Esnaf kefaletin faizleri 0-5 arasında değişiyor. Diğer faizler 4,60'a düşmüştü. Gezi olaylarından sonra biraz arttı. Aradaki fark eskiden o faize para verenlerin cebine gidiyordu. Devletin 100 liralık vergi gelirinin 85 lirası sadece faize gidiyordu. Şimdi Allah'a hamd olsun bu vergi gelirimizin sadece yüzde 13'ü yıl içinde faize gidiyor. Bu ne demektir  Faize giden para bütçeye kalıyor. Bütçeye kalan para da Baydiğin'e ve Türkiyemizin her yerine hizmet oluyor."

10 yılda faize gitmesi gerekirken ülkenin bütçesine kalan para miktarının 642 milyar lira olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Büyük bir para. Onun için faizden servet üstüne servet koyanlar, kötü yönetimde güç devşirenler bundan rahatsızlar. Ekonomiyi dinamitlemek isteyenler, ülke ekonomik krize girsin diye uğraşanlar, krizden servetleri üzerine servet koyanlar var. O yüzden 'kriz istemezler' demeyin. Türkiye'de kriz duasına çıkan insanlar var. Geçmişte de oldu başka zamanlarda da oldu" diye konuştu.

"Sermaye düşmanı olup da sermayenin kucağına oturmuş adam..."

Bozdağ, sermaye düşmanı olduğunu iddia edenlerin sermayenin kucağına oturduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Şimdi sonbaharda şunlar olacakmış, falan yerde bunlar yapılacakmış, bir takım terör örgütleri, sol gruplar, ulusalcı gruplar, bir takım Atatürkçü geçinen tüccarlar meydanlara inip şunu bunu yapacaklarmış. Vız gelir tırıs gider. Önemli olan marjinal grupların millete rağmen yaptıkları değil. Sermaye düşmanı olup da sermayenin kucağına oturmuş adam dünyanın hiçbir yerinde görmedim. Bizdekiler sermaye düşmanlığı yapıyor, sermayenin kucağına oturmuşlar onun taşeronluğunu, uşaklığını yapıyorlar. Bir yandan 'kapitalizme karşıyız,anti kapitalistiz, anti emperyalistiz' diyorlar, Hem Türkiye'deki hem de uluslararası emperyalistlerin kucağına oturuyorlar. Onların tetikçiliğini yapıyorlar. Böyle birşey olamaz ama Türkiye'de oluyor. Onun için bu münafıkları, iki yüzlü siyaset yaparak milleti aldatmak isteyenleri de hepinizin iyi görmesi lazım. Adamın giydiği tişört 10 bin avro, giydiği ayakkabı 5 bin avro. Bunlardan sermaye düşmanı, anti kapitalist olur mu  Ama maalesef böyle. Adamlar çıkmış konuşuyor. Siz sırça köşklerinizde boğaza nazır içkinizi yudumlarken Türkiye'yi değerlendirerek doğru sonuçlara ulaşamazsınız."

Genel Af iddiaları

Bozdağ, konuşmasının ardından gazetecilerin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin genel afla ilgili açıklamalarını sorması üzerine, "Gündemimizde genel af yok. Nerden böyle birşeyi çıkartıyorlar. Belli ki iç siyasette birileri vatandaşı kendi arzusu, istikametinde yönlendirmek için yalan uydurmaya başlıyorlar. Bahçeli'nin söylediği yalan" dedi.

Konuşmanın ardından Aşık Zeki Erdali, Başbakan Yardımcısı Bozdağ'a saz hediye etti. Aldığı hediyeden dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Bozdağ, bugüne kadar çeşitli hediyeler aldığını ancak ilk defa saz hediye edildiğini belirterek, Erdali'ye teşekkür etti. Bozdağ, bir süre aşıklar Zeki Erdali ve Mustafa Aydın'ın atışmasını izledikten sonra Baydiğin Belediyesi tarafından yaptırılan halı sahanın açılışını yaptı.

Bozdağ, daha sonra Aydıncık ve Çekerek ilçelerine geçerek ilçelerine geçerek partililer ve vatandaşlarla bayramlaştı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler