YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bozdağ: "Bir savcı sınır ötesi operasyon istedi"
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 'Siyaset 24'te Yaşar Taşkın Koç, Mustafa Kartoğlu ve Hatem Ete'nin sorularını cevapladı.
Bozdağ: "Bir savcı sınır ötesi operasyon istedi"
18 Şubat 2014 / 23:04 Güncelleme: 18 Şubat 2014 / 23:07

Bakan Bozdağ, bir savcının adli kolluktan komşu ülke Suriye'de bulunan bir kampa operasyon yapmasını istedi.

Soruşturma açma yetkisi CHP'nin isteğiydi.

HSYK düzenlemesi Meclis'te kabul edildi. CHP henüz yürürlüğe girmeyen yasanın iptali için harekete geçti. Anayasa mahkemesi yürürlükte olmayan bir yasayı iptal edebilir mi? Komisyondan geçen yeni yargı paketi neler içeriyor? Bekir Bozdağ, gündemdeki merak edilen sorulara cevap veriyor…

Bekir Bozdağ internet düzenlemesi konusunda yorum yaptı. Bozdağ, bu düzenleme ile ilgili olarak kamuoyunda fevkalade yanlış bilgiye sahip olunduğunu söyledi. Bozdağ, internet düzenlemesi yasası hakkında şunları söyledi:

Bu düzenleme kişiyi koruyan bir düzenleme

İnternette kişilerle ilgili görüntüler veya ses kayıtları, başlıca şeyler çıkabiliyor. Kişi ile ilgili özel hayatı ihlal eden, iftiralar veya başka şeyler var. Onlarla ilgili insanlar bunu kaldırmak istiyor ama bunları kaldıramıyorlar. 'Benim kişilik haklarım zedeleniyor. Bu konuda yardım edin' dendiğinde onunla ilgili bir tedbir alınıyor.

Esasında bu bütün insanlarımızın iftiralar karşısında, özel hayatının gizliliği ihlali, kişi güvenliği ihlali karşısında, pek çok karalama karşısında kişileri koruyan son derece önemli bir düzenleme bu. İnterneti kapatan değil, kişiyi, haysiyetini, onurunu koruyan bir adım.

İnternet sansürü tamamen çarpıtmadır

Bu kesinlikle bir sansür değil, tamamıyla bir çarpıtma. İnsanların hakkını, hukukunu, haysiyetini koruyan bir adımdır, interneti kapatan bir adım değildir.

Geçmişte Sayın Baykal ile ilgili, MHP'nin vekilleriyle ilgili videolar yayınlandı, yayınlanıyor. Bunların yayınlanmasından rahatsız olmayan insan var mı? Onların aileleri rahatsız olmadı mı? Herkes rahatsız oldu. Böylesi bir çirkinliği internet aracılığıyla yaymak doğru mu? Değil. Türkiye'de bundan rahatsız olan kimseyi bulamazsınız.

Tır operasyonu "Ben hukuku tanımam, hukuk benim" demektir

Bekir Bozdağ MİT TIR'larına yönelik operasyon ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Türkiye'nin saygın hukukçuları, TIR'ların MİT'e ait olduğunu öğrendiği an tutanağını tutar oradan ayrılması gerekirdi yorumunu yaptılar. Burada yapılanların hepsi 'hukuk ben tanımam, hukuk benim' demektir. Bu TIR'lar sonuçta bu ülkenin TIR'ları. Dünyanın dört bir yanında Türkiye'ye güvenen ülke var, insan var. Şimdi diyorlar ki; 'Türkiye'ye güvenmeyin. Bunların hiçbir şeyine güvenmeyin. Kendi ilinden başka iline TIR götüremeyen bir istihbarat var. Sen ne yapıyorsun?' Kimsenin Türkiye'nin en önemli birimini itibarsızlaştırmaya, küçük düşürmeye hakkı yoktur.

Bir savcı yabancı bir ülkede operasyon istedi

Bakan Bozdağ, bir savcının adli kolluktan komşu ülke Suriye'de bulunan bir kampa operasyon yapmasını istedi. O kampta bulunan bazı şahısların alınıp, getirilmesi yönünde…

Savcı yazı yazıyor kolluğa, Suriye tarafına gidin ve şu şahısları alın gelin. Türkiye'nin sınırları bellidir. O hukuk çerçevesinde işlemler yapılır. Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderdiler. Ben de HSYK'ya verdim. Bu pervasızlıktır, çizilen sınırları aşmaktır. Savcılar görevlerini yaparken, hukukun çizdiği sınırlar çerçevesinde hukukun verdiği yetkiyi kullanmalı. Bize gelen ihbarları biz HSYK'Ya intikal ettirdik, orada gereken kanun işleyecektir.

CHP'den bir garip talep

Onaylanmış yasanın iptalini istiyor. CHP'nin bu talebi yasamayı durdurmaya yöneliktir. Bizim hukukumuzda anayasaya aykırılıkla ilgili bir öndenetim yok. CHP'nin onaylanmamış yasanın iptalini istemesi tartışılıyor.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler