YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boyner'den Arınç'a yanıt!
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, türban konusunda yaptığı açıklamalara yönelik Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sert çıkışını değerlendirdi.
Boyner'den Arınç'a yanıt!
08 Ekim 2010 / 14:42 Güncelleme: 08 Ekim 2010 / 14:43

Türkiye’de herkesin eşit eğitim hakkı olması gerektiğine işaret eden Boyner, “(Türban yasağı ve 18 yaşını geçen bir genç kadının kıyafeti yüzünden eğitim hakkından geri kalması kabul edilebilir birşey değildir) demiştim.

(Eğitim hakkından sonra kadınların kızların, kamuda istihdamının gündeme gelmesi gerekir, bunun üzerinde mutlaka tartışılması konuşulması lazım. Türkiye’nin gelmesi gereken nokta bireylerin yaşam tarzlarının toplumsal ve kamusal baskılara maruz kalmayacak bir seviyeye gelmesidir) dedim. Burada Sayın bakanın özgürlükçü bulmadığı konu nedir, ben bilmiyorum. Açıklasa ben de çok sevinirim. Türkiye’nin gelmesi gereken nokta şudur; eğitimde tüm bireylerin eşit haklara sahip olması lazım. Kimse kıyafetinden dolayı üniversite eğitiminden dışlanamaz.  Tabii ki burada hukuki bir düzenleme yapılabilir. Anayasa ile kişisel özgürlüklerin düzenlenmesi Türkiye’nin sorununu daha yapıcı bir şekilde çözecektir. Kişisel ve bireysel seçimlerimizin toplumsal veya kamusal baskıya maruz kalmayacağı bir noktaya hepbirlikte gelebilmeliyiz diyorum. Bence bu çok özgürlük bir yaklaşım, daha fazla bir şey söylemek istemiyorum” dedi.

Boyner, toplantı çıkışında işadamlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi. TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel, Ümit Boyner ve konuşmacılara Kral Mousolos’un plaketini verip teşekkür etti.

ARINÇ NE DEMİŞTİ?

Bülent Arınç, Boyner'in türban açıklamasıyla ilgili olarak 'Tüm ümitlerimizi boşa çıkardı. Bendeki kredisini tamamen tüketti. Sözlerini okuyunca tüylerim diken diken oldu, bunlar yanlış' demişti. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler