YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böyle sansür görülmedi
Paralel yapıyı deşifre eden medya kuruluşlarına adeta yağmur gibi davaya yağıyor. Davalar yetmedi bir de hukuk tarihinde görülmemiş bir sansür geldi.
Böyle sansür görülmedi
06 Mayıs 2014 / 00:10 Güncelleme: 06 Mayıs 2014 / 00:12

Akşam'da yer alan haberin iddiasına göre, Başbakanlık Teftiş Kurulu (BTK)’nın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)’ndaki dinleme skandalını ortaya çıkarmasını haber yapan başta AKŞAM olmak üzere medya kuruluşlarına Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nden bir karar geldi.

Kararda mahkeme görevden alınan dönemin TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen’in kişilik haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Kararın gerekçesinde Yargıtay ve AHİM kararları dikkate alınmadan “haberde suçlamalarla ilgili yargı kararı olmalı” diyerek internet sitelerinden kaldırılması istendi.

Başbakanlık Teftiş Kurulu TİB’de yaptığı incelemede usulsüz dinlemeler tespit etti.  Müfettişlerin hazırladığı rapora göre TİB’de 2012 yılına kadar yapılan tüm dinlemelerin dijital kayıtlarının kopyalarının alındığı ve arşivden silindiği ortaya çıktı. Bu skandalı başta AKŞAM olmak üzere, Yenişafak, Star, Sabah, Takvim, Yeniakit, Yeniasır, Habertürk gibi gazeteler sayfalarında yer verdi. Dönemin TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen görevden alındı.

Haberlerde adı hiç geçmemesine rağmen Şen, kişilik haklarının ihlal  edildiğini gerekçe göstererek Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesine başvurdu. Mahkeme , AKŞAM’ın da aralarında bulunduğu 8 gazete, 2 internet sitesi  ve bir televizyon kanalının internet sitesindeki toplam 23 haber için erişimin engellenmesine karar verdi.

Yargıtay kararı hiçe sayılmış

“Erişimin engellendiği” mahkeme kararının  gerekçesinde, “Haberde suçlamalarla ilgili yargı kararı olmalı” deniyor. Bu tam bir hukuk skandalı. Çünkü daha önce Yargıtay ve AHİM bu konuda gazeteciler “yargı kararını beklemeden haber yapabilir” şeklinde emsal kararlar vermişti. Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesi  ne Yargıtay ne de AHİM kararlarına bakma gereksinimi bile duymadan bugüne kadar benzeri  görülmemiş bir karara imza attı.

 

AKŞAM

adamların yaptıkları eğer..
 // alemci
17 aralıkta başarılı olsaydılar neler yapabileceklerinin teminatı gibi karşımızda duruyor hala diri ve aktif pozisyonlarını koruyorlar mücadele ediyorlar devlet bunları halletmesi lazım yoksa onlar hallederler acıma yok isterse acısınlar başlarına neler gelen insanların hali ibretlik ortada ha muhalefet ne yaptığıda ordada yeterki ak parti başbakan gitsin yılanla bile yatmaya razılar sözde vatan severmişler paralel yapıya hak veren vatan haininin ve insan düşmanının önde gidenidir....
06 Mayıs 2014 Salı 09:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler