YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böyle evlat olmaz olsun!
Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan'ın 17 Ağustos Marmara depremiyle ilgili anlattıkları dinleyenleri hayretler içerisinde bıraktı.
Böyle evlat olmaz olsun!
17 Ağustos 2011 / 19:31 Güncelleme: 17 Ağustos 2011 / 19:52

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan'ın 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde anlattığı anılar herkesi hayretler içerisinde bıraktı. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansla Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) faaliyetleri anlatıldı. Konferansa itfaiye erlerinin yanı sıra, sivil toplum örgüt temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, 1999 Marmara Depreminde Yalova'da görevli olduğunu dile getirerek, karşılaşılaştığı trajik anıları dinleyenlerle paylaştı. Doğan, "Depremin olduğu gece Yalova'ya göreve gittik. 2 sitede arama kurtarma faaliyetlerine başladık. Öncelikli görevimiz yaralıları kurtarmak, ikinci görevimiz ise cesetleri çıkartmaktı. Yanımıza bir bey geldi. Ağlıyordu ve annesinin enkaz altında öldüğünü ve onu çıkarmamızı istedi. Biz de durumun verdiği duygu yüküyle o alana yöneldik. Enkazdan adamın annesinin cesedini çıkardık. Adamın son model lüks bir arabası vardı. Annesinin çamurlu cesedini görünce arabasına almadı ve bize 'kamyonete koyun' dedi. Biz adama tepki göstererek, son görevini yerine getirmesi gerektiğini dile getirdik" şeklinde konuştu. 

Marmara Depremi sırasında çok fazla dikkat çekeci olayla karşılaştıklarını ifade eden Doğan, "Biz enkazda yaşam belirtisi ararken, havlusunu ve plaj çantasını alarak denize giren birçok duyarsız vatandaş gördük" şeklinde konuştu. 

Deprem sırasında neler yapılması gerektiği konusuna değinen Doğan, "Deprem esnasında merdivenlerde durmayın, evin içindeyseniz eğer mutfaklar evin en güvenli yerlerdir. Çünkü buzdolabı gibi beyaz eşyaların mukavemeti önemlidir" dedi. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler