YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Böyle bir topluma israf yakışmıyor"
"Böyle bir topluma israf yakışmıyor"
21 Temmuz 2013 17:15
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ekmeği kutsal kabul eden bir topluma israfın yakışmadığını söyledi.

Ardahan programının ardından geldiği Kars'ta Vali Eyüp Tepe'yi ziyaret eden Bakan Eker, burada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Türkiye'de yılda 2 milyar 100 milyon adet civarında ekmeğin israf edildiğini, ekmeği nimet ve adete kutsal kabul eden bir kültüre sahip ülkede bunun olmasının gerçek manada yüreklerini sızlattığını kaydetti. Bu durumun ekonomik kayıp itibariyle yıllık 1,5 milyar TL olduğunu açıklayan Bakan Eker, "Yılda 1,5 milyar TL eski para ile 1,5 katrilyon ekmek israf ediliyor. Çöpe atılıyor. Bu her yerde söz konusudur." dedi.

"Bayat ekmeklerden 20 çeşit yemek yapılıyor"

Bakan Eker, bayat ekmeklerden araştırma sonucu 20 çeşit yemek yapıldığını ve bunun kitap halinde yayınlandığını da hatırlatarak, "Herkesi bu projeye katkı sağlamaya, ortak olmaya davet ediyoruz. Şu an çalışmalar iyi gidiyor. İnşallah bu çalışma bir hayra vesile olur. Hiç değilse israfın bir kısmını bile azalta bilsek kar olarak değerlendiriyoruz. Ama o şuuru vermemiz lazım. Çünkü bizim kültürümüzde ekmek görüldüğü yerden alınır öpülür başa konur. O nedenle israfın önlenmesi kampanyasının yıl sonunda gerçekte ne kadar kitleye ulaştığını ve neticesini birlikte göreceğiz." şeklinde konuştu.

"Hükümet kaz tüyü yatırımcısına destek verecek"

Kaz tüyü yatırımcılarına destek vermek için çalışma başlattıklarını anlatan Bakan Eker şunları söyledi; "Geleneksel kullanım dışında, şimdilerde izolasyon malzemesi olarak da kullanılıyor. Tabi bizim bu bölgenin tarihinde bir ilk olarak başlattığımız, 'Ardahan Kars Artvin Kırsal Kalkınma Projesi' hayata geçti. Bu projenin ekonomik boyutu 27 milyon dolar tutarındadır. Burada amaç kalkınmayı bugüne kadar kullanılanların dışında alternatif sektörler oluşturarak yapmak, bir takım yeni faaliyet alanları bulmak şeklinde özetleyebiliriz. Niyetimiz ve amacımız budur. Bu çerçevede biz bunları da değerlendiriyoruz. Kaz tüyüne burada ilave bir destek imkânı olup olmadığı üzerinde çalışıyoruz. Bunların hepsi çalışmalarımız içerisinde yer alıyor." dedi.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler