YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boykotçulara rest çekti
Erdoğan partisinin ilk grup toplantısında CHP'nin yemin etmemesi sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu'nun "Biz yoksak komisyonlar çalışmaz"sözünü değinen Erdoğan"Parlamento çalışmaya devam edecek"dedi.
Boykotçulara rest çekti
30 Haziran 2011 / 11:46 Güncelleme: 30 Haziran 2011 / 15:28

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bağımsız milletvekillerinin boykot, CHP milletvekillerinin ise yemin etmemesinin parlamentonun çalışmasına mani olmadığını söyledi. Erdoğan, 'Muhalefet ister gelsin ister gelmesin parlamentonun çalışmasına mani yoktur.' dedi.

AK Parti Genel Merkezi'nde milletvekillerine hitap eden Erdoğan, şöyle konuştu: Ana muhalefetin genel başkanı televizyon televizyon dolaşıyor. 'Biz olmadığımız zaman komisyonlar çalışmaz' diyor. Klavuzu yanlış. Parlamento hukukunu bilen yayınında bir tane adamı yok. Parlamentomuzun çalışmasına yönelik, iktidar güçlü kılınmıştır. Neden azınlık çoğunluğa tahakküm etmesin diye. Muhalefet gelmediği zaman komisyon çalışmaz diye birşey yok. Nitekim bizim bir komisyon çalışmamızda ana muhalefet komisyonu terk etti gitti. Anayasa mahkemesine götürdüler. Anayasa mahkemesi geri gönderdi. Bu önümüzde delil olarak var. Bildikleri halde aynı yollara başvuruyorlar. Televizyonlarda diyor ki, 'Biz komisyonda olmaz isek komisyon çalışmaz.' Sayın Kılıçdaroğlu komisyon bal gibi çalışır.  Yeter ki bizim arkadaşlarımızın katılımında bir eksiklik olmasın. Herkes katılsın bak nasıl çalışıyor, göreceksin. Meclis Divanı... Aynı şekilde o da çalışır. Orada iktidar sayısıyla oluşturulmuştur. Burada da yine aynı şekilde bu divan oluşur ve Meclis çalışmalarına devam eder. Çünkü, AK Parti'nin sayısı, bir iktidar partisi olarak, bugün toplantı yeter sayısı için de, karar sayısı için de her şeye muktedir durumdadır. Demokrasi muhalefetle güç kazanır, onun için sizin de orada olmanızı istiyoruz, gelirsiniz gelmezsiniz o sizin bileceğiniz iş.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin, kendisine ''yeni'' sıfatını yakıştırmış, bununla birlikte, ''eski kafa'' ile yola devam etmiştir. CHP, 1999 seçimlerinde, milletin kendisini baraj altında bırakmasından gerekli mesajı almadı. 2002 seçimlerinde çıkan sonuç, CHP'nin mesajı okumasına yine vesile olmadı. 2007'de CHP'nin tavrı, politikası, tutumu millet tarafından çok net bir şekilde yine eleştirildi, bu eleştiri sandığa da yansıdı ama CHP bu mesajı da ne yazık ki almadı. 12 Haziran 2011 seçimlerinin ardından da aynı basiretsizliğin devam ettiğini çok daha ağır bir şekilde görüyoruz. Milletin takdir ve tercihinin bir kez daha aşağılandığına, tahkir edildiğine, üzülerek şahit oluyoruz. CHP'nin 1950 seçimlerindeki zihniyetinin, aradan geçen 61 yılda bir nebze olsun değişmediğini, ilerleme kaydetmediğini anlıyoruz.    Seçim sonuçlarının, bir kez daha 'bidon kafa, göbeğini kaşıyan adam, yüzde 60 aptal, beyinsiz' gibi sıfatlarla, birtakım sendromlarla izah edenler, tıpkı 60 yıl boyunca olduğu gibi, bugün de milletle gönül bağı kuramayan, aynı dili konuşamayanlardır. CHP'nin Meclise gelip yemin etmemesi, boykot kararı alması da işte aynen milli iradeye yönelik çarpık bakış açısının bir tezahürüdür. Biz yaşanan bu süreci, en hafif tabiriyle bir kafa karışıklığı olarak değerlendiriyoruz. CHP'nin, bir an önce bu kafa karışıklığından, fikir karmaşasından, şaşkınlıktan kurtulup, anamuhalefet görevini devralmasını bekliyoruz. Biraz önce de ifade ettiğim gibi, hiç kuşkusuz Meclis normal şekilde çalışacak, yasama görevini yerine getirecektir. Buna mani hiçbir hal yoktur. İlk adım da Salı günü yeminle atılmıştır. Bak Meclis çalışıyor demek ki. İşte bak çalışıyor. Hani çalıştırmazdınız... Bakın çalışıyor ancak ileri demokraside, iktidar kadar yapıcı ve kaliteli muhalefetin de elzem olduğunu biliyor; CHP ve diğer muhalefetten de biz bunu arzuluyoruz.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler