YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boş tabutla provokasyon
Feribot kaçıran teröristin Diyarbakır'daki cenazesi, BDP'lilerin trajikomik provokasyonuna sahne oldu...
Boş tabutla provokasyon
16 Kasım 2011 / 07:21 Güncelleme: 16 Kasım 2011 / 07:26
Günlerdir, hedefledikleri gerginliği sağlayamayan bir grup, bu kez camiye getirdikleri ve teröriste ait olduğunu iddia ettikleri boş tabutla yürüyüş yapmak istedi. Ancak polis, teröristin annesini 'Oğlun burada değil, kandırıyorlar.' diyerek cenazenin olduğu yere götürünce oyun deşifre oldu.

Kocaeli'nde deniz otobüsünü kaçırdıktan sonra ölü ele geçirilen teröristin cenazesini karıştırmak isteyen BDP'lilerin planını polis bozdu. Önceki gün, gerginlik çıkarmak için terörist Mensur Güzel'in cenazesini Diyarbakır merkeze götürmek isteyen bir grup bunda başarılı olamamıştı. Aynı ekip dün de boş durmadı. Grup, teröristin cenazesi mezarlıktaki morgda olmasına rağmen, şehir merkezindeki bir camiye içi boş bir tabut getirdi. Örgüte yakın internet sitelerinden de insanların camiye gitmesi yönünde yayınlar yapıldı. BDP'liler, kısa sürede, musallaya konulan boş tabutta PKK'lı Mensur Güzel'in cesedi olduğuna hem aileyi hem de cenaze için gelen kitleyi inandırdı. Tabutla yürümek isteyen kalabalığa polis izin vermeyince de göstericiler güvenlik güçlerine taş ve molotofla saldırdı. Bunun üzerine Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançer, caminin önünde bekleyen teröristin annesi Sıtiye Güzel'le görüşmeye gitti. BDP'lilerin engellemelerine rağmen anne Güzel'in yanına gelen Hançer, "Oğlunun cenazesi burada değil. BDP'liler sizi kandırmış. Burada cenaze falan yok. Cenaze Yeniköy'de. Mezar da hazır. Benim arabamla gidelim. Biz de oğlunuzu toprağa vermenizi istiyoruz." deyince provokasyon deşifre oldu. Grup ile polis arasında yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından bölgeden ayrılan teröristin yakınları ve annesi, cenazeyi morgdan alarak toprağa verdi.

Kocaeli'nde deniz otobüsünü kaçıran Mensur Güzel'in dün saat 10.00'da toprağa verilmesi gerekiyordu. Ancak 13.00'e kadar hiç kimse cenazeyi almaya gelmedi. Terör örgütüne yakın internet siteleri, cenazenin Şehitlik semtinde olduğu, halkın oraya gitmesi gerektiği yönünde yayınlar yaptı. BDP'liler buradaki caminin avlusuna konulan boş bir tabutta PKK'lı Mensur Güzel'in naaşının olduğuna hem ailesini hem de cenaze için gelen kitleyi inandırdı. Tabutla yürümek isteyen kalabalığa polisin izin vermemesi üzerine, göstericiler polise taş ve molotofla saldırdı. Bunun üzerine Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançer, PKK'lı teröristin annesi Sıtiye Güzel'le görüşmek istedi. BDP'lilerin engeline rağmen Güzel'le görüşen Hançer, cenazenin Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı'nda olduğunu, mezarın da hazır olduğunu belirterek orada toprağa verilmesini istedi. Hançer, "Burada bize saldırmalarını istiyor musunuz?" dedi. Sıtiye Güzel de, "Oğlum, ben bir insanın bile burnunun kanamasını istemiyorum. Size bir şey olmasın. Yeniköy'e gidelim ama oğlumun cenazesini de buradan götürelim." dedi. Bu sırada Sıtiye Güzel'in kandırıldığı ortaya çıktı. Polis müdürü, "Oğlunun cenazesi burada değil. BDP'liler sizi kandırmış. Cenaze Yeniköy'de. Mezarlık da hazır." karşılığını verdi. Bu sırada BDP'lilerin susması ve konuşamaması dikkat çekti. BDP'liler bir süre camide bekledikten sonra boş tabut Yeniköy Mezarlığı morguna götürüldü.

 

Deniz otobüsünü kaçıran KCK'lı terörist haziranda savcılıktan serbest bırakılmış

Deniz otobüsünün kaçırılmasının ardından eylemi gerçekleştiren teröristle ilgili ayrıntılar da netlik kazanmaya başladı. Güvenlik birimlerinden alınan bilgiye göre teröristin tek amacı ses getirmekti. Şayet örgüt mensubuna müdahale edilmeseydi geminin rotasının İmralı'ya çevrilebileceği ve teröristin, üzerindeki bombayı burada patlatabileceği kaydedildi. Ayrıca terörist Mensur Güzel'in üzerinde özel olarak hazırlanmış bomba düzeneğinin bulunduğunun altını çizen kaynaklar, bu kişinin elbiselerinin çıkarılmasıyla bu durumun açıkça ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Teröristin kemerinin altında kablolu bir tertibat olduğunu aktaran kaynaklar, ayrıca eylemcinin elinde de bunu patlatmaya yönelik bir butonun olduğunu açıkladı. Güvenlik birimleri, örgütün önümüzdeki süreçte bu tarz bireysel eylemlere devam edebileceği uyarısında bulunuyor.

Teröristle ilgili genel arama yapılabilmesi için mahkeme kararına ihtiyaç duyulduğu, bu yüzden saldırganın kimlik bilgilerinin Genel Bilgi Taraması'na (GBT) girilemediği öğrenildi. Hakkında bir arama olmadığı için örgüt mensubu, hem Kocaeli'nde hem de Türkiye genelinde hiçbir sorun yaşamadı. Hatta Kocaeli'ndeki üniversitenin ilgili bölümüne de kayıt yaptırarak örgütün okullardaki yapılanması olarak bilinen Yurtseverler Cephesi'ne sempatizan kazandırdı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden üniversite için bu şehre gelen bazı gençlerin örgütle bağlantısını sağlamak için görev üstlendi. Kocaeli'nde örgütün gençlik yapılanmasının lideri olarak bilinen Mensur Güzel, Mayıs-Haziran 2011'de Terörle Mücadele ekiplerinin KCK'ya yönelik düzenledikleri operasyonda yakalandı. Kocaeli Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından iki gün sorgulanan Mensur Güzel, daha sonra savcılığa sevk edildi. Savcı tarafından da sorgulanan terör örgütü mensubu, hakkında herhangi bir arama ve yakalama kararına rastlanılmadığı için serbest bırakıldı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler