YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombayı patlatan eski DTP çalışanı
Bombayı patlatan eski DTP çalışanı
25 Ağustos 2012 10:19
Gaziantep saldırısının İstanbul- Siverek- Diyarbakır- Mersin hattındaki kirli trafiği 5 günde deşifre edildi...

Gaziantep'te geçtiğimiz günlerde 4'ü çocuk 9 kişinin ölümüne, 70 kişinin de yaralanmasına yol açan bombalı saldırının failinin kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin eski çalışanı Murat Filiz olduğu belirlendi. Sakarya'dan başlayıp Gaziantep'te son bulan hain saldırının tüm şifreleri 5 günlük süren soruşturmayla ortaya konuldu. Bombacı teröristin kimliği tespit edilirken, saldırıda rol alanlar ise tek tek deşifre edildi. Gaziantep'e kana bulayan otomobilin ile ulaşmasını sağlayan ve bombaları yükleyenler belirlenirken, açık kimliği tespit edilen Murat Filiz'in yakalanması için güvenlik güçleri teyakkuza geçti. Kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) gençlik kolları üyesi 'Firaz' kod adlı Murat Filiz'in fotoğrafı basına dağıtıldı.

DÖRT KİŞİ YARDIM ETTİ

Saldırıyla ilgili detaylı açıklamayı Gaziantep Valisi Erdal Ata yaptı. Terörist Murat Filiz'in resmini basın mensuplarına gösteren Vali Ata, "Yakalanması için çalışmalar sürüyor" dedi. Ata şunları söyledi: "Diyarbakır kırsalında patlayıcı madde yerleştirildiği tahmin edilen araç ilimize getirilerek patlatılmıştır. Yapılan sorgulamada teröristlerin Murat Filiz isimli örgüt mensubunun eylemi yapan şahıs olduğu belirlenmiştir. Yapılan istihbarat çalışmalarında Murat Filiz'e 4 kişinin yardım ettiği tespit edildi. Patlayıcıyı temin eden kişiler Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yakalanarak gözaltına alındı."

BOMBACI TERÖRİST YURTİÇİNDE

"Kaçak Murat Filiz'in sınır ötesinde değil yurtiçinde olduğunu düşünüyoruz. Gözaltında bulunanların sayısı toplam 13. Araç emniyetin önüne bırakılmak isteniyor, izin verilmiyor. İleride tamirci olduğu söyleniyor. Ardından araç biraz daha ileriye bırakılıyor ve infilak ediyor." Patlamanın 50 kilo C4 bombayla yapıldının belirlendiğini aktaran Vali Ata, Sakarya'da çalınan aracın plakasının da çalıntı olmasından ve aynı renk aynı modelde başka bir aracın da kaçırılmasından ötürü otomobilin tespit etmenin güçleştiğini kaydetti. Ata, patlayıcının da Irak'tan gelmiş olabileceğini söyledi.

BULUŞMA ADRESİ MERSİN

Siverek'te okul müdür yardımcısı olarak çalışan M.H.'nin saldırı için Murat Filiz'e yardım ettiği belirlendi. M.H.'nin aynı zamanda bölgede KCK adına çalışıp örgüt mensuplarını okullara yerleştirmekle görevli olduğu iddia edildi. Saldırının Urfa'nın Siverek ilçesinde planlandığı kesinlik kazanırken, bomba dolu aracın Gaziantep'e getirilmesi için çekiciyi ayarlayan M.H.'nin teröristlere yardım ettikten sonra Mersin'e gittiği tespit edildi. Saldırganların eylemden sonra buluşmak için Mersin'i seçtikleri de tespit edildi.

 

Çekici tutuklandı öğretmen sorguda

Saldırı ile ilgili olarak gözaltına alınan şüpheliler bir bir hakim karşısına çıkarılıyor. Dün emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen M.Y, V.Y, K.S ve M.A tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Aracı patlama bölgesine getiren çekici M.Ç ise tutuklandı. Saldırıyı organize ettiği belirtilen müdür yardımcısı M.H'nın sorgusu ise gece geç saatlerde hala sürüyordu.

 

Silah dolu otomobille geldiler

Şemdinli'ye saldıran ve güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilen terörist grubun ilçeye araçla gelişi MOBESE kameralarına yansıdı. Görüntülerde teröristler, ilçe sokaklarını kolaçan ettikten sonra ellerindeki ağır silahları, geldikleri otomobilin bagajına yükleyip uzaklaştı. Bir süre sonra Özel Harekat timlerinin yaylım ateş arasına aldığı PKK'lı gruptan 5 kişi, çıkan çatışmada öldürüldü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler