YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombalı saldırının faili Erdal Polat'a 65 yıl hapi
Bombalı saldırının faili Erdal Polat'a 65 yıl hapi
Bombalı saldırının faili Erdal Polat'a 65 yıl hapi
13 Kasım 2008 / 16:57 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Diyarbakır'da, 3 Ocak 2008 tarihinde 7 kişinin ölümü ve 68 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının faili Erdal Polat için 9 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 65 yıla kadar hapis cezası istendi.


Bombacı Polat'ın akrabaları Zeki, Murat, Leyla, Mencile, Mehdin Polat, Ayhan Turgut ve Celal Çelik için "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 10'ar yıl hapis cezası isteyen iddia makamı Meryem Polat, Fuat Polat, İrfan Polat ve Fırat Altan hakkında da beraat kararı verilmesini talep etti.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Erdal Polat ve ona yardım yataklık ettiği gerekçesiyle 6'sı tutuklu 10 sanık katıldı. Tutuksuz yargılanan 2 sanık ise duruşmada yer almadı.


Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki mütalaayı okuyarak, mahkemeye sundu. İddia makamı, sanık Erdal Polat'ın 3 Ocak 2008 tarihinde 6'sı öğrenci 7 kişinin ölümü ve 4'ü ağır 68 kişinin yaralanmasına neden olan olayın yanı sıra Silvan ilçesi kırsalında 23 Temmuz 2007 günü köy korucusu Abdullah Orak'ın şehit edilmesi ile Kayapınar ilçesindeki Huzur Polis Merkez Amirliğine bombalı saldırı olayını da gerçekleştirdiğini belirtti.


Savcı, bombayı patlatan kişi olduğu iddia edilen PKK terör örgütü üyesi Erdal Polat'ın TCK'nın "Devletin birliğini ve bütünlüğü bozmak" suçunu içeren 302/1. ve TCK'nın "Tasarlayarak adam öldürmek" suçunu kapsayan 82/1. maddeleri uyarınca 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi.


Sanık Polat hakkında, ayrıca polis merkezine bombalı saldırıda bulunmak suçundan da 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteyen iddia makamı, "Mala zarar vermek", "Patlayıcı madde taşımak, bulundurmak ve nakletmek" ve "Ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından da toplam 65 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.


Cumhuriyet Savcısı mütalaasında Erdal Polat'ın yakını olan sanıkların Polat'ın terör örgütü üyesi olup örgüt adına faaliyet yürüttüğünü bildikleri halde, ona yardımcı olarak eylemlerini kolaylaştırdıklarını savundu.


Bu nedenle çoğu sanık Erdal Polat'ın yakınları olan sanıklar Zeki Polat, Murat Polat, Leyla Polat, Mencile Polat, Mehdin Polat, Ayhan Turgut ve Celal Çelik'in "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 10'ar yıl hapsini isterken, Meryem Polat, Fuat Polat, İrfan Polat ve Fırat Altan hakkında da beraat kararı verilmesi talep edildi.


Sanıklar ve avukatları, iddia makamının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma hazırlamak üzere mahkeme heyetinden süre istedi. Talebi yerinde bulan mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler